Zakres i tryb bankowej kontroli funduszu płac budowlanych spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 października 1957 r.
w sprawie zakresu i trybu bankowej kontroli funduszu płac budowlanych spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.

Na podstawie § 12 ust. 2 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) oraz w wykonaniu uchwały nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie do budowlanych spółdzielni pracy, zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, zwanych w dalszym ciągu "spółdzielniami".
§  2.
1.
W spółdzielniach środki pieniężne na fundusz płac w poszczególnych kwartałach nie mogą przekraczać łącznie:
a)
planowanego funduszu płac pracowników umysłowych,
b)
skorygowanego o procent wykonania planu produkcji podstawowej dla danej jednostki w cenach bieżących (kosztorysowych) pozostałego funduszu płac (łącznie osobowego i bezosobowego) z wyłączeniem funduszu płac określonego pod lit. a).
2.
W spółdzielniach prowadzących przemysłową działalność pomocniczą dopuszcza się przyjęcie za podstawę do korekty planu funduszu płac tej działalności procentowego wskaźnika wykonania planu przemysłowej produkcji pomocniczej. Zasada ta może mieć zastosowanie tylko wówczas, gdy w rocznym planie spółdzielni została odrębnie zaplanowana produkcja pomocnicza i fundusz płac dla tej produkcji.
3.
Bank nie dokonuje wypłat środków na płace pracowników umysłowych z osobowego funduszu płac przekraczających planowany fundusz płac tych pracowników.
4.
Wypłaty środków na premie pracowników umysłowych dokonywane są w ramach funduszu premiowego, określonego w uchwale Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy nr 213 z dnia 3 lipca 1957 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników umysłowych zatrudnionych w budowlanych spółdzielniach pracy, zgodnie ze szczegółowymi regulaminami premiowania, wprowadzonymi na podstawie ramowego regulaminu premiowania, ustalonego przez Centralny Związek Spółdzielczości Pracy.
5.
Oszczędności powstałe w osobowym funduszu płac pracowników umysłowych nie mogą być przeznaczone na zwiększenie funduszu premiowego pracowników umysłowych, a oszczędności powstałe w funduszu premiowym nie mogą zwiększać osobowego funduszu płac pracowników umysłowych.
6.
Środki pieniężne zapotrzebowane przez spółdzielnie na fundusz płac powyżej granicy, o której mowa w ust. 1 i 2, stanowią przekroczenie funduszu płac.
7.
W razie gdy granica kwotowa (ust. 1 i 2), do której mogą być czerpane środki na fundusz płac, jest wyższa od sumy środków zapotrzebowanych, powstaje w spółdzielni oszczędność funduszu płac.
§  3.
1.
Jeżeli kwota przekroczenia funduszu płac nie mieści się w oszczędnościach poprzednich kwartałów danego roku kalendarzowego, spółdzielnia powinna kwotę przekroczenia wygospodarować do końca następnego kwartału (nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego).
2.
Do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, spółdzielnia będzie opłacać odsetki karne od kwoty przekroczenia w wysokości 18% w stosunku rocznym.
3.
Spółdzielnia powinna zawiadomić na piśmie oddział Banku i właściwy związek spółdzielni pracy o środkach przedsięwziętych dla wygospodarowania przekroczenia funduszu płac, nie znajdującego pokrycia w oszczędnościach.
§  4.
1.
W razie przekroczenia funduszu płac, o którym mowa w § 3 ust. 1, zawiesza się w całości lub w części wypłaty z funduszu premiowego na dany kwartał.
2.
Uruchomienie wypłat funduszu premiowego może nastąpić na podstawie decyzji zarządu właściwego związku spółdzielni pracy w przypadku, gdy kwota przekroczenia funduszu płac jest niższa od kwoty funduszu premiowego na dany kwartał; kwota uruchomionego funduszu premiowego nie może być wyższa od różnicy między kwotą całego funduszu premiowego a kwotą przekroczenia funduszu płac.
§  5.
1.
Odsetki karne od sumy przekroczenia funduszu płac zostaną spółdzielni zwrócone i zawieszony fundusz premiowy zostanie uruchomiony, jeśli spółdzielnia wygospodaruje kwotę przekroczenia funduszu płac w okresie ustalonym w § 3 albo uzyska do końca roku kalendarzowego pisemną decyzję zarządu właściwego związku spółdzielni pracy o uznaniu przekroczenia funduszu płac za uzasadnione.
2.
Przekroczenie funduszu płac może być uznane za uzasadnione, jeśli spółdzielnia po zakończeniu kwartału, w którym powstało przekroczenie funduszu płac, udowodni na podstawie bilansu lub innych dokumentów wobec właściwego związku spółdzielni pracy, że w okresie przekroczenia funduszu płac nastąpiło zmniejszenie innych kosztów albo zwiększenie zysku lub że przekroczenie funduszu płac powstało na skutek wykonywania robót o większej pracochłonności, niż założono w planie.
3.
Spółdzielnia obowiązana jest przedstawić Bankowi pisemną decyzję zarządu właściwego związku o uznaniu przekroczenia funduszu płac za uzasadnione.
4.
Nie zwrócone spółdzielniom odsetki karne zostaną po upływie roku kalendarzowego przekazane na fundusz długoterminowego kredytu spółdzielczości pracy.
§  6.
1.
Spółdzielnie składają we właściwych oddziałach Banku:
a)
roczny plan produkcji podstawowej (globalnej) w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz roczny plan funduszu płac z podziałem na kwartały z wydzieloną sumą osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników,
b)
kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan produkcji globalnej w cenach bieżących (kosztorysowych) oraz kwartalny (bez podziału na miesiące) operatywny plan funduszu płac z wydzieloną sumą osobowego funduszu płac pracowników umysłowych i z wyodrębnieniem funduszu premiowego tych pracowników.
2.
Spółdzielnie prowadzące działalność przemysłową pomocniczą wyodrębniają w planach wymienionych w ust. 1 dane dotyczące tej działalności.
3.
Przyjęte w kwartalnych operatywnych planach funduszu płac wskaźniki procentowego udziału funduszu płac w wartości podstawowej produkcji (globalnej) nie mogą być pogorszone w stosunku do takich samych wskaźników planu rocznego. Wyjątki od tej zasady wymagają decyzji zarządu właściwego związku spółdzielni pracy.
4.
Jeżeli oddział Banku ma zasadnicze zastrzeżenia co do złożonego planu rocznego lub kwartalnego (operatywnego), może zgłosić swoje uwagi spółdzielni, a w razie nieuwzględnienia ich przez spółdzielnię zażądać ustosunkowania się do swych zastrzeżeń przez właściwy związek spółdzielni pracy.
§  7.
1.
Bank ma prawo sprawdzania prawidłowości i rzetelności przedstawianych przez spółdzielnie dokumentów, jak również badania gospodarki funduszem płac.
2.
Właściwe związki spółdzielni pracy obowiązane są ustosunkować się do uwag i propozycji oddziałów Banku w ciągu czterech tygodni.
§  8.
Szczegółowy tryb bankowej kontroli funduszu płac oraz dokumenty potrzebne Bankowi do sprawowania tej kontroli określi instrukcja dyrektora Banku Inwestycyjnego.
§  9.
Na wniosek prezesa Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy dyrektor Banku Inwestycyjnego może ustalić wyjątki od zasad określonych niniejszym zarządzeniem.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.90.534

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i tryb bankowej kontroli funduszu płac budowlanych spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
Data aktu: 08/10/1957
Data ogłoszenia: 25/11/1957
Data wejścia w życie: 25/11/1957, 01/07/1957