Zakładowe fundusze mieszkaniowe.

UCHWAŁA NR 60
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
w sprawie zakładowych funduszów mieszkaniowych.

W celu upowszechnienia budownictwa mieszkaniowego realizowanego z własnej inicjatywy zakładów pracy i zapewnienia tej formie budownictwa odpowiednich możliwości rozwojowych - Rada Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Zakłady pracy mogą tworzyć zakładowe fundusze mieszkaniowe (ZFM) przeznaczone na budownictwo zakładowych domów mieszkalnych i udzielanie swym pracownikom wszelkiego rodzaju pomocy do uzyskania mieszkania spółdzielczego bądź indywidualnego, a także do poprawy warunków mieszkaniowych.
§  2.
1.
Zakładowy fundusz mieszkaniowy stanowią:
1)
środki własne ZFM,
2)
ewentualne dotacje budżetowe na przyzakładowe budownictwo mieszkaniowe.
2.
Środki własne ZFM gromadzi się z następujących źródeł:
1)
z obowiązujących przelewów części funduszu zakładowego oraz dodatkowych wpłat z tegoż funduszu zgodnie z uchwałami załogi,
2)
z wkładów mieszkaniowych wpłacanych przez osoby otrzymujące mieszkania w zakładowych domach mieszkalnych,
3)
z dobrowolnych wpłat zadeklarowanych przez członków załogi,
4)
z części czystego zysku osiąganego z produkcji ubocznej materiałów budowlanych,
5)
z wpływów uzyskanych ze sprzedaży domów mieszkalnych oraz z innych dochodów niestałych.
3.
ZFM może korzystać z dotacji budżetowych w ramach przewidzianych na ten cel środków w państwowym planie inwestycyjnym oraz ze środków na inwestycje zdecentralizowane, przeznaczonych przez zakłady pracy na budownictwo mieszkaniowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przekazane na rachunek ZFM tytułem dotacji kredyty budżetowe nie wygasają z upływem okresu budżetowego.
§  3.
1.
Uzyskanie przez pracownika mieszkania lub innej formy pomocy od ZFM jest uzależnione od wykazania się posiadaniem niezbędnego wkładu gromadzonego na mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej Powszechnej Kasy Oszczędności. Pierwszeństwo do uzyskania pomocy mają pracownicy wykazujący się dłuższym okresem oszczędzania.
2.
Mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe Powszechnej Kasy Oszczędności mogą być zakładane również przez pracowników, którzy nie ubiegają się na razie o uzyskanie mieszkania lub innej pomocy z ZFM (wkłady solidarnościowe).
§  4.
Rada zakładowa w porozumieniu z radą robotniczą ustala sposób wykorzystania ZFM, kierując się wytycznymi załogi, w szczególności ustala wysokość wkładu własnego zakładu w budowę zakładowych domów mieszkalnych, rozmiary wkładu w spółdzielni mieszkaniowej typu lokatorskiego dla określonych pracowników zakładu, rozmiary i warunki pomocy indywidualnej innego rodzaju dla poszczególnych pracowników zakładu.
2.
Środki pochodzące z dotacji budżetowych mogą być wykorzystane wyłącznie na budowę zakładowych domów mieszkalnych.
3.
Dyrektor zakładu pracy zarządza ZFM, realizując uchwały i postanowienia, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  5.
1.
Środki własne ZFM mogą być użyte na następujące cele:
1)
budowę zakładowych domów mieszkalnych,
2)
finansowanie budowy domów przez rady narodowe, uwarunkowane przydziałem mieszkań dla pracowników zakładu,
3)
udzielanie pomocy spółdzielniom mieszkaniowym typu lokatorskiego uwarunkowanej przydziałem mieszkań dla pracowników zakładu,
4)
pomoc zwrotną lub bezzwrotną udzieloną poszczególnym pracownikom na uiszczenie wkładu mieszkaniowego lub wkładu członkowskiego do spółdzielni mieszkaniowej (lokatorskiej), pod warunkiem że własny wkład pieniężny pracownika nie może być mniejszy niż 5% kosztów budowy mieszkania,
5)
pomoc zwrotną udzielaną pracownikom na wkład w spółdzielni budowlano-mieszkaniowej oraz na budowę domów jednorodzinnych w wysokości nie przekraczającej 10% kosztów budowy.
2.
Pomoc zwrotna dla poszczególnych pracowników zakładu przyznawana będzie na podstawie decyzji rady zakładowej w formie pożyczki oprocentowanej udzielanej przez Bank Inwestycyjny - w oparciu o odpowiednią lokatę środków ZFM.
§  6.
1.
Rada zakładowa w porozumieniu z dyrektorem może przejściowo przeznaczyć na pożyczki dla przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych na cele rozwoju produkcji materiałów budowlanych część środków własnych ZFM.
2.
Pożyczek tego rodzaju udzielać będzie Bank Inwestycyjny blokując odpowiednią część środków własnych ZFM na wskazany w decyzji rady zakładowej okres czasu.
§  7.
Minister Finansów unormuje zasady lokowania środków ZMF na specjalnym rachunku bankowym, tryb i zasady udzielania pożyczek indywidualnych pracownikom zakładu z ZFM oraz zasady sprawozdawczości zakładów pracy z wykorzystania zakładowego funduszu mieszkaniowego.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.26.153

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakładowe fundusze mieszkaniowe.
Data aktu: 15/03/1958
Data ogłoszenia: 17/04/1958
Data wejścia w życie: 17/04/1958