Wynagrodzenie sołtysów za inkaso podatków i innych należności finansowych od mieszkańców wsi.

ZARZĄDZENIE NR 154
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1958 r.
w sprawie wynagrodzenia sołtysów za inkaso podatków i innych należności finansowych od mieszkańców wsi.

Na podstawie § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1958 r. w sprawie zasad i trybu wyborów, zakresu działania oraz praw i obowiązków sołtysa (Dz. U. Nr 15, poz. 67 i Nr 48, poz. 237) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wynagrodzenie sołtysów z tytułu inkasa podatków i innych należności finansowych od mieszkańców wsi - z wyjątkiem należności z tytułu funduszu gromadzkiego - nie może przekroczyć średnio:
1)
w województwach: bydgoskim, gdańskim, katowickim, krakowskim, opolskim, poznańskim i rzeszowskim - 1,5%,
2)
w województwach: łódzkim, lubelskim, wrocławskim i zielonogórskim - 2%,
3)
województwach: kieleckim, olsztyńskim, szczecińskim i warszawskim - 2,5%,
4)
w województwach: białostockim i koszalińskim - 3%

- zainkasowanych przez sołtysów kwot objętych inkasem oraz bezpośrednich dobrowolnych wpłat z terenu wsi z tytułu podatku gruntowego, Państwowego Funduszu Ziemi, składki na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe oraz równoważnika pieniężnego za nie wykonane dostawy obowiązkowe.

2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej określa średni procent wynagrodzenia sołtysów dla poszczególnego powiatu w ten sposób, aby średni procent wynagrodzenia sołtysów dla wszystkich powiatów województwa nie przekroczył średniej granicy wynagrodzenia ustalonego w ust. 1.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej określa procent wynagrodzenia dla poszczególnego sołtysa w ten sposób, aby średni procent wynagrodzenia dla wszystkich sołtysów w powiecie nie przekroczył średniej granicy wynagrodzenia, ustalonego dla powiatu przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Wysokość wynagrodzenia sołtysów z tytułu inkasa należności funduszu gromadzkiego określają gromadzkie rady narodowe. Górna granica tego wynagrodzenia nie może przekroczyć 3% wpłacanych kwot.
§  2. 1
Wynagrodzenie według zasad określonych w § 1 wypłaca się sołtysowi wtedy, gdy dobrowolne wpłaty ze wsi, w której dokonuje inkasa, wyniosły sumę co najmniej równą sumie z roku poprzedniego. Jeżeli suma dobrowolnych wpłat jest wyższa, sołtys otrzymuje od nadwyżki dodatkową prowizję, według następujących stawek:
a)
od nadwyżki do 5% zeszłorocznych dobrowolnych wpłat - wynagrodzenie jest o 100% wyższe,
b)
od nadwyżki powyżej 5% zeszłorocznych dobrowolnych wpłat - wynagrodzenie jest o 200% wyższe.

Jeżeli natomiast suma dobrowolnych wpłat wskutek niedostatecznej pracy sołtysa jest niższa niż w roku poprzednim, prezydium powiatowej rady narodowej może zmniejszyć sołtysowi wynagrodzenie w granicach do 50% kwoty należnej za okres wypłaty.

§  3. 2
Obliczenia wynagrodzenia sołtysa z tytułu inkasa dokonuje się raz w miesiącu na podstawie:
1)
dowodów wpłat zainkasowanych przez sołtysów kwot,
2)
danych o wpłatach z tytułu podatku gruntowego, Państwowego Funduszu Ziemi, składki na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe oraz równoważnika pieniężnego za nie wykonane dostawy obowiązkowe, dokonanych z terenu wsi bezpośrednio przez dłużników do kasy gromadzkiej rady narodowej lub wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej albo inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  4. 3
Sołtys, który przed wybraniem go na stanowisko był inkasentem podatkowym, jest obowiązany w okresie wypowiedzenia umowy o pracę w charakterze inkasenta nadal pełnić czynności dotychczasowe nie tylko na terenie swej wsi, ale także w pozostałych wsiach należących do gromady - do czasu rozpoczęcia w tych wsiach inkasa przez sołtysów. Otrzymuje on w okresie wypowiedzenia wynagrodzenie według zasad określonych w § 1 oraz różnicę między dotychczasowym średnim wynagrodzeniem a wynagrodzeniem sołtysa z tytułu inkasa.
§  5. 4
Traci moc zarządzenie nr 89 Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 maja 1958 r. w sprawie wynagrodzenia sołtysów za inkaso podatków i innych należności finansowych od mieszkańców wsi (Monitor Polski Nr 34, poz. 192).
§  6. 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 159 z dnia 22 sierpnia 1960 r. (M.P.60.67.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 1960 r.
2 § 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 159 z dnia 22 sierpnia 1960 r. (M.P.60.67.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 1960 r.
3 § 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 159 z dnia 22 sierpnia 1960 r. (M.P.60.67.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 1960 r.
4 § 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 159 z dnia 22 sierpnia 1960 r. (M.P.60.67.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 1960 r.
5 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 159 z dnia 22 sierpnia 1960 r. (M.P.60.67.318) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 1960 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.60.336

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wynagrodzenie sołtysów za inkaso podatków i innych należności finansowych od mieszkańców wsi.
Data aktu: 31/07/1958
Data ogłoszenia: 06/08/1958
Data wejścia w życie: 06/08/1958