Jednostki właściwe do przyjmowania zamówień na surowce i wyroby ogniotrwałe oraz surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych oraz warunki ich dostawy w obrocie krajowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 26 sierpnia 1957 r.
w sprawie jednostek właściwych do przyjmowania zamówień na surowce i wyroby ogniotrwałe oraz surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych oraz w sprawie warunków ich dostawy w obrocie krajowym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87), art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o utworzeniu przy Radzie Ministrów Komisji Planowania i o zniesieniu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 54, poz. 244) oraz § 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016) - zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy surowców i wyrobów ogniotrwałych wymienionych w aktualnym cenniku - katalogu Centralnego Zarządu Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych oraz surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych, wymienionych w § 2 pkt 4, zwanych w dalszej treści zarządzenia "materiałami ogniotrwałymi".
§  2.
Zamówienia na materiały ogniotrwałe należy składać do:
1)
Zagnańskich Kamieniołomów w Zagnańsku k. Kielc - na kwarcyt kielecki,
2)
Centrali Zbytu Węgla w Katowicach - na łupek surowy laterytowy,
3)
właściwych terenowo wojewódzkich hurtowni materiałów budowlanych lub powiatowych związków spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - na prostki (cegły) szamotowe gatunku D, płyty piekarskie i zaprawy szamotowe III gatunku w ilościach niepełnowagonowych,
4)
Przedsiębiorstwa Złomu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach - na surowce wtórne (złom) materiałów ogniotrwałych: szamotowych, krzemionkowych i zasadowych,
5)
Biura Zbytu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach - na pozostałe materiały ogniotrwałe, z tym że odbiorcy z resortu przemysłu ciężkiego powinni składać zamówienia na wyroby chromitowo-magnezytowe w Hucie im. Lenina - Zakład Materiałów Ogniotrwałych, przesyłając kopię zamówienia do wiadomości Biura Zbytu Materiałów Ogniotrwałych.
§  3.
1.
Zamówienia na wyroby ogniotrwałe produkowane przez zakłady nadzorowane przez Centralny Zarząd Przemysłu Metali Nieżelaznych odbiorcy nadzorowani przez Centralny Zarząd Przemysłu Metali Nieżelaznych składają wymienionemu centralnemu zarządowi.
2.
Zamówienia na wyroby szamotowe produkowane przez Zakłady Elektrod Węglowych w Raciborzu odbiorcy podporządkowani Ministrowi Przemysłu Chemicznego składają do tych zakładów.
3.
Zamówienia na materiały ogniotrwałe wymienione w § 2 pkt 3 w ilościach pełnowagonowych pozostali odbiorcy składają do Biura Zbytu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach.
§  4.
Do warunków dostawy materiałów ogniotrwałych mają zastosowanie ogólne warunki dostawy w obrocie krajowym, wprowadzone w życie zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016) z następującymi wyjątkami:
1.
Zamówienia należy składać:
a)
na 120 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa - na bloki szklarskie i kształtki nie znormalizowane,
b)
na 20 dni przed miesiącem, w którym ma nastąpić dostawa - na materiały ogniotrwałe określone w § 2 pkt 3,
c)
na 30 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa - jednostkom określonym w § 3 ust. 1 i 2,
d)
na 60 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa - na pozostałe materiały ogniotrwałe oraz surowce wtórne, wymienione w § 2 pkt 4.
2.
Dostawca bezpośredni, któremu przesłano zamówienie do wykonania, zwróci niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania, jeden egzemplarz zamówienia po umieszczeniu na nim oświadczenia o akceptacji bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności.
3.
W razie zamówienia wyrobów ogniotrwałych w wykonaniu specjalnym, które nie mają zastosowania w innych gałęziach przemysłu, odbiorca obowiązany jest przyjąć i zapłacić za wszystkie wyprodukowane wyroby tego rodzaju, jednak nie więcej niż -
a)
200% zamówionej ilości - przy zamówieniu do 10 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju,
b)
150% zamówionej ilości - przy zamówieniu do 25 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju,
c)
120% zamówionej ilości - przy zamówieniu do 100 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju,
d)
105% zamówionej ilości - przy zamówieniu ponad 100 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju.
§  5.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w przedmiocie uregulowanym zarządzeniem, a w szczególności zarządzenie Ministra Hutnictwa z dnia 17 listopada 1953 r. w sprawie trybu zaopatrzenia w surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych (Monitor Polski Nr A-108, poz. 1449).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.74.450

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Jednostki właściwe do przyjmowania zamówień na surowce i wyroby ogniotrwałe oraz surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych oraz warunki ich dostawy w obrocie krajowym.
Data aktu: 26/08/1957
Data ogłoszenia: 17/09/1957
Data wejścia w życie: 18/10/1957