Zasady i tryb wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie.

UCHWAŁA NR 45
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lutego 1958 r.
w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie.

§  1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych określi w drodze zarządzeń, wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Prezesa Rady Ministrów, zasady działalności i zakres uprawnień podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Zarządzenia te powinny być oparte na ogólnych zasadach uchwały nr 704 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień państwowych przedsiębiorstw przemysłowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 94, poz. 1047 i z 1957 r. Nr 6, poz. 36), z dostosowaniem do szczególnych warunków działalności przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
§  2.
1.
Upoważnia się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz prezydia rad narodowych do tworzenia jednostek nadrzędnych nad podległymi im przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, mających za zadanie koordynowanie i kontrolowanie działalności przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz reprezentowanie wspólnych interesów tych przedsiębiorstw wobec organów władz i administracji państwowej. Jednostki nadrzędne powinny być tworzone w trybie obowiązującym dla tworzenia przedsiębiorstw państwowych i działać według zasad rozrachunku gospodarczego.
2.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Prezesa Rady Ministrów określi zasady dotyczące powoływania jednostek nadrzędnych nad podległymi mu lub przez niego nadzorowanymi przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, zakresu działania i uprawnień tych jednostek oraz sposobu pokrywania kosztów ich utrzymania i działalności przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe.
§  3.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, działając w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz z Ministrem Finansów, może ustalić dla podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz dla ich jednostek nadrzędnych rok gospodarczy, obejmujący okres od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego.
§  4.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustali zasady i tryb opracowywania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz zbiorczych planów jednostek nadrzędnych Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, jak również sposób ujmowania działalności przedsiębiorstw budowlano-montażowych w narodowych planach gospodarczych.
§  5.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, działając w porozumieniu z Ministrem Finansów, może - w razie potrzeby - wprowadzać odchylenia od przepisów dotyczących gospodarowania środkami trwałymi podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz przekazywania zakładów lub ich części między tymi przedsiębiorstwami.
2.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, działając w porozumieniu z Ministrem Finansów i w uzgodnieniu z Głównym Urzędem Statystycznym, może określić dla podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych:
1)
zasady i tryb przeprowadzania szczegółowej inwentaryzacji i przeszacowania środków trwałych;
2)
stawki amortyzacyjne oraz zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
§  6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może ustalić, w porozumieniu z Ministrem Finansów, zasady tworzenia w podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych funduszu statutowego oraz - w razie potrzeby - wyjątkowe zasady:
1)
podziału zysku tych przedsiębiorstw;
2)
rozliczeń przedsiębiorstw z tytułu zysku i środków obrotowych;
3)
tworzenia i gospodarowania funduszami przedsiębiorstw.

Ponadto Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów może ustalać wyjątkowe źródła i zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów.

§  7.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali w terminie do dnia 30 czerwca 1958 r., na wniosek Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i w porozumieniu z właściwymi ministrami, ogólne zasady i zakres bilansowania centralnego i terenowego materiałów stosowanych w budownictwie, przy uwzględnieniu odpowiednich zapasów i rezerwy dla nieprzewidzianych potrzeb, jak również listę tych materiałów, podlegających rozdzielnictwu.
2.
Państwowa Komisja Cen ustali w terminie do dnia 30 czerwca 1958 r., na wniosek Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zgłoszony w terminie do dnia 30 kwietnia 1958 r., w porozumieniu z właściwymi ministrami, nowe ceny według zasad loco wagon stacja załadowcza, na materiały masowo zużywane w budownictwie i obciążające w dużym stopniu transport kolejowy. Ceny te powinny obowiązywać od dnia 1 stycznia 1959 r.
3.
Właściwi ministrowie wprowadzą z dniem 1 stycznia 1959 r. zmiany w obowiązujących branżowych przepisach o trybie zaopatrzenia i w branżowych warunkach dostaw materiałów stosowanych w budownictwie, przez skrócenie terminów i uproszczenie składania zamówień.
4.
Minister Handlu Wewnętrznego, w porozumieniu z właściwymi ministrami oraz w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", opracuje zasady zorganizowania punktów sprzedaży rynkowej materiałów stosowanych w budownictwie.
§  8.
Komitet do Spraw Urbanistyki i Architektury, w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej oraz z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, wprowadzi zmiany w obowiązujących normatywach projektowania budynków mieszkalnych i mieszkań w miastach i osiedlach typu miejskiego, zapewniające racjonalne oszczędności w budownictwie mieszkaniowym, w szczególności w zakresie wyposażenia mieszkań i instalacji.
§  9.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustali:
1)
w porozumieniu z Ministrem Finansów przepisy normujące:
a)
zasady zawierania umów o roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe,
b)
zasady i tryb dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe, oprócz robót komunikacyjnych i robót górniczych dołowych;
2)
przepisy normujące zasady i tryb odbioru robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe, oprócz robót komunikacyjnych i robót górniczych dołowych, w zakresie budownictwa ogólnego - w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej, a w zakresie budownictwa przemysłowego i specjalistycznego - w porozumieniu z właściwymi ministrami.
2.
Minister Komunikacji oraz Minister Górnictwa i Energetyki, każdy w swoim zakresie działania, ustalą:
1)
w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zasady dokonywania rozliczeń za roboty komunikacyjne oraz za roboty górnicze dołowe;
2)
w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zasady i tryb przeprowadzania odbioru robót określonych w pkt 1.
§  10.
1.
Prezes Rady Ministrów ustali:
1)
szczegółowe przepisy dotyczące organizacji i zasad projektowania w budownictwie;
2)
przepisy w zakresie organizacji i uprawnień służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.
2.
Projekty przepisów określonych:
1)
w ust. 1 pkt 1 przedstawi Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
2)
w ust. 1 pkt 2 przedstawi Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz innymi właściwymi ministrami

w terminie do dnia 30 kwietnia 1958 r.

§  11.
W razie powołania jednostek nadrzędnych, określonych w § 2, Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz prezydia rad narodowych zniosą odpowiednie podległe im centralne zarządy i zarządy, sprawujące dotychczas nadzór nad działalnością przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
§  12.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może rozciągnąć w drodze zarządzenia przepisy wydane na podstawie niniejszej uchwały na podległe mu lub przez niego nadzorowane przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
§  13.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, którym podlegają lub przez których są nadzorowane przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, mogą korzystać z uprawnień wymienionych w przepisach §§ 1-3, 5, 6, 11 i 12 w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz ministrami i kierownikami urzędów centralnych wymienionymi w tych przepisach.
§  14.
Z dniem wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w niniejszej uchwale tracą moc przepisy dotychczasowe sprzeczne z tymi przepisami. Nowe przepisy powinny szczegółowo wymieniać przepisy dotychczasowe, które utraciły moc.
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Ministrowi Finansów i innym zainteresowanym ministrom oraz prezydiom właściwych rad narodowych.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.16.99

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie.
Data aktu: 21/02/1958
Data ogłoszenia: 15/03/1958
Data wejścia w życie: 15/03/1958