Bilansowanie i zbyt oraz przewozy kruszywa naturalnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 8 lutego 1958 r.
w sprawie bilansowania i zbytu oraz przewozów kruszywa naturalnego.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 23 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 4 ust. 1 uchwały nr 269 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym (Monitor Polski Nr 68, poz. 412) i § 1 zarządzenia nr 253 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1957 r. w sprawie przekazania Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 91, poz. 539) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy kruszywa naturalnego określonego w § 1 uchwały nr 269 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym (Monitor Polski Nr 68, poz. 412), pochodzącego z produkcji wszystkich przedsiębiorstw (państwowych, spółdzielczych i nie uspołecznionych).
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
Ministerstwie - rozumieć przez to należy Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
2)
hurtowniach - rozumieć przez to należy terenowo właściwe wojewódzkie hurtownie materiałów budowlanych podległe Ministerstwu.
§  3.
Terenowo właściwą hurtownią jest:
1)
dla dostawców - hurtownia tego województwa, na którego terenie odbywa się eksploatacja kruszywa naturalnego,
2)
dla odbiorców - hurtownia tego województwa, na którego terenie następuje zużycie zapotrzebowanego kruszywa naturalnego.
§  4.
Wprowadza się bilansowanie kruszywa naturalnego w postaci rocznych i kwartalnych bilansów terenowych (wojewódzkich) oraz krajowych.
§  5.
Bilanse terenowe opracowują hurtownie, a bilanse krajowe Ministerstwo.
§  6.
1.
Bilanse roczne sporządza się w terminach wynikających z przepisów o opracowaniu projektu Narodowego Planu Gospodarczego, z uwzględnieniem orientacyjnego podziału na kwartały i podstawowe asortymenty (żwir, pospółka i piasek).
2.
Bilanse kwartalne sporządza się na 40 dni przed kwartałem z uwzględnieniem szczegółowych asortymentów, granulacji i marek.
§  7.
1.
Podstawę do opracowania rocznych bilansów terenowych stanowią:
1)
dane o planowanej produkcji rocznej i przewidywanych zapasach kruszywa naturalnego w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielczych,
2)
dane o zapotrzebowaniu i zapasach u głównych odbiorców kruszywa naturalnego,
3)
szacunkowe wielkości produkcji i potrzeb innych dostawców i odbiorców kruszywa naturalnego.
2.
Dane wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 dostawcy i odbiorcy zobowiązani są podawać terenowo właściwym hurtowniom nie później niż na 15 dni przed terminem sporządzenia terenowego bilansu rocznego kruszywa naturalnego (§ 6 ust. 1).
§  8.
1.
Podstawę do opracowania kwartalnych bilansów terenowych stanowią:
1)
operatywne kwartalno-miesięczne plany produkcji i zbytu kruszywa naturalnego przedsiębiorstw państwowych,
2)
przewidywana kwartalna produkcja kruszywa naturalnego przedsiębiorstw spółdzielczych i nie uspołecznionych,
3)
zapotrzebowania odbiorców.
2.
Dane wymienione w ust. 1 dostawcy i odbiorcy zobowiązani są podawać terenowo właściwym hurtowniom nie później niż na 45 dni przed kwartałem objętym planem.
§  9.
Opracowane przez hurtownie terenowe kwartalne bilanse kruszywa naturalnego podlegają zatwierdzeniu przez Ministerstwo.
§  10.
Podstawę do opracowania rocznych i kwartalnych bilansów krajowych stanowią roczne i kwartalne bilanse terenowe.
§  11.
1.
Na podstawie terenowych kwartalnych bilansów kruszywa naturalnego Ministerstwo ustala województwa nadwyżkowe oraz deficytowe i opracowuje plan przerzutów międzywojewódzkich, określający wielkość przewozów kruszywa naturalnego między województwami.
2.
Plan przerzutów, o których mowa w ust. 1, Ministerstwo przekazuje Ministerstwu Komunikacji do wiadomości i wykorzystania.
3.
W razie konieczności dokonania przerzutu kruszywa naturalnego transportem wodnym śródlądowym Ministerstwo przekazuje plan przerzutów Ministerstwu Żeglugi i Gospodarki Wodnej do wiadomości i wykorzystania.
§  12.
Kruszywo naturalne może być wywożone drogą kolejową poza granice województwa wyłącznie w ramach planu przerzutów międzywojewódzkich (§ 11) na podstawie wydawanych przez Ministerstwo poszczególnym dostawcom zezwoleń w formie akceptacji sprzedaży.
§  13.
1.
Hurtownie mają obowiązek w ramach zatwierdzonych przez Ministerstwo terenowych kwartalnych bilansów:
1)
organizować uzgadnianie dostaw kruszywa naturalnego pomiędzy odbiorcami i dostawcami lub ich jednostkami nadrzędnymi, jeżeli chodzi o dostawy z własnego województwa,
2)
ustalać w porozumieniu z odbiorcami lub ich jednostkami nadrzędnymi ilości kruszywa naturalnego przewidziane do dostawy z innych województw.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, powinny być dokonywane nie później niż na 25 dni przed kwartałem, w którym ma nastąpić dostawa.
3.
Uzgodnienia dostaw (ust. 1 pkt 1) oraz ustalenia (ust. 1 pkt 2) nie obejmują:
1)
tej części kruszywa naturalnego produkowanego przez poszczególne przedsiębiorstwa, która przewidziana jest na pokrycie ich własnych potrzeb na terenie danego województwa,
2)
ilości kruszywa naturalnego przewidzianych do wywozu poza granice województwa (na pokrycie potrzeb innych województw lub eksportu),
3)
żwiru sortowanego o granulacji do 20 mm marki od 250 wzwyż.
§  14.
Odbiorcy powinni składać zamówienia:
1)
na ilości kruszywa naturalnego przewidziane w uzgodnieniach dostaw - bezpośrednio dostawcom, w terminach określonych w tych uzgodnieniach,
2)
na ilości kruszywa naturalnego przewidziane do dostawy z terenu innych województw oraz na żwir sortowany o granulacji do 20 mm marki od 250 wzwyż - do Biura Zbytu Surowców Mineralnych i Kamionki - na 20 dni przed kwartałem, w którym ma nastąpić dostawa.
§  15.
1.
Hurtownie wyznaczają, w uzgodnieniu z Biurem Zbytu Surowców Mineralnych i Kamionki, dostawców i ustalają z nimi ilości kruszywa naturalnego, przewidziane w kwartalnym bilansie terenowym do wywozu drogą kolejową poza granice województwa.
2.
Ilości kruszywa, o których mowa w ust. 1, powinny być dostarczone wskazanym przez Biuro Zbytu Surowców Mineralnych i Kamionki odbiorcom z terenu innych województw niezależnie od stopnia wykonania dostaw dla odbiorców z własnego województwa.
§  16.
Dostawcy obowiązani są składać terenowo właściwym hurtowniom sprawozdania ze zbytu produkcji kruszywa naturalnego w trybie ustalanym corocznie instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie sprawozdawczości statystycznej z zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.13.82

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Bilansowanie i zbyt oraz przewozy kruszywa naturalnego.
Data aktu: 08/02/1958
Data ogłoszenia: 01/03/1958
Data wejścia w życie: 01/03/1958