Rozliczenia z budżetem centralnym za rok 1957/58 w jednostkach podległych Ministrowi Rolnictwa wykonujących produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 10 czerwca 1958 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym za rok 1957/58 w jednostkach podległych Ministrowi Rolnictwa wykonujących produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną.

Na podstawie § 24 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1957 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 119) i w związku z § 4 uchwały nr 514 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1957 r. w sprawie zasad tworzenia i podziału funduszu zakładowego i funduszu premiowego w państwowych gospodarstwach rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa w roku gospodarczym 1957/1958 (Monitor Polski z 1958 r. Nr 6, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki podległe Ministrowi Rolnictwa wykonujące produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną, których wyniki ustalane są za okres od 1 lipca 1957 r. do 30 czerwca 1958 r., dokonają rozliczenia z budżetem centralnym za rok 1957/1958 według zasad zawartych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o zarządach - należy przez to rozumieć Generalną Dyrekcję Państwowych Gospodarstw Rolnych, Centralne Zarządy: Hodowli Koni, Hodowli Zarodowej, Rybactwa, Selekcji Roślin, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, wojewódzkie zarządy państwowych gospodarstw rolnych, inspektoraty państwowych gospodarstw rolnych, rejonowe zarządy hodowli elitarnej zwierząt, rybactwa,
2)
o gospodarstwach - należy przez to rozumieć gospodarstwa rolne i jednostki im równorzędne, jedno lub wieloobiektowe, działające według zasad pełnego lub pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
3)
o zyskach i stratach Ministerstwa Rolnictwa i zarządów - należy przez to rozumieć saldo zysków i strat zarządów bądź jednostek niższego szczebla rozliczających się z Ministerstwem Rolnictwa lub danym zarządem bezpośrednio.
2.
Przepisy niniejszego zarządzenia, w których nie określa się dokładnie, że dotyczą jednego z wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 podmiotów, odnoszą się do Ministerstwa Rolnictwa, zarządów i poszczególnych gospodarstw.
§  3.
Rozliczenia obejmują:
1)
wpłaty z zysku,
2)
dotacje udzielone na pokrycie strat,
3)
dotacje z tytułu funduszu zakładowego.
§  4.
Rozliczeń, o których mowa w § 3, dokonuje się wyłącznie za okres roczny.
§  5.
1.
Dla celów rozliczeń Ministerstwo Rolnictwa i zarządy prowadzą we właściwych oddziałach Banku Rolnego rachunki pod nazwą: "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat jednostek rozliczających się w okresie roku gospodarczego", zwane w dalszym ciągu rachunkami rozliczeń.
2.
Ministerstwo Rolnictwa i zarządy prowadzą dla rozliczeń z budżetem księgowość na zasadach ustalonych odrębnymi przepisami.
§  6.
1.
Na rachunek rozliczeń Ministerstwa Rolnictwa wpływają z budżetu dotacje na pokrycie strat, na pokrycie odpisów na fundusz zakładowy i fundusz premiowy oraz przelewy od zarządów z tytułu rozliczeń.
2.
Z rachunku rozliczeń Ministerstwa Rolnictwa dokonywane są przelewy na rachunki rozliczeń zarządów z tytułu rozliczeń.
3.
Na rachunek rozliczeń zarządów wpływają z rachunku rozliczeń Ministerstwa Rolnictwa bądź zarządu wyższego szczebla należne dotacje oraz przelewy od zarządów niższego szczebla i od gospodarstw z tytułu rozliczeń.
4.
Z rachunku rozliczeń zarządu dokonywane są przelewy na rzecz Ministerstwa Rolnictwa i zarządów niższego szczebla oraz gospodarstw z tytułu rozliczeń.
§  7.
1.
Podstawę do obliczenia należnej wpłaty z zysku stanowi zysk wykazany w rocznym sprawozdaniu finansowym pomniejszony o odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Zysk podlegający wpłacie do budżetu lub na rachunek rozliczeń jednostki nadrzędnej powinien być przelany w ciągu 5 dni od terminu złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  8.
1.
Jeżeli strata wykazana w rocznym sprawozdaniu finansowym jest równa lub niższa od straty planowanej, dotacja na pokrycie straty planowanej przelewana jest w wysokości straty faktycznej.
2.
Dotacja na pokrycie straty oraz dotacje na pokrycie funduszu zakładowego i funduszu premiowego powinny być przelane przez Ministerstwo Rolnictwa i zarządy na rzecz podległych jednostek w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
3.
Jeżeli strata wynikająca z rocznego sprawozdania finansowego jest wyższa od straty wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, sfinansowanie ponadplanowej straty może być dokonane ze środków pochodzących z nie wykorzystanych dotacji na skutek obniżenia strat w stosunku do planu w innych podległych jednostkach lub z wpłat z zysków ponadplanowych po uwzględnieniu dotacji na pokrycie odpisu na fundusz zakładowy.
4.
Pokrycie straty ponadplanowej, o której mowa w ust. 3, może nastąpić jedynie na podstawie decyzji właściwego wojewódzkiego zarządu państwowych gospodarstw rolnych lub Centralnych Zarządów: Hodowli Koni, Hodowli Zarodowej, Rybactwa, Selekcji Roślin, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa. We wniosku o pokrycie straty ponadplanowej gospodarstwo powinno wskazać przyczyny powstania straty oraz środki przedsięwzięte dla zapobieżenia powstaniu strat ponadplanowych w przyszłości.
§  9.
Wszelkie nie wykorzystane dotacje podlegają zwrotowi na rachunek rozliczeń jednostek bezpośrednio nadrzędnych.
§  10.
Ministerstwo Rolnictwa przedstawi Ministerstwu Finansów, zarządy - Ministerstwu Rolnictwa bądź zarządom wyższego szczebla, a gospodarstwa - zarządom bezpośrednio nadrzędnym roczne rozliczenia wynikowe według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia w terminie przewidzianym dla przedstawienia jednostce nadrzędnej rocznego sprawozdania finansowego. Przy sporządzaniu zbiorczych rozliczeń wynikowych należy zsumować rozliczenia wynikowe jednostek podległych i wykazać odrębnie sumę strat, zysków i odpisów na fundusz zakładowy poszczególnych gospodarstw.
§  11.
Ewentualne uzupełniające wpłaty z zysku i zwroty nadpłaconych dotacji wynikające ze sprawdzonych rocznych rozliczeń wynikowych powinny być dokonane w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  12.
Właściwym organem finansowym w rozumieniu § 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1957 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 119) jest:
1)
dla inspektoratów państwowych gospodarstw rolnych - wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej, właściwy terenowo dla siedziby inspektoratu;
2)
dla wojewódzkiego zarządu państwowych gospodarstw rolnych, rejonowych zarządów hodowli elitarnej zwierząt, rejonowych zarządów rybactwa - wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
3)
dla Centralnych Zarządów: Hodowli Koni, Hodowli Zarodowej, Rybactwa, Selekcji Roślin, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa oraz dla Generalnej Dyrekcji Państwowych Gospodarstw Rolnych - Wydział Finansowy Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  13.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1957 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 119).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYNIKOWE ROZLICZENIE ROCZNE

za okres od 1.VII.1957 r. do 30.VI.1958 r.
Lp. Nazwa jednostki Zysk Strata Wynik ponadplanowy: + polepszenie - pogorszenie Wpłata zysku w ciągu roku Zaliczka na planowaną stratę Odpisu na fundusz Do pokrycia z budżetu Nie pokryta strata Do odprowadzenia do budżetu
planowany rzeczywisty planowana rzeczywista zakładowy premiowy w granicach planowanej straty dotacja na pokrycie funduszu zakładowego i funduszu premiowego Razem do pokrycia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.50.296

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia z budżetem centralnym za rok 1957/58 w jednostkach podległych Ministrowi Rolnictwa wykonujących produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną.
Data aktu: 10/06/1958
Data ogłoszenia: 04/07/1958
Data wejścia w życie: 04/07/1958, 01/07/1957