Zasady tworzenia funduszu statutowego w przedsiębiorstwach państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 grudnia 1958 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu statutowego w przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie § 36 *uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 491) zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz statutowy przedsiębiorstwa powinien równać się wartości przydzielonych przedsiębiorstwu środków trwałych oraz normatywu środków obrotowych lub jego części określonej odrębnymi przepisami.
§  2.
1.
W przedsiębiorstwach nowo powstałych fundusz statutowy tworzy się z przydzielonych im dotacji na nabycie lub wytworzenie środków trwałych i obrotowych. Przedsiębiorstwa te mogą być również w całości lub w części wyposażone w naturze w środki trwałe i obrotowe.
2.
Fundusz statutowy ujęty w pasywach bilansu otwarcia stanowi początkowy stan tego funduszu na dzień rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa.
§  3.
Fundusz statutowy podlega zwiększeniu o:
1)
wartość przyjętych do eksploatacji zakończonych inwestycji,
2)
wartość zakończonych remontów kapitalnych środków trwałych do wysokości ich umorzenia,
3)
wartość nieodpłatnie przyjętych środków trwałych,
4)
wzrost wartości środków trwałych (przeszacowanie w wyniku urzędowej zmiany cen).
§  4.
Fundusz statutowy ulega zmniejszeniu o:
1)
kwoty okresowego umarzania wartości środków trwałych,
2)
zmniejszenie wartości środków trwałych (przeszacowanie w wyniku urzędowej zmiany cen),
3)
wartość nieodpłatnie przekazanych środków trwałych,
4)
poniesioną stratę nie pokrytą dotacjami i funduszami celowymi przedsiębiorstwa, tworzonymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  5.
Poza przypadkami omówionymi w §§ 3 i 4 fundusz statutowy przedsiębiorstwa może ulegać zwiększeniu lub zmniejszeniu z przyczyn i w przypadkach określonych przepisami szczegółowymi.
§  6.
1.
Jeżeli rzeczywisty stan funduszu statutowego na początek roku przekracza wielkość ustaloną według zasad określonych w § 1, wówczas nadwyżka ta podlega przeznaczeniu na fundusze celowe przedsiębiorstwa tworzone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Jeżeli rzeczywisty stan funduszu statutowego na początek roku jest niższy od wielkości ustalonej według zasad określonych w § 1, wówczas niedobór ten podlega uzupełnieniu z wygospodarowanych przez przedsiębiorstwo funduszów celowych bądź z funduszów zjednoczenia.
3.
Jeżeli przewidują to przepisy szczegółowe, przeznaczenie nadwyżki funduszu statutowego na fundusze celowe przedsiębiorstwa bądź uzupełnienie funduszu statutowego z funduszów celowych przedsiębiorstwa może następować zaliczkowo w ciągu roku.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.98.538

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia funduszu statutowego w przedsiębiorstwach państwowych.
Data aktu: 11/12/1958
Data ogłoszenia: 27/12/1958
Data wejścia w życie: 01/01/1959