Zasady i tryb wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym biurom projektów środków pieniężnych na fundusz płac.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 listopada 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym biurom projektów środków pieniężnych na fundusz płac.

Na podstawie § 12 ust. 1 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Górną granicę wypłat środków na płace w państwowych biurach projektów stanowią:
a)
dla pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji - kwartalny limit planowanego funduszu płac, skorygowany o procent wykonania kwartalnego planu produkcji globalnej, w granicach nie przekraczających 120%; do grupy pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji zalicza się: pracowników umysłowych zaliczonych do I grupy premiowej zgodnie z załącznikiem nr 2 do uchwały nr 374 Rady Ministrów z dnia 20 września 1957 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników państwowych biur projektów, maszynistki techniczne zatrudnione w produkcji i robotników zatrudnionych w produkcji,
b)
dla pozostałych pracowników - kwartalny limit funduszu płac.
2.
Górną granicą wypłat premii dla pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji stanowi różnica pomiędzy skorygowanym zgodnie z ust. 1 lit. a) funduszem płac tych pracowników a kwotą należności z tytułu wynagrodzeń zasadniczych, dodatków funkcyjnych i godzin nadliczbowych przypadających do wypłaty w kwartale. Wypłaty premii dla pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji dokonuje się po zakończeniu kwartału.
3.
Górną granicę wypłat premii dla pracowników nie zatrudnionych bezpośrednio w produkcji stanowią kwartalne limity planowanego funduszu płac.
4.
Wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wypłacane są w ramach planowanego bądź skorygowanego limitu funduszu płac. Godziny nadliczbowe nie są planowane.
5.
Wypłaty z bezosobowego funduszu płac mogą być dokonywane do wysokości rocznego limitu. Limit ten w wyjątkowych przypadkach może być zmieniony za zgodą lub z upoważnienia jednostki nadrzędnej biura projektów, zgodnie z przepisami uchwały nr 147 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1957 r. w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 223).
§  2.
1.
Środki pieniężne zapotrzebowane przez państwowe biura projektów na fundusz płac powyżej granicy, o której mowa w § 1 ust. 1, stanowią przekroczenie funduszu płac.
2.
Jeżeli górna granica wypłat (§ 1 ust. 1), do której mogą być czerpane środki pieniężne na fundusz płac w skali kwartału kalendarzowego, jest wyższa od sumy środków faktycznie zapotrzebowanych, powstaje w państwowym biurze projektów oszczędność funduszu płac.
§  3.
1.
Jeżeli kwota przekroczenia funduszu płac (§ 2 ust. 1) nie mieści się w oszczędnościach poprzednich kwartałów danego roku kalendarzowego, to fundusze premiowe (§ 1 ust. 2 i 3) zostają zarachowane na pokrycie kwoty przekroczenia, aż do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac.
2.
Państwowe biuro projektów powinno zawiadomić na piśmie oddział banku i jednostkę nadrzędną o środkach przedsięwziętych dla wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac, nie znajdującego pokrycia w oszczędnościach poprzednich kwartałów danego roku kalendarzowego.
3.
W razie wystąpienia przekroczeń nie znajdujących pokrycia w dwóch kolejnych kwartałach, niezależnie od roku kalendarzowego, jednostka nadrzędna obowiązana jest przeprowadzić szczegółowe badanie gospodarki funduszem płac w biurze projektów, przedsięwziąć środki zmierzające do uporządkowania tej gospodarki, zawiadamiając o stwierdzonych nieprawidłowościach i przedsięwziętych środkach zaradczych resortowego ministra. W razie stwierdzenia systematycznego łamania dyscypliny płac jednostka nadrzędna powinna w stosunku do osób winnych wyciągnąć konsekwencje służbowe, a w razie stwierdzenia przestępstwa - przekazać sprawę organom powołanym do ścigania przestępstw.
§  4.
1.
Państwowe biura projektów składają we właściwych oddziałach banku:
a)
roczne plany produkcji globalnej w cenach bieżących oraz roczny plan funduszu płac z podziałem na kwartały,
b)
kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan produkcji globalnej w cenach bieżących oraz kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan funduszu płac.
2.
Wskaźnik stanowiący stosunek sumy kwartalnych operatywnych planów funduszu płac do sumy kwartalnych operatywnych planów produkcji globalnej nie może być wyższy od wskaźnika procentowego udziału funduszu płac w wartości produkcji globalnej, przyjętego w rocznym planie techniczno-ekonomicznym.
§  5.
W przypadkach przekroczeń funduszu płac w biurach projektów nadzorowanych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych przepisy dotyczące uprawnień jednostek nadrzędnych mają odpowiednie zastosowanie do prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  6.
1.
Bank Inwestycyjny i Bank Rolny mają prawo sprawdzania prawidłowości i rzetelności dokumentów przedstawianych przez państwowe biura projektów, jak również badania gospodarki funduszem płac.
2.
Jednostki nadrzędne obowiązane są ustosunkować się do uwag i propozycji banku w ciągu 2 tygodni.
§  7.
Składniki funduszu płac ustala instrukcja o składnikach funduszu płac, stanowiąca załącznik do uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57).
§  8.
Wzory sprawozdań z wykonania planu funduszu płac dla potrzeb kontroli funduszu płac zostaną ustalone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z bankami.
§  9.
Szczegółowy tryb bankowej kontroli funduszu płac oraz dokumenty potrzebne bankowi do sprawowania tej kontroli określą instrukcje dyrektora Banku Inwestycyjnego oraz dyrektora Banku Rolnego.
§  10.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w zakresie wydawania przez banki biurom projektów środków pieniężnych na fundusz płac.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że dotyczy ono rozliczeń funduszu płac za IV kwartał 1957 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.97.566

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wydawania przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny państwowym biurom projektów środków pieniężnych na fundusz płac.
Data aktu: 29/11/1957
Data ogłoszenia: 16/12/1957
Data wejścia w życie: 16/12/1957