Zasady współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 27 stycznia 1959 r.
w sprawie zasad współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych.

Na podstawie art. 5 i 10 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 61, poz. 330) Rada Państwa ustala następujące zasady współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych:
§  1.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej corocznie przesyła delegaturze Najwyższej Izby Kontroli, zwanej w dalszych przepisach delegaturą, sprawozdanie z wykonania budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
2.
Delegatura przesyła prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz komisji właściwej do spraw budżetu i planu gospodarczego, w terminie 30 dni od daty otrzymania sprawozdania, uwagi i wnioski do sprawozdania z wykonania budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
3.
Przewodniczący delegatury referuje na sesji wojewódzkiej rady narodowej uwagi i wnioski do sprawozdania z wykonania budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
§  2.
1.
Przewodniczący delegatury przedkłada wojewódzkiej radzie narodowej ważniejsze wyniki kontroli przeprowadzonych w zakresie działalności podległych radzie narodowej organów administracji państwowej, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przesyła materiały wymienione w ust. 1 właściwym komisjom rady. Prezydium wnosi te materiały na sesje rady na wniosek delegatury lub komisji albo z własnej inicjatywy; wyniki kontroli referuje na sesji przewodniczący delegatury.
3.
Przewodniczący delegatury przedkłada również prezydium wojewódzkiej rady narodowej ważniejsze wyniki kontroli przeprowadzonych w zakresie działalności nie podporządkowanych radom narodowym organów administracji państwowej, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji, których działalność ma żywotne znaczenie dla gospodarki terenowej.
§  3.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej corocznie przesyła delegaturze projekt budżetu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego.
2.
Przewodniczący delegatury może zgłosić prezydium wojewódzkiej rady narodowej uwagi do projektu województwa i wojewódzkiego planu gospodarczego, przesyłając je równocześnie właściwej komisji rady.
3.
Przewodniczący delegatury może o uwagach zgłoszonych prezydium poinformować na sesji budżetowej wojewódzką radę narodową.
§  4.
1.
Delegatura może za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedkładać radom narodowym niższych stopni ważniejsze wyniki kontroli przeprowadzonych w zakresie działania tych rad.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przesyła materiały wymienione w ust. 1 prezydiom właściwych rad narodowych i odpowiednim komisjom tych rad. Prezydia właściwych rad narodowych wnoszą te materiały na sesje rad na wniosek delegatury lub komisji albo z własnej inicjatywy; wyniki kontroli referuje na sesji przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel.
§  5.
1.
Przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel może uczestniczyć w posiedzeniach prezydiów rad narodowych i w naradach zwoływanych przez prezydia.
2.
Przewodniczący delegatury uczestniczy osobiście bądź przez upoważnionego przedstawiciela w posiedzeniu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, na którym omawia się zagadnienia kontroli, uchwala projekt planu gospodarczego i budżetu lub rozpatruje sprawozdania z ich wykonania.
§  6.
Przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel może uczestniczyć w sesjach rad narodowych.
§  7.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej w miarę potrzeby występuje do delegatury z wnioskami o przeprowadzenie kontroli.
2.
Komisje wojewódzkiej rady narodowej w miarę potrzeby występują do delegatury z wnioskami o przeprowadzenie kontroli, o przeprowadzenie jej z udziałem przedstawicieli komisji bądź o delegowanie przedstawiciela delegatury do udziału w kontroli przeprowadzanej przez komisje.
3.
Wnioski wymienione w ust. 2 kieruje się za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  8.
Delegatura w miarę potrzeby występuje za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej do komisji rady narodowej z wnioskiem o delegowanie przedstawiciela komisji do udziału w kontroli przeprowadzanej przez delegaturę.
§  9.
Przewodniczący delegatury lub upoważniony przez niego przedstawiciel może uczestniczyć w posiedzeniach komisji rady narodowej.
§  10.
Przewodniczący delegatury uczestniczy w naradach zwoływanych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej w sprawie zadań, form i metod kontroli społecznej.
§  11.
Postanowienia niniejszej uchwały dotyczące wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do miejskich rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.13.41

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady współpracy Najwyższej Izby Kontroli i rad narodowych.
Data aktu: 27/01/1959
Data ogłoszenia: 11/02/1959
Data wejścia w życie: 11/02/1959