Opisowe analizy stanu poszczególnych działów gospodarki narodowej i wykonania narodowych planów gospodarczych oraz niektóre sprawozdania statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego.

UCHWAŁA NR 225
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 czerwca 1958 r.
w sprawie opisowych analiz stanu poszczególnych działów gospodarki narodowej i wykonania narodowych planów gospodarczych oraz niektórych sprawozdań statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego.

§  1. 1
(uchylony).
§  2.
1.
Jednostki nadrzędne nad jednostkami określonymi w § 1 ust. 1 opracowują opisową analizę wyników działalności nadzorowanych jednostek za okres roku, ze szczególnym uwzględnieniem wyników finansowych.
2.
Analiza powinna opierać się w szczególności na sprawozdawczości statystycznej rzeczowej i finansowej.
3.
Analiza powinna być przedstawiona w terminie 20 dni po upływie terminu wyznaczonego na złożenie rocznych sprawozdań finansowych właściwemu ministrowi, kierownikowi urzędu centralnego lub centralnej organizacji spółdzielczej oraz innym jednostkom wymienionym w rozdzielniku ustalonym instrukcjami w sprawie sprawozdawczości finansowej.
§  3.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz centralne organizacje spółdzielcze, nadzorujące jednostki wymienione w § 1 ust. 1, opracowują analizy opisowe za okres pierwszego półrocza i za okres całego roku.
2.
Analizy, o których mowa w ust. 1, powinny między innymi:
1)
wskazywać zmiany, jakie zaszły w sytuacji gospodarczej w porównaniu ze stanem w odpowiednim okresie poprzednim;
2)
oceniać skutki polityki gospodarczej prowadzonej w danym dziale gospodarki z uwzględnieniem różnic zachodzących między przedsiębiorstwami lub grupami przedsiębiorstw;
3)
ujawniać wzajemne niedostosowanie działalności poszczególnych jednostek;
4)
ujawniać dysproporcje pomiędzy podażą określonych wyrobów lub usług a rzeczywistym zapotrzebowaniem;
5)
oceniać możliwości zaopatrzenia kraju w podstawowe surowce i materiały, a w szczególności oceniać wykonanie bilansów i planów rozdziału zatwierdzonych przez Radę Ministrów;
6)
oceniać procesy zachodzące w gospodarce nie uspołecznionej oraz ich skutki dla gospodarki uspołecznionej;
7)
oceniać ekonomiczne wyniki działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania się wyników finansowych w zakresie akumulacji, ogólnego poziomu kosztów własnych i kosztów jednostkowych, rentowności produkcji oraz efektywności inwestycji realizowanych w omawianym okresie;
8)
oceniać postępy i braki w dziedzinie wprowadzenia nowej techniki do gospodarki narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem analizy realizacji planu wykonywania prototypów nowych maszyn, uruchamiania nowej produkcji oraz zastosowania w produkcji najważniejszych prac naukowo-badawczych;
9)
oceniać i analizować na tle analizy zagadnień, o których mowa w pkt 1 - 8, wykonanie zadań wynikających z narodowego planu gospodarczego z uwzględnieniem jednostek budżetowych w zakresie, w jakim objęte są one zadaniami wynikającymi z narodowego planu gospodarczego (nakładów budżetowych), z wyjątkiem spraw objętych sprawozdaniami z wykonania budżetu;
10)
oceniać wykonanie planu działania ustalonego w wyniku poprzedniej analizy.
3.
Zakres analizy półrocznej powinien ponadto obejmować szczegółową ocenę zagrożenia wykonania planu oraz wnioski zmierzające do poprawy wyników wykonania planu w II półroczu, a zakres analizy rocznej - szczegółową analizę wykonania rocznego narodowego planu gospodarczego.
4.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, sprawujący zwierzchni nadzór nad poszczególnymi dziedzinami gospodarki terenowej, obejmują analizami także działalność jednostek podległych prezydiom rad narodowych.
5.
Analiza za okres pierwszego półrocza powinna opierać się w szczególności na sprawozdawczości statystycznej rzeczowej i finansowej, na wynikach inspekcji w podległych jednostkach oraz informacjach uzyskanych w toku bieżącej współpracy z nadzorowanymi jednostkami, a analiza roczna - ponadto na analizach, o których mowa w §§ 1 i 2.
6.
W analizie rocznej należy wyodrębnić wyniki działalności jednostek w poszczególnych działach gospodarki narodowej, jak np. przemysł, leśnictwo, obrót towarowy, transport, przy czym należy wykazać, w jakim stopniu niewykonanie lub przekroczenie zadań w jednym dziale wpłynęło na wykonanie zadań w pozostałych działach gospodarki narodowej.
7.
Analiza za okres pierwszego półrocza powinna być przedstawiona w terminie 2 miesięcy po upływie okresu sprawozdawczego a analiza roczna - w 4 miesiące po upływie roku obrachunkowego:
1)
Prezesowi Rady Ministrów,
2)
wiceprezesom Rady Ministrów,
3)
Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
4)
Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli,
5)
Ministrowi Finansów,
6)
Prezesowi Narodowego Banku Polskiego,
7)
Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego,
8)
Przewodniczącemu Rady Ekonomicznej przy Radzie Ministrów.
8.
Jeżeli analiza obejmuje elementy dotyczące również innych resortów, odpowiednie wycinki analizy powinny być przekazywane zainteresowanym ministrom, kierownikom urzędów centralnych lub centralnym organizacjom spółdzielczym, a także dyrektorom banków specjalnych w zakresie ich zainteresowania i na ich wniosek.
9.
Przedstawienie analiz opisowych zwalnia z obowiązku sporządzania odrębnych części opisowych w sprawozdaniach z wykonania budżetu w zakresie działalności przedsiębiorstw i zakładów prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego, przewidzianych w przepisach uchwały nr 318 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1955 r. w sprawie zasad i trybu sporządzania oraz zatwierdzania rocznych sprawozdań z wykonania budżetu Państwa (Monitor Polski Nr 48, poz. 471), z wyjątkiem wyjaśnień dotyczących rozliczeń z budżetem.
§  4.
1.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego opracowują i przedstawiają prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) analizy opisowe za okres pierwszego półrocza i całego roku.
2.
Analizy powinny obejmować elementy, o których mowa w § 3 ust. 2, 3 i 6, z zakresu zagadnień gospodarki terenowej oraz omówienie najważniejszych spraw z zakresu gospodarki planowanej centralnie w części wiążącej się z działalnością rad narodowych.
3.
Analizy powinny opierać się na źródłach, o których mowa w § 3 ust. 5.
4.
Analiza półroczna powinna być przedstawiana w terminie do dnia 15 sierpnia, a roczna do dnia 31 marca następnego roku:
1)
Prezesowi Rady Ministrów,
2)
wiceprezesom Rady Ministrów,
3)
Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
4)
Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli,
5)
Ministrowi Finansów,
6)
Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego,
7)
Przewodniczącemu Rady Ekonomicznej przy Radzie Ministrów.
5.
Części analiz dotyczące poszczególnych działów gospodarki narodowej powinny być w odpisie przesyłane ministrom lub kierownikom urzędów centralnych nadzorującym dane działy gospodarki terenowej.
§  5.
1.
Prezes Narodowego Banku Polskiego przedstawia analizy opisowe za okres pierwszego półrocza i całego roku.
2.
Analizy powinny obejmować następujące elementy:
1)
analizę wykonania planu kasowego,
2)
analizę wykonania planu kredytowego,
3)
analizę sytuacji w zakresie całokształtu obiegu pieniężnego.
3.
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego przedstawia analizę kształtowania się bilansu płatniczego za okres pierwszego półrocza i całego roku.
4.
Analizy powinny być przedstawiane do zaakceptowania Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów w terminach określonych w § 3 ust. 7 i następnie przedstawione organom określonym w § 3 ust. 7, a analizy, o których mowa w ust. 2 - także Ministrowi Handlu Wewnętrznego.
§  6.
Prezes Urzędu Rezerw Państwowych przedstawia analizy opisowe Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli i Ministrowi Finansów za okres pierwszego półrocza w terminie do dnia 31 sierpnia i za okres całego roku w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.
§  7.
W terminach określonych w § 3 ust. 7 Prezes Państwowej Komisji Cen przedstawia organom tam wymienionym, a także Ministrowi Handlu Wewnętrznego ocenę sytuacji w zakresie kształtowania się cen oraz wyników polityki cen.
§  8.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przedstawia członkom Rady Ministrów i Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli roczne sprawozdanie z wykonania narodowego planu gospodarczego oraz skrócone sprawozdanie za okres pierwszego półrocza, a w razie potrzeby wynikającej z bieżącej sytuacji gospodarczej - co miesiąc lub także w okresach krótszych ocenę przebiegu wykonania zadań wynikających z narodowego planu gospodarczego oraz ocenę rozwoju sytuacji gospodarczej kraju. Sprawozdania te powinny przedstawiać nie tylko pogląd Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, lecz także zawierać stanowiska i poglądy resortów.
§  9.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przedstawia:
1)
niektóre dane statystyczne charakteryzujące zmiany w sytuacji gospodarczej kraju oraz przebieg wykonania głównych zadań planu,
2)
sprawozdania statystyczne z wykonania narodowego planu gospodarczego oraz dane liczbowe dotyczące sytuacji gospodarczej kraju za okres pierwszego półrocza w terminie do dnia 31 sierpnia i za okres całego roku w terminie do dnia 31 maja następnego roku.
2.
Zakres danych, o których mowa w ust. 1, powinien obejmować informacje statystyczne nie tylko o zagadnieniach objętych narodowym planem gospodarczym, lecz także o zagadnieniach nie objętych tym planem, a niezbędnych dla oceny ogólnej sytuacji gospodarczej.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Prezesem Najwyższej Izby Kontroli i Ministrem Finansów określi:
1)
szczegółowy zakres danych, o których mowa w ust. 1,
2)
terminy oraz rozdzielnik danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
4.
Sprawozdania statystyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny być przedstawiane:
1)
Prezesowi Rady Ministrów,
2)
wiceprezesom Rady Ministrów,
3)
Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
4)
Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli,
5)
wszystkim ministrom,
6)
Przewodniczącemu Rady Ekonomicznej przy Radzie Ministrów.
§  10.
Szczegółowe zasady opracowywania oraz trybu przedstawiania analiz działalności gospodarczej przedsiębiorstw i zakładów podległych Ministrowi Obrony Narodowej określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Finansów i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
§  11.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 10 Prezydium Rządu z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie okresowych sprawozdań z wykonania narodowych planów gospodarczych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-4, poz. 50 i z 1954 r. Nr A-35, poz. 494),
2)
uchwała nr 651 Prezydium Rządu z dnia 18 września 1954 r. w sprawie obowiązku dokonywania analizy działalności gospodarczej przedsiębiorstw i zakładów działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 92, poz. 1021).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 uchylony przez § 9 ust. 1 uchwały nr 486 z dnia 14 grudnia 1959 r. w sprawie kompleksowych analiz ekonomiczno-technicznych rocznej działalności przedsiębiorstw państwowych. (M.P.60.10.44) z dniem 2 lutego 1960 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.54.314

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Opisowe analizy stanu poszczególnych działów gospodarki narodowej i wykonania narodowych planów gospodarczych oraz niektóre sprawozdania statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego.
Data aktu: 20/06/1958
Data ogłoszenia: 17/07/1958
Data wejścia w życie: 17/07/1958