Powołanie Komisji do Spraw Opakowań.

UCHWAŁA NR 377
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1957 r.
w sprawie powołania Komisji do Spraw Opakowań.

W celu wprowadzenia postępu technicznego w produkcji i stosowaniu opakowań, uzyskania oszczędności deficytowych tworzyw używanych na opakowania, zagwarantowania racjonalnej gospodarki opakowaniami, wyeliminowania strat powstających w wyniku nieracjonalnego opakowania oraz w celu właściwego wykorzystania środków przewozowych, jak również podniesienia kultury handlu i aktywizacji eksportu przez stosowanie odpowiednich opakowań Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się przy Prezesie Rady Ministrów Komisję do Spraw Opakowań, zwaną dalej "Komisją".
2.
Zadaniem Komisji jest nadanie rozwojowi gospodarki opakowaniami kierunku odpowiadającego ogólnym potrzebom gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Do zakresu działania Komisji należy inicjowanie i koordynowanie opracowań z dziedziny problematyki opakowań oraz współdziałanie z właściwymi ministerstwami, centralnymi urzędami, instytucjami i organizacjami spółdzielczymi i zawodowymi w pracach dotyczących w szczególności:
1)
założeń do perspektywicznych kierunków rozwoju produkcji poszczególnych rodzajów tworzyw opakunkowych oraz rozwoju techniki i produkcji opakowań w powiązaniu z programowymi potrzebami poszczególnych gałęzi gospodarki,
2)
inwestowania maszyn i urządzeń do produkcji opakowań, automatów paczkujących oraz lokalizacji produkcji opakowań transportowych i jednostkowych,
3)
stosowania opakowań, wielokrotnego ich użytkowania, ekonomiki transportu towarów opakowanych, jak również w sprawach wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz estetyki opakowań,
4)
programów i planów prac badawczych, doświadczalnych i normalizacyjnych w zakresie opakowań,
5)
projektów aktów normatywnych w zakresie gospodarki opakowaniami,
6)
szkolenia zawodowego z dziedziny towaroznawstwa i ekonomiki opakowań,
7)
popularyzacji znaczenia opakowań dla gospodarki narodowej oraz pobudzania ruchu racjonalizatorskiego i nowatorstwa w tym kierunku.
2.
Komisja reprezentuje całość spraw związanych z gospodarką opakowaniami w stosunku do zagranicy, kompletuje otrzymaną z zagranicy dokumentację techniczno-ekonomiczną oraz koordynuje, opracowuje i opiniuje wnioski dotyczące współpracy z zagranicą.
§  3.
1.
Komisję stanowią:

przewodniczący i stali członkowie - przedstawiciele:

Ministra Przemysłu Lekkiego,

Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,

Ministra Przemysłu Chemicznego,

Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu,

Ministra Handlu Wewnętrznego,

Ministra Handlu Zagranicznego,

Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła,

Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

2.
Przewodniczącego Komisji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Członków stałych Komisji powołują i odwołują właściwi ministrowie (Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego), w uzgodnieniu z przewodniczącym Komisji.
4.
Stali członkowie Komisji są równocześnie pełnomocnikami właściwych ministrów w sprawach związanych z problematyką opakowań.
§  4.
Nie wymienieni w § 3 ministrowie, prezesi centralnych urzędów i główne zarządy organizacji wyznaczą w uzgodnieniu z przewodniczącym Komisji swoich pełnomocników do spraw opakowań, którzy będą brali udział w pracach Komisji jako członkowie niestali.
§  5.
W miarę potrzeby w pracach Komisji mogą brać udział rzeczoznawcy specjalnych zagadnień z zakresu opakowań.
§  6.
Komisja opracuje i przedłoży do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów w terminie:
1)
do dnia 15 listopada 1957 r. projekt regulaminu działania Komisji, który określi kompetencje i uprawnienia jej przewodniczącego, jak również obowiązki członków i rzeczoznawców Komisji,
2)
do dnia 15 grudnia 1957 r. projekt utworzenia organu wykonawczego Komisji do prowadzenia prac techniczno-ekonomicznych, badań laboratoryjnych oraz konsultacji,
3)
do dnia 31 stycznia 1958 r. plan działania na rok 1958 z wyliczeniem przewidywanych efektów ekonomicznych wynikających z zamierzonych przedsięwzięć,
4)
do dnia 30 czerwca 1958 r. projekt organizacji ogólnokrajowego ośrodka do spraw związanych z problematyką opakowań, który najpóźniej do końca 1958 r. przejmie funkcje powołanej niniejszą uchwałą Komisji.
§  7.
Za udział w posiedzeniach Komisji i wykonywanie prac przez nią zleconych przysługuje wynagrodzenie na zasadach ogólnych.
§  8.
Wydatki Komisji i jej organu wykonawczego pokrywane są z budżetu Urzędu Rady Ministrów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.80.482

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Komisji do Spraw Opakowań.
Data aktu: 20/09/1957
Data ogłoszenia: 10/10/1957
Data wejścia w życie: 10/10/1957