Określenie warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz rozliczenie się z zaliczek w znakach wartościowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1958 r.
w sprawie określenia warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz w sprawie rozliczenia się z zaliczek w znakach wartościowych.

Na podstawie art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:

I.

Wymiana znaczków skarbowych.

§  1.
1.
Znaczki skarbowe, które na podstawie § 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1958 r. w sprawie ustalenia nowych wzorów znaczków skarbowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 300) tracą swą ważność z dniem 31 grudnia 1958 r., będą wymieniane na znaczki skarbowe sporządzone według wzorów podanych w § 1 tego zarządzenia w terminie do dnia 31 stycznia 1959 r.
2.
Znaczki skarbowe będą wymieniane, jeżeli nie zachodzi podejrzenie co do ich autentyczności, nie są uszkodzone i nie noszą śladów oderwania od papieru, na którym były nalepione, lub śladów kasowania. Nie będą wymieniane znaczki, których wartości nie można odczytać wskutek zlepienia albo poplamienia znaczka.
§  2.
1.
Wniosek (podanie) o wymianę znaczków składa się do oddziału Narodowego Banku Polskiego (§ 3) na piśmie wymieniającym poszczególne rodzaje znaczków skarbowych według ich wartości, ilości sztuk każdego rodzaju (wartości) i łączną wartość wszystkich sztuk. Do wniosku dołącza się znaczki złożone do koperty oznaczonej imieniem i nazwiskiem (firmą, nazwą) zgłaszającego. Nie jest konieczne składanie wniosku na piśmie i znaczków w kopercie, jeśli do wymiany zgłoszono niewielkie ilości znaczków i dokonanie wymiany jest możliwe natychmiast po zgłoszeniu wniosku. Jeśli wniosek o wymianę nie może być załatwiony natychmiast ze względu na dużą ilość zgłoszonych znaczków lub inne okoliczności, oddział Narodowego Banku Polskiego wyda na żądanie zgłaszającego pokwitowanie wymieniające imię i nazwisko (firmę, nazwę) zgłaszającego oraz ogólną ilość i wartość znaczków zgłoszonych do wymiany, a także termin wymiany. W terminie wymiany zgłaszający kwituje odbiór wymienionych i nie wymienionych znaczków na odwrocie pokwitowania.
2.
Znaczki skarbowe, których wymiana jest dopuszczalna, mogą być wymienione na znaczki innej wartości lub na urzędowe blankiety wekslowe. Znaczki skarbowe, które nie mogą być wymienione jako nie odpowiadające warunkom § 1 ust. 2, podlegają przedziurawieniu i zwrotowi przy piśmie zawiadamiającym o przyczynach odmowy wymiany.
§  3.
1.
Osoby posiadające po dniu 31 grudnia 1958 r. znaczki skarbowe wycofane z obiegu mogą złożyć wniosek o wymianę tych znaczków w najbliższym terytorialnie oddziale Narodowego Banku Polskiego.
2.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych, posiadające po dniu 31 grudnia 1958 r. znaczki skarbowe wycofane z obiegu, zgłoszą wniosek o wymianę tych znaczków na nowe temu oddziałowi Narodowego Banku Polskiego, w którym stale zaopatrują się w znaki wartościowe. Wniosek taki powinien być złożony przy pierwszym po dniu 1 stycznia 1959 r. zamówieniu na znaki wartościowe. Jeśli punkt detalicznej sprzedaży znaków wartościowych korzysta z zaliczki w znakach, wymiana znaczków skarbowych wycofanych z obiegu może nastąpić dopiero po rozliczeniu się z oddziałem Narodowego Banku Polskiego z otrzymanej zaliczki (§ 4), nie później jednak niż do dnia 31 stycznia 1959 r.

II.

Rozliczenie z zaliczek.

§  4.
1.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych, którym oddział Narodowego Banku Polskiego udzielił, w myśl § 3 instrukcji Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1951 r. w sprawie dystrybucji znaków opłaty skarbowej, blankietów wekslowych i znaków opłaty sądowej (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-75, poz. 1037, z 1953 r. Nr A-6, poz. 70 i z 1954 r. Nr A-32, poz. 475), stałej zaliczki w znakach wartościowych, obowiązane są złożyć rozliczenie z otrzymanej zaliczki w terminie wskazanym w § 3 ust. 2.
2.
Rozliczenie powinno wymieniać ilość i wartości posiadanych znaków wartościowych oraz kwotę wpłaconej należności za sprzedane znaki, odpowiadającą różnicy między pełną kwotą zaliczki a ogólną sumą wartości znaków posiadanych na dzień rozliczenia, przy uwzględnieniu ogólnej wartości znaków zgłoszonych do wymiany.
3.
W razie niezłożenia rozliczenia z otrzymanej zaliczki lub złożenia niepełnego rozliczenia w terminie wskazanym w ust. 1 oddział Narodowego Banku Polskiego nie dokonuje wymiany znaczków, a kwotą nie rozliczonej zaliczki obciąży konto bankowe otrzymującego zaliczkę, uwzględniając wartość znaczków zgłoszonych do wymiany i podlegających wymianie.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.97.535

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz rozliczenie się z zaliczek w znakach wartościowych.
Data aktu: 05/12/1958
Data ogłoszenia: 19/12/1958
Data wejścia w życie: 19/12/1958