Zatwierdzenie instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 9 października 1958 r.
w sprawie zatwierdzenia instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. z 1955 r. Nr 36, poz. 225, z 1957 r. Nr 21, poz. 104 i Nr 49, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się "Instrukcję o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego", stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Przepisy "Instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego" obowiązują wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, z wyjątkiem:
1)
jednostek wojskowych,
2)
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jednostek podległych temu Ministerstwu,
3)
osób korzystających z prawa eksterytorialności.
2.
Wyjątek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie dotyczy pojazdów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Instytutu Geodezji i Kartografii oraz przedsiębiorstw podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Traci moc zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 marca 1952 r. w sprawie zatwierdzenia instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego (Monitor Polski Nr A-29, poz. 432).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA O PROWADZENIU KSIĄŻKI POJAZDU MECHANICZNEGO

§ 1.
Posiadacz pojazdu mechanicznego obowiązany jest prowadzić dla każdego pojazdu mechanicznego, zwanego dalej w skróceniu "pojazdem", książkę pojazdu mechanicznego, zwaną dalej w skróceniu "książką", według wzoru zatwierdzonego przez Ministra Komunikacji.
§  2.
1.
Książka zawiera charakterystykę pojazdu oraz stwierdzenie jego stanu technicznego. Wpisów do niej dokonuje się na podstawie wyników badań technicznych i innych dowodów, zgodnie ze wskazówkami i objaśnieniami o sposobie prowadzenia książki, zamieszczonymi w książce.
2.
Książkę wydaje za zwrotem kosztów druku wydział komunikacji prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, właściwy do ewidencji i rejestracji pojazdu, na podstawie zgłoszenia pojazdu do ewidencji lub rejestracji.
3.
Wydając książkę, wydział komunikacji prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej (ust. 2) zaopatruje ją w pieczęć nagłówkową i kolejny numer ewidencyjny rejestru wydanych książek pojazdów mechanicznych i wkładek do książek, prowadzonego według załączonego wzoru. Numer ten w formie adnotacji "Nr .......... książki pojazdu mechanicznego" wydział komunikacji prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej odnotowuje:
1)
w karcie ewidencyjnej pojazdu mechanicznego,
2)
w potwierdzeniu zgłoszenia do ewidencji pojazdu i
3)
w dowodzie rejestracyjnym.
§  3.
Przy przekazywaniu, odstąpieniu lub sprzedaży pojazdu należy książkę przekazać nowemu posiadaczowi w celu dalszego jej prowadzenia.
§  4.
1.
Książki prowadzone według dotychczas obowiązującego wzoru powinny być uzupełnione wkładką, zawierającą wykaz przedmiotów niezbędnych do utrzymywania i użytkowania środków transportowych przewidzianych zarządzeniem nr 125 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1958 r. w sprawie ustalenia wykazów przedmiotów niezbędnych do utrzymywania i użytkowania środków transportowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 297).
2.
Wkładki według wzoru zatwierdzonego przez Ministra Komunikacji wydają wydziały komunikacji prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych (§ 2 ust. 2) za zwrotem kosztów druku wkładki.
3.
Wydział komunikacji prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej (ust. 2) wydając wkładkę umieszcza ją w sposób trwały na stronicy 33 książki dotychczasowej i zaopatruje wkładkę w pieczęć nagłówkową i kolejny numer ewidencyjny rejestru wydanych książek i wkładek (§ 2 ust. 3).
4.
Numer wkładki (ust. 3) stanowi nowy numer dotychczasowej książki, która powinna być wpisana wraz z wkładką do rejestru wydanych książek i wkładek. Dotychczasowy numer ewidencyjny książki powinien być skasowany.
§  5.
1.
Książka powinna być prowadzona bieżąco i dokładnie oraz przechowywana w sposób zabezpieczający przed zaginięciem lub zniszczeniem.
2.
Dla każdego pojazdu powinna być prowadzona tylko jedna książka.
3.
Wycieranie wpisów dokonanych w książce jest niedozwolone, a ewentualnych poprawek należy dokonać czerwonym atramentem.
4.
Przy przekazywaniu pojazdu do naprawy powinna być zakładowi naprawczemu jednocześnie przekazana książka.
5.
Stwierdzenie dokonywanych napraw wpisuje do książki zakład, który dokonał naprawy.
6.
W razie napraw głównych dokonanych metodą seryjną (wymiana zespołów) zakład, który dokonał naprawy, dołącza do pojazdu książkę, właściwą według numeru podwozia (ramy).
§  6.
Przy przedstawieniu pojazdu do rejestracji, do okresowego przeglądu technicznego i innych przeglądów technicznych posiadacz pojazdu obowiązany jest przedstawić również książkę. W razie wątpliwości tożsamość pojazdu stwierdza się na podstawie numeru podwozia (ramy).
§  7.
1.
W razie zniszczenia lub zagubienia książki posiadacz pojazdu powinien złożyć o tym w terminie 14 dni do wydziału komunikacji prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, właściwego ze względu na ewidencję i rejestrację pojazdu (§ 2 ust. 2), oświadczenie, w którym należy podać numer rejestracyjny pojazdu bądź numer ewidencyjny potwierdzenia zgłoszenia pojazdu do ewidencji.
2.
Oświadczenie (ust. 1) jest podstawą do wydania nowej książki. W nowej książce należy odtworzyć zapisy stwierdzające stan techniczny i przebieg pojazdu.
3.
Wydanie nowej książki następuje w trybie przewidzianym w § 2 ust. 2 i 3.

Załącznik 

Wzór.

Prezydium......................Rady Narodowej

w .............................................................

REJESTR

WYDANYCH KSIĄŻEK POJAZDÓW MECHANICZNYCH

I WKŁADEK DO KSIĄŻEK

Nr kolejny ewidencyjny (dla książki lub wkładki) Data wydania książki lub wkładki Posiadacz pojazdu Nr rejestracyjny lub nr karty ewidencyjnej pojazdu Pokwitowanie odbioru książki lub wkładki
1 2 3 4 5

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.84.481

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego.
Data aktu: 09/10/1958
Data ogłoszenia: 07/11/1958
Data wejścia w życie: 07/11/1958