Nadanie statutu Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 24 września 1957 r.
w sprawie nadania statutu Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. Nr 26, poz. 163) oraz art. 1 ustawy z dnia 31 października 1951 r. o przekazaniu Ministrowi Kultury i Sztuki zakresu działania Ministra Oświaty w przedmiocie bibliotek i zbiorów bibliotecznych (Dz. U. Nr 58, poz. 400) zarządza się, co następuje:
§  1.
Bibliotece Śląskiej w Katowicach nadaje się statut stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 15 października 1952 r. w sprawie nadania tymczasowego statutu Bibliotece Śląskiej w Katowicach (Monitor Polski Nr A-97, poz. 1496).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ W KATOWICACH

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
1.
Biblioteka Śląska w Katowicach, zwana dalej w skróceniu "Biblioteką", utworzona śląską ustawą z dnia 11 marca 1936 r. (Dz. Ustaw Śląskich Nr 8, poz. 13), działa na podstawie przepisów dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. Nr 26, poz. 163) oraz na podstawie niniejszego statutu.
2.
Biblioteka jest instytucją naukową w rozumieniu art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39), a to zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 1952 r. w sprawie uznania za naukową Biblioteki Śląskiej w Katowicach (Dz. U. Nr 39, poz. 270).
§  2.
1.
Siedzibą Biblioteki jest m. Katowice.
2.
Biblioteka posiada oddział w Bytomiu.
§  3.
Nadzór nad Biblioteką sprawuje Minister Kultury i Sztuki.
§  4.
Biblioteka ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem zawierającym nazwę Biblioteki w otoku.

II.

Zadania.

§  5.
1.
Do zadań Biblioteki należy gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie piśmiennictwa naukowego oraz literatury pięknej i innych dokumentów bibliotecznych, służących rozwojowi badań naukowych i twórczości narodowej oraz potrzebom kształcenia ogólnego i zawodowego.
2.
W szczególności do zadań Biblioteki należy:
1)
gromadzenie piśmiennictwa z dziedziny nauk ekonomicznych i nauk społecznych;
2)
gromadzenie piśmiennictwa w języku polskim i w językach obcych, dotyczącego Śląska i jego udziału w rozwoju kultury i gospodarki narodowej;
3)
gromadzenie egzemplarzy regionalnej produkcji wydawniczej, dostarczanych Bibliotece bezpłatnie zgodnie z obowiązującymi przepisami;
4)
inicjowanie, prowadzenie i publikowanie prac w zakresie bibliografii, bibliotekoznawstwa oraz badań nad książką i czytelnictwem ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień śląskich, branie udziału w pracach o wyżej wymienionym zakresie, podejmowanych przez inne biblioteki lub instytucje naukowe;
5)
współpraca z odpowiednimi instytucjami za granicą w celu wzajemnej wymiany materiałów bibliotecznych i doświadczeń;
6)
udzielanie pomocy informacyjno-bibliograficznej innym bibliotekom, instytucjom i zakładom naukowym, organizacjom społecznym i gospodarczym oraz osobom pracującym naukowo i uzupełniającym swoje wykształcenie;
7)
udostępnianie zbiorów na miejscu lub w drodze wypożyczania osobom i instytucjom dla badań naukowych lub studiów oraz prac związanych z rozwojem gospodarki narodowej;
8)
udział w wypożyczaniu międzybibliotecznym krajowym i zagranicznym;
9)
organizowanie narad, konferencji, wykładów, odczytów, wystaw, pokazów oraz innych akcji, służących potrzebom nauki i rozwojowi kultury;
10)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych bibliotekarzy przez organizowanie praktyk, pokazów i konferencji szkoleniowych.

III.

Dyrektor i Rada Biblioteczna.

§  6.
1.
Na czele Biblioteki stoi dyrektor, który kieruje działalnością Biblioteki i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza Biblioteką przy pomocy wicedyrektora.
3.
Dyrektora Biblioteki powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki, wicedyrektora zaś - Minister Kultury i Sztuki na wniosek dyrektora.
§  7.
Do zakresu działania dyrektora należy w szczególności:
1)
kierowanie całością prac naukowo-badawczych, usługowych i organizacyjno-administracyjnych Biblioteki;
2)
przedstawianie Ministrowi Kultury i Sztuki planów prac, preliminarzy budżetowych oraz sprawozdań z działalności Biblioteki;
3)
przedstawianie Radzie Bibliotecznej spraw wymagających jej opinii i wykonywanie uchwał Rady;
4)
reprezentowanie Biblioteki na zewnątrz.
§  8.
Wicedyrektor ma przydzielony zakres prac, za które odpowiada przed dyrektorem.
§  9.
Przy Bibliotece działa Rada Biblioteczna jako organ doradczy i opiniodawczy dyrektora Biblioteki.
§  10.
1.
Rada Biblioteczna składa się z przewodniczącego, jego zastępcy, sekretarza oraz najwyżej 10 członków, powoływanych spośród przedstawicieli szkolnictwa wyższego, instytucji naukowych i wybitnych działaczy. W skład Rady wchodzą ponadto z urzędu dyrektor i wicedyrektor Biblioteki.
2.
Przewodniczącego, jego zastępcę, sekretarza i członków Rady powołuje Minister Kultury i Sztuki na okres 3 lat. Przewodniczący, zastępca, sekretarz oraz członkowie Rady mogą być odwołani przed upływem kadencji.
§  11.
Do zadań Rady Bibliotecznej należy:
1)
opiniowanie planów prac oraz stawianie wniosków w sprawie podejmowania prac naukowo-badawczych Biblioteki;
2)
opiniowanie preliminarzy budżetowych Biblioteki oraz sprawozdań z jej działalności;
3)
opiniowanie projektów zmian organizacji wewnętrznej Biblioteki;
4)
rozpatrywanie i opiniowanie planów rozbudowy Biblioteki i jej urządzeń;
5)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra Kultury i Sztuki lub na wniosek dyrektora Biblioteki.
§  12.
1.
Posiedzenia Rady Bibliotecznej zwołuje przewodniczący Rady co najmniej 2 razy w roku.
2.
Niezależnie od obowiązku przewidzianego w ust. 1 przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady:
1)
na żądanie Ministra Kultury i Sztuki,
2)
na wniosek co najmniej połowy liczby członków Rady,
3)
na wniosek dyrektora Biblioteki.
§  13.
1.
Do ważności uchwał Rady Bibliotecznej konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Przewodniczący i członkowie Rady otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.

IV.

Organizacja wewnętrzna.

§  14.
W skład Biblioteki wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Dział Księgozbiorów;
2)
Dział Opracowania Zbiorów;
3)
Dział Bibliograficzno-Informacyjny;
4)
Dział Udostępniania Zbiorów;
5)
Dział Czasopism;
6)
Dział Zbiorów Specjalnych;
7)
Dział Administracyjno-Gospodarczy;
8)
Stanowisko pracy - starszy księgowy;
9)
Oddział w Bytomiu.
§  15.
Szczegółową organizację wewnętrzną i zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych Biblioteki ustali Minister Kultury i Sztuki na wniosek dyrektora Biblioteki, zaopiniowany przez Radę Biblioteczną.

V.

Gospodarka finansowa.

§  16.
1.
Biblioteka jest jednostką budżetu Państwa.
2.
Ogół dochodów i wydatków Biblioteki objęty jest budżetem Państwa w części dotyczącej Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  17.
Środki inwestycyjne Biblioteki objęte są państwowym planem inwestycyjnym w części dotyczącej Ministerstwa Kultury i Sztuki jako inwestora centralnego.
§  18.
1.
Do składania w imieniu Biblioteki oświadczeń w zakresie jej praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor Biblioteki, wicedyrektor i ustanowieni pełnomocnicy. Wicedyrektor i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Minister Kultury i Sztuki ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania wicedyrektora Biblioteki i pełnomocników, jak również może upoważnić dyrektora Biblioteki do samodzielnego składania oświadczeń w szczególnym zakresie.
§  19.
Wszelkie dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymywania lub wydawania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie dyrektor Biblioteki lub osoba przez niego do tego upoważniona i starszy księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  20.
Do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych mogą być ustanowieni pełnomocnicy, którzy działają łącznie lub oddzielnie w granicach ich umocowania. Udzielenie pełnomocnictwa następuje w sposób przewidziany do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Biblioteki.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.81.492

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Data aktu: 24/09/1957
Data ogłoszenia: 17/10/1957
Data wejścia w życie: 17/10/1957