Zm.: uchwała z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.

UCHWAŁA NR 168
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 1958 r.
o zmianie uchwały z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 184 Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-39, poz. 531 orz z 1956 r. Nr 4, poz. 30 i Nr 63, poz. 747) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł uchwały otrzymuje brzmienie:

"w sprawie umundurowania i odznak służbowych oraz dodatku za wysługę lat pracowników resortu komunikacji objętych przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych";

2)
skreśla się rozdział 1 (§§ 1-13);
3)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin pracownikom:

1) przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz przedsiębiorstw (zakładów pracy) wyodrębnionych po roku 1945 z przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie komunikacji, z wyjątkiem kierowniczek i wychowawczyń przedszkoli;

2) Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Wełnowcu, Gotartowickiej Fabryki oraz Fabryki Sygnałów Kolejowych w Żarach;

3) Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa;

4) szkół kolejowych resortu komunikacji;

5) komórek organizacyjnych Ministerstwa Komunikacji objętych przepisem art. 1 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216);

6) Centralnego Zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

2. Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje również Ministrowi Komunikacji, podsekretarzom stanu w Ministerstwie Komunikacji oraz uczniom szkół kolejowych resortu komunikacji.

3. Warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, o którym mowa w ust. 1, nie odnosi się do pracowników mianowanych (etatowych).

4. Umundurowanie powinno być zasadniczo koloru granatowego, obuwie koloru czarnego. Odznaki (dystynkcje) służbowe powinny być koloru srebrnego i złotego. Części składowe i jakość umundurowania służbowego, zakres uprawnień do umundurowania, urzędową tabelę uprawnionych do umundurowania ze wskazaniem minimalnych okresów zużycia poszczególnych części oraz wzory mundurów, odznak (dystynkcji) służbowych i rozróżnienia służb ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych P.R.L.";

4)
§ 15 skreśla się;
5)
w § 16 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Pracownicy uprawnieni do bezpłatnego umundurowania zachowują w razie zwolnienia ze służby z urzędu, z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego lub z winy pracownika, umundurowanie na własność, bez obowiązku jakiejkolwiek dopłaty. Uczeń, który ukończył naukę w szkole, zachowuje umundurowanie na własność.";

6)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. 1. Obowiązek noszenia munduru w służbie z odpowiednimi dystynkcjami służbowymi mają pracownicy pełniący służbę na stanowiskach, których wykaz ustali Minister Komunikacji. Noszenie munduru w służbie przez pozostałych pracowników, jak również noszenie umundurowania poza służbą przez wszystkich pracowników uprawnionych do umundurowania, pozostawia się ich uznaniu.

2. Pracownicy nie mający obowiązku noszenia umundurowania w służbie otrzymują według własnego wyboru bądź umundurowanie gotowe, bądź kupon materiału z dodatkami krawieckimi lub ekwiwalent umundurowania w wysokości cen zakupu umundurowania gotowego.";

7)
w § 19 ust. 1 wyrazy "w § 1 oraz w § 14 ust. 8" zastępuje się wyrazami "w § 14 ust. 1 oraz w Centralnym Biurze Dokumentacji Technicznej Taboru Kolejowego";
8)
w § 20 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Dodatki, o których mowa w § 19, wypłaca się raz w roku, obliczając je od rocznego uposażenia zasadniczego, wynikającego z posiadanej grupy uposażenia.

2. W zakładach pracy, w których nie są stosowane grupy uposażenia, podstawę wymiaru dodatku za wysługę lat ustali Minister Komunikacji, dostosowując tę podstawę do uposażeń zasadniczych pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" na podobnych w zasadzie stanowiskach".

§  2.
Pracownikom Ministerstwa Komunikacji, którzy przeszli do pracy w tym Ministerstwie z b. Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego, zalicza się do stażu pracy stanowiącego podstawę wymiaru dodatku za wysługę lat czas pracy w odpowiednich komórkach organizacyjnych b. Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  3.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.60.335

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.
Data aktu: 01/07/1958
Data ogłoszenia: 06/08/1958
Data wejścia w życie: 06/08/1958