Nagrody indywidualne przyznawane pracownikom przedsiębiorstw państwowych rozliczających się z budżetem centralnym.

UCHWAŁA NR 267
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1957 r.
w sprawie nagród indywidualnych przyznawanych pracownikom przedsiębiorstw państwowych rozliczających się z budżetem centralnym.

§  1.
1.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych mogą przyznawać nagrody stosownie do przepisów §§ 2-5 dyrektorom i pracownikom przedsiębiorstw państwowych, działających według zasad pełnego i pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, rozliczających się z budżetem centralnym, jak również dyrektorom i pracownikom zjednoczeń oraz centralnych zarządów (zarządów).
2.
Wydatki na ten cel będą preliminowane w budżecie Państwa.
§  2.
1.
Przy przyznawaniu nagród, o których mowa w § 1, należy uwzględnić szczególne osiągnięcia przedsiębiorstwa bądź zjednoczenia lub centralnego zarządu (zarządu) w dziedzinie postępu ekonomicznego oraz wkład danego pracownika w realizację postępu ekonomicznego, przekraczający przeciętnie wymagany zakres obowiązków służbowych pracownika.
2.
W szczególności przy przyznawaniu nagród należy uwzględnić osiągnięcia polegające na:
a)
ograniczeniu kosztów nieprodukcyjnych, likwidacji wszelkiego marnotrawstwa oraz osiągnięciu lepszych wyników finansowych,
b)
przyspieszeniu realizacji zadań inwestycyjnych i oszczędnym ich wykonaniu,
c)
zwiększeniu produkcji, wzbogaceniu jej asortymentu, podniesieniu jakości, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów własnych i wzroście wydajności pracy,
d)
zwiększeniu eksportu lub ograniczeniu importu,
e)
podniesieniu stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
f)
spełnieniu innych zadań o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstwa oraz dla jego pracowników w zakresie spraw bytowych i socjalnych.
§  3.
Z kredytów budżetowych na nagrody minister (kierownik urzędu centralnego) przekazuje środki na nagrody dla pracowników przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym i zjednoczeń tych przedsiębiorstw do dyspozycji dyrektorów centralnych zarządów (zarządów) z uwzględnieniem uprawnień przewidzianych w uchwale nr 518 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień dyrektorów centralnych zarządów przemysłu (Monitor Polski z 1956 r. Nr 83, poz. 975 oraz z 1957 r. Nr 69, poz. 419).
§  4.
1.
Nagrody przyznawane są w zasadzie raz na rok po rozpatrzeniu wyników działalności przedsiębiorstw na podstawie ich rocznych sprawozdań finansowych przyjętych (zatwierdzonych) w obowiązującym trybie.
2.
Nagrody mogą być wyjątkowo przyznawane kwartalnie, po rozpatrzeniu i przyjęciu kwartalnych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. Do przyznania kwartalnych nagród przez dyrektorów centralnych zarządów (zarządów) wymagana jest zgoda właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
3.
Właściwy minister może za specjalne zadania przyznawać wyjątkowo nagrody niezależnie od nagród okresowych.
4.
Suma nagród przyznanych indywidualnie w ciągu roku nie może przekraczać 300% miesięcznego uposażenia zasadniczego (podstawowego) nagrodzonego pracownika.
§  5.
O przyznaniu nagrody zawiadamia się zainteresowanych przez doręczenie im decyzji. Należy również zawiadomić ogół pracowników danej jednostki o przyznanych nagrodach z wymienieniem nazwisk, wysokości nagród oraz podaniem uzasadnienia.
§  6.
Niniejsza uchwała nie narusza przepisów uchwały nr 743 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie nagradzania za uruchomienie nowych produkcji, doskonalenie techniki i wprowadzenie do przemysłu osiągnięć nauki i techniki (Monitor Polski Nr 105, poz. 1202).
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów oraz zainteresowanym ministrom.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.73.437

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nagrody indywidualne przyznawane pracownikom przedsiębiorstw państwowych rozliczających się z budżetem centralnym.
Data aktu: 29/07/1957
Data ogłoszenia: 13/09/1957
Data wejścia w życie: 13/09/1957