Wyeliminowanie z importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.

ZARZĄDZENIE NR 225
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1957 r.
w sprawie wyeliminowania z importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.

W celu właściwego wykorzystania przez resorty funduszów dewizowych, przeznaczonych na import kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego i części zamiennych (objętych nomenklaturą towarową handlu zagranicznego), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister Przemysłu Ciężkiego powoła lub zleci podległym jednostkom powołanie stale działających komisji do opiniowania zapotrzebowań inwestorów (jednostek gospodarczych) oraz jednostek rozdzielnictwa i zbytu (jednostek administracyjnych) na kompletne obiekty, maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny i części zamienne przewidziane do zakupu za granicą.
2.
W opinii należy ustalić, czy wymienione w zapotrzebowaniach kompletne obiekty, maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny i części zamienne mogą być:
1)
wykonane w terminach koniecznych dla zamawiającego i przy zapewnieniu wymaganej jakości przez zakłady podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego lub innym ministrom,
2)
dostarczone z istniejących remanentów.
3.
Skład komisji oraz miejsce i zakres ich działania (według opiniowanych grup maszyn, urządzeń i sprzętu technicznego) należy podać resortom w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
4.
Komisje powinny wydawać opinie na piśmie w terminie 14 dni od daty otrzymania zapotrzebowania. Terminy opiniowania zapotrzebowań na kompletne obiekty powinny być każdorazowo uzgadniane pomiędzy komisją i jednostką zamawiającą.
§  2.
Właściwi ministrowie wyznaczą na wniosek Ministra Przemysłu Ciężkiego stałych przedstawicieli do komisji utworzonych w resorcie przemysłu ciężkiego.
§  3.
1.
Właściwi ministrowie zobowiążą podległych im inwestorów oraz jednostki rozdzielnictwa i zbytu do uzyskiwania opinii komisji w sprawach zakupu za granicą kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego i części zamiennych w ramach posiadanych funduszów dewizowych.
2.
Minister Handlu Zagranicznego zleci przedsiębiorstwom handlu zagranicznego, aby po upływie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia nie przyjmowały od inwestorów oraz jednostek rozdzielnictwa i zbytu zamówień na zakup za granicą kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego i części zamiennych bez załączonych opinii kwalifikujących zamówienia do realizacji za granicą.
§  4.
1.
W razie rozbieżności stanowisk pomiędzy jednostką zgłaszającą zapotrzebowanie na zakup za granicą a komisją ostateczną decyzję co do konieczności dokonania zakupu za granicą podejmuje na wniosek ministra występującego w imieniu jednostki zamawiającej komisja odwoławcza powołana przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.
2.
W skład komisji odwoławczej wchodzą:
1)
stały przedstawiciel Ministra Przemysłu Ciężkiego,
2)
stały przedstawiciel Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
stały przedstawiciel Ministra Handlu Zagranicznego,
4)
przedstawiciel ministra, któremu podlega jednostka zamawiająca,
5)
inni członkowie wyznaczeni przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.
§  5.
Wydatki związane z działalnością komisji pokrywane będą w 1957 r. z budżetów Ministerstw Przemysłu Ciężkiego i Handlu Zagranicznego. Minister Przemysłu Ciężkiego zapewni w porozumieniu z Ministrem Finansów odpowiednie fundusze na wydatki związane z działalnością komisji w budżecie Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego na 1958 r.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.75.457

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wyeliminowanie z importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.
Data aktu: 13/09/1957
Data ogłoszenia: 20/09/1957
Data wejścia w życie: 20/09/1957