Umundurowanie pracowników administracji celnej.

UCHWAŁA NR 345
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 1957 r.
w sprawie umundurowania pracowników administracji celnej.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 14 lutego 1952 r. o ustroju i zakresie działania administracji celnej (Dz. U. Nr 10, poz. 53) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W umundurowaniu ustalonym w niniejszej uchwale obowiązani są pełnić służbę wszyscy pracownicy administracji celnej z wyjątkiem pracowników zatrudnionych:
1)
w Centralnym Zarządzie Ceł - na stanowiskach: st. maszynistki, maszynistki, st. rejestratora, rachmistrza, kancelisty i woźnego;
2)
w Centralnym Zarządzie Ceł i w urzędach celnych - jako sprzątaczki, rzemieślnicy gospodarczy, kierowcy samochodowi i dozorcy.
2.
W konkretnych przypadkach uzasadnionych dobrem służby władza służbowa może zezwolić pracownikowi zobowiązanemu do pełnienia służby w umundurowaniu na pełnienie służby w ubraniu cywilnym.
§  2.
Umundurowanie pracowników administracji celnej zimowe i letnie składa się: z kurtki, spodni (dla kobiet spódnicy), płaszcza i czapki, sporządzonych z materiału wełnianego koloru jasnoszarego o zielonkawym odcieniu według wzorów i opisów podanych w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały. W skład umundurowania wchodzą ponadto: koszula bawełniana koloru szarego i krawat koloru czarnego oraz trzewiki (dla kobiet półbuty) skórzane czarne.
§  3.
Odznaki służbowe na umundurowaniu według wzorów i opisu podanych w załączniku nr 2 przywiązane są do stanowiska, które pracownik zajmuje.
§  4.
1.
Pracownicy administracji celnej określeni w § 1 ust. 1 otrzymują bezpłatnie następujące przydziały umundurowania:
1)
1 kurtkę zimową na dwuletni okres używalności: z gabardyny - pracownicy Centralnego Zarządu Ceł oraz pracownicy na stanowiskach kierowniczych w urzędach celnych, z sukna - pozostali pracownicy urzędów celnych;
2)
1 parę spodni (1 spódnicę) zimowych na roczny okres używalności z gabardyny - pracownicy Centralnego Zarządu Ceł oraz pracownicy na stanowiskach kierowniczych w urzędach celnych, z sukna - pozostali pracownicy urzędów celnych;
3)
1 płaszcz zimowy sukienny na trzyletni okres używalności;
4)
2 czapki, letnią i zimową, każdą na dwuletni okres używalności, z odpowiedniego materiału mundurowego;
5)
1 kurtkę i 1 parę spodni (spódnicę) z szewiotu jako umundurowanie letnie, na dwuletni okres używalności;
6)
3 koszule i 1 krawat na roczny okres używalności;
7)
1 parę trzewików (półbutów):
a)
pracownicy urzędów celnych zatrudnieni w służbie zewnętrznej - na roczny okres używalności,
b)
pracownicy Centralnego Zarządu Ceł oraz pozostali pracownicy urzędów celnych - na półtoraroczny okres używalności.
2.
Pracownicy administracji celnej mogą za zwrotem kosztu otrzymywać na trzyletni okres jeden letni płaszcz gabardynowy z paskiem i naramiennikami.
§  5.
1.
Okres używalności liczy się od dnia, w którym umundurowanie lub jego część powinny być wydane pracownikowi celnemu.
2.
Po upływie okresu używalności umundurowanie przechodzi na własność pracownika celnego.
§  6.
Określeni w § 1 ust. 1 pracownicy administracji celnej mianowani otrzymują umundurowanie po objęciu służby, a zatrudnieni na podstawie umowy o pracę najpóźniej po zawarciu z nimi umowny o pracę na czas nieokreślony.
§  7.
1.
W razie utraty lub zniszczenia całości lub części umundurowania przed upływem okresu używalności pracownik administracji celnej otrzymuje nowy odpowiedni przydział umundurowania na koszt Państwa, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez jego winy.
2.
Jeżeli utrata lub zniszczenie całości lub części umundurowania przed upływem okresu używalności nastąpiły z winy pracownika, pracownik administracji celnej otrzymuje nowy odpowiedni przydział umundurowania za zwrotem równowartości tej części utraconego lub zniszczonego umundurowania, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
§  8.
W razie rozwiązania stosunku służbowego bez winy pracownika pracownik celny zatrzymuje umundurowanie na własność, chociażby okres używalności nie upłynął.
§  9.
W razie zwolnienia pracownika na jego prośbę, z jego winy lub w razie samowolnego opuszczenia służby pracownik zobowiązany jest uiścić kwotę odpowiadającą wartości umundurowania, obliczoną za czas od dnia zaprzestania służby do końca okresu używalności.
§  10.
Po rozwiązaniu stosunku służbowego pracownik nie może nosić odznak służbowych na umundurowaniu.
§  11.
1.
Pracownicy administracji celnej, którzy otrzymali przydziały mundurowe przed wejściem w życie niniejszej uchwały, mogą otrzymać nowe umundurowanie dopiero po upływie okresu używalności uprzednio przydzielonego umundurowania, odznaki jednak powinny być dostosowane do wzorów ustalonych w niniejszej uchwale.
2.
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego i Ministrem Handlu Wewnętrznego ustali szczegółowo terminy wprowadzenia w poszczególnych urzędach celnych umundurowania określonego w niniejszej uchwale poczynając od I kwartału 1958 r.
§  12.
Minister Finansów zobowiązany jest zapewnić środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z przydzieleniem sort mundurowych.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Handlu Zagranicznego.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1958 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

OPIS UMUNDUROWANIA DLA PRACOWNIKÓW CELNYCH

I.

Umundurowanie dla mężczyzn.

1.
Czapka letnia typu wojskowego z materiału mundurowego, wysokość ronda 5 cm, wysokość otoku 5 cm, daszek lakierowany na czarno, okuty; nad daszkiem sznur srebrny pleciony, przytwierdzony dwoma małymi guzikami Ø 15 mm, koloru srebrnego; orzeł państwowy koloru srebrnego według ustalonego wzoru. Otok aksamitny koloru zielono-szarego (wzór nr 1).
2.
Czapka zimowa (uszanka) typu wojskowego z sukna i imitacji futra, w kolorze munduru, z orłem państwowym, bez innych odznak (wzór nr 2).
3.
Kurtka mundurowa kroju kurtki oficerów marynarki handlowej z dwoma rzędami guzików dużych Ø 20 mm, z orłem państwowym, po trzy guziki w każdym rzędzie. U dołu po bokach dwie kieszenie. Guziki koloru srebrnego. Na kołnierzu kurtki patki z aksamitu koloru zielono-szarego w kształcie trapezu o bokach: 3 cm, 5,5 cm i 4 cm zakończone u góry trójkątem równoramiennym o wysokości 2 cm (wzór nr 3).
4.
Spodnie kroju cywilnego, szerokość u dołu 26-28 cm bez mankietów; dwie kieszenie boczne i jedna tylna z prawej strony (wzór nr 4).
5.
Płaszcz zimowy - kroju płaszcza oficerów marynarki handlowej, cały na podszewce, z dwoma rzędami guzików dużych z orłem państwowym, w każdym rzędzie po 5 guzików, zapinany na 4, a w czasie zimna na 5 guzików. W tyle dragon przytwierdzony w stanie dwoma dużymi guzikami; u dołu z tyłu płaszcza rozcięcie z czterema małymi guzikami; po obu bokach płaszcza po jednej kieszeni. Założenie płaszcza oraz klapy stebnowane na szerokości 1,5 cm. W podszewce płaszcza z przodu na wysokości piersi 2 kieszenie. Na kołnierzu płaszcza patka jak u kurtki (wzór nr 5).
6.
Koszula bawełniana koloru stalowego.
7.
Krawat koloru czarnego.
8.
Trzewiki skórzane czarne.

Umundurowanie dla kobiet.

1.
Furażerka (wzór nr 6).
2.
Kurtka, płaszcz, koszula i krawat jak dla mężczyzn.
3.
Spódnica gładka z kontrafałdą z przodu. W spódnicy jest ukryte zapięcie na lewym boku; długość poniżej kolan 7 cm (wzór nr 7).
4.
Półbuty skórzane czarne.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

OPIS ODZNAK SŁUŻBOWYCH DLA PRACOWNIKÓW CELNYCH

Pracownicy celni zobowiązani do pełnienia służby w umundurowaniu noszą na umundurowaniu następujące odznaki:
1)
Czapka letnia: - wzór nr 1 - pośrodku ronda nad otokiem orzeł państwowy z białego metalu, według przyjętego wzoru (bez tarczy); sznur pleciony podwójny koloru srebrnego, umocowany na guzikach z obydwu boków.

Wzdłuż górnej krawędzi otoku noszą:

a)
dyrektor i wicedyrektor Centralnego Zarządu Ceł taśmę koloru srebrnego szerokości 10 mm;
b)
naczelnik wydziału, starszy radca w Centralnym Zarządzie Ceł, naczelnik urzędu celnego I, II i III klasy oraz zastępca naczelnika urzędu celnego I i II klasy 2 płaskie sznury koloru srebrnego o szerokości 6 mm w odstępie 2 mm,
c)
radca, referendarz w Centralnym Zarządzie Ceł, naczelnik urzędu celnego IV klasy, kierownik działu, kierownik oddziału, kontroler celny, kierownik referatu, referent celny, księgowy oraz rewident celny - płaski sznur koloru srebrnego o szerokości 6 mm.

Pozostali pracownicy celni noszą czapki letnie bez płaskiego sznura.

2)
Czapka zimowa (uszanka) - wzór nr 2 - typu wojskowego; pośrodku orzeł państwowy z białego metalu.
3)
Furażerka (dla kobiet) - wzór nr 6 - typu wojskowego; pośrodku orzeł państwowy z białego metalu.
4)
Patki na kołnierzu kurtki i płaszcza - wzór nr 8:
a)
dyrektor Centralnego Zarządu Ceł nosi w odległości 5 mm od dołu patki poprzeczny sznur koloru srebrnego o szerokości 10 mm, pośrodku patki nad sznurem 2 sześcioramienne gwiazdki koloru srebrnego o promieniu 5 mm; u góry patki znak celny;
b)
wicedyrektor Centralnego Zarządu Ceł - jak pod lit. a), z tym że pośrodku patki nosi 1 gwiazdkę;
c)
naczelnik wydziału w Centralnym Zarządzie Ceł nosi w odległości 5 mm od dołu patki 2 poprzeczne płaskie sznury koloru srebrnego o szerokości 6 mm w odstępie 2 mm; pośrodku patki nad sznurem 3 sześcioramienne gwiazdki koloru srebrnego o promieniu 5 mm; u góry patki znak celny;
d)
starszy radca w Centralnym Zarządzie Ceł oraz naczelnik urzędu celnego I i II klasy odznaki jak pod lit. c), z tym że pośrodku patki noszą 2 gwiazdki;
e)
naczelnik urzędu celnego III klasy oraz zastępca naczelnika urzędu celnego I i II klasy odznaki jak pod c), z tym że pośrodku patki noszą 1 gwiazdkę;
f)
radca w Centralnym Zarządzie Ceł, naczelnik urzędu celnego IV klasy, kierownik działu i kierownik oddziału w urzędzie celnym pośrodku patki noszą 4 sześcioramienne gwiazdki koloru srebrnego o promieniu 5 mm; u góry patki znak celny;
g)
kontroler celny wykonujący funkcję kierownika zmiany w urzędzie celnym - odznaki jak pod lit. f), z tym że pośrodku patki nosi 3 gwiazdki;
h)
kontroler celny, kierownik referatu, referent celny, księgowy w urzędzie celnym - odznaki jak pod lit. f), z tym że pośrodku patki noszą 2 gwiazdki;
i)
referendarz w Centralnym Zarządzie Ceł, rewident celny - odznaki jak pod lit. f), z tym że pośrodku patki noszą 1 gwiazdkę;
j)
pozostali pracownicy noszą patki ze znakiem celnym bez gwiazdki.

wzór Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

wzór Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

wzór Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

wzór Nr 4

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

wzór Nr 5

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

wzór Nr 6

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

wzór Nr 7

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

wzór Nr 8

a

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

b

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

c

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

d

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

e

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

f

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

g

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

h

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

i

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.76.467

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Umundurowanie pracowników administracji celnej.
Data aktu: 29/08/1957
Data ogłoszenia: 23/09/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1958