Rewindykacja budynków i lokali szkolnych użytkowanych na inne cele.

UCHWAŁA NR 787
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 grudnia 1956 r.
w sprawie rewindykacji budynków i lokali szkolnych użytkowanych na inne cele. *

Wobec stałego podnoszenia stopnia organizacyjnego szkół podstawowych, wzrostu liczby szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących oraz liczby uczniów tych szkół budownictwo szkolne pomimo wielkich nakładów Państwa nie może w pełni zaspokoić wciąż rosnących potrzeb lokalowych szkół. Dlatego też, niezależnie od wznoszenia nowych budynków szkolnych, zachodzi konieczność uzyskania dodatkowych pomieszczeń dla szkół podległych Ministrowi Oświaty. W związku z tym Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) powołają komisje wojewódzkie do spraw rewindykacji budynków i lokali szkolnych użytkowanych obecnie na inne cele.
§  2.
W skład wojewódzkiej komisji do spraw rewindykacji budynków szkolnych powinni wejść:
1)
przewodniczący lub zastępca przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) - jako przewodniczący komisji;
2)
przedstawiciele:
a)
wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego (miejskiej komisji planowania gospodarczego m.st. Warszawy i m. Łodzi),
b)
wydziału oświaty prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi),
c)
wojewódzkiej komisji lokalowej,
d)
zarządu okręgowego Związku Zawodowego Nauczycielstwa Polskiego;
3)
inne osoby, których udział w komisji uzna za niezbędny prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi), a w szczególności przedstawiciele posiadaczy danych nieruchomości użytkowanych obecnie na inne cele.
§  3.
Do zadań komisji wojewódzkich należy:
a)
ustalenie w porozumieniu z odpowiednimi prezydiami powiatowych (miejskich) rad narodowych dokładnego spisu lokali i budynków szkolnych użytkowanych na inne cele,
b)
opracowanie i przedstawienie prezydiom wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) wniosków wskazujących, które budynki i lokale szkolne zajmowane obecnie na inne cele i w jakim terminie powinny być oddane władzom oświatowym,
c)
ustalenie wykazu budynków szkolnych, które uległy tak dużym przeróbkom, że ich rewindykacja na cele szkolnictwa jest ekonomicznie nie uzasadniona,
d)
ustalenie wykazu budynków i lokali przeznaczonych na lokale zastępcze dla dotychczasowych użytkowników nieruchomości wyznaczonych do przekazania.
§  4.
W razie braku na danym terenie budynków szkolnych zajmowanych obecnie na inne cele komisja wojewódzka może wystąpić z wnioskiem o przeznaczenie na cele szkolne innego budynku odpowiadającego potrzebom szkolnym.
§  5.
Komisje wojewódzkie mogą zlecać sprawy wymienione w §§ 3 i 4 prezydiom powiatowych (miejskich, dzielnicowych rad narodowych.
§  6.
W oparciu o wnioski przedstawione przez komisje wojewódzkie - prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) wystąpią o przekazanie zakwalifikowanych obiektów władzom oświatowym w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31).
§  7.
1.
W wypadku gdy w związku z powziętą decyzją o przekazaniu danego budynku szkolnego władzom oświatowym konieczne będzie przekwaterowanie dotychczasowego użytkownika tego obiektu - wydział kwaterunkowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) zobowiązany jest dostarczyć odpowiedni budynek (lokal) zastępczy.
2.
Dotyczy to również wypadków, gdy decyzją o przekazaniu władzom oświatowym objęte zostały budynki (lokale) zajmowane dotychczas przez osoby prywatne. W stosunku do tych osób mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 16 i 18 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343).
3.
Przekwaterowanie oraz opróżnianie budynków i lokali szkolnych, o których mowa w ust. 1 i 2, należy do właściwości władz kwaterunkowych.
§  8.
Prace związane z rewindykacją budynków szkolnych powinny być przez komisje wojewódzkie zakończone do dnia 30 czerwca 1957 r.
§  9.
Komisje wojewódzkie są obowiązane składać prezydiom wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) okresowe sprawozdania z wyników swej działalności. Sprawozdania z wykonania niniejszej uchwały komisje wojewódzkie przedłożą Ministrowi Oświaty, który przedstawi je Prezydium Rządu.
§  10.
Działalność komisji wojewódzkich podlega nadzorowi właściwych prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi), które badają celowość wniosków komisji zmierzających do rewindykacji budynków i lokali szkolnych na rzecz szkolnictwa.
§  11.
Wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetów wydziałów oświaty prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) według zasad ogólnych.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 13 grudnia 1956 r.
* Z dniem 1 lipca 1957 r. termin zakończenia prac związanych z rewindykacją budynków szkolnych, ustalony w nin. uchwale, przedłuża się do dnia 31 grudnia 1958 r., zgodnie z § 1 uchwały Rady Ministrów nr 263 z dnia 25 lipca 1957 r. w sprawie terminu zakończenia prac związanych z rewindykacją budynków szkolnych na podstawie uchwały nr 787 Prezydium Rządu z dnia 13 grudnia 1956 r. w sprawie rewindykacji budynków i lokali szkolnych użytkowanych na inne cele. (M.P.57.61.372).

 Z dniem 27 października 1958 r. termin zakończenia prac związanych z rewindykacją budynków szkolnych, ustalony w nin. uchwale, przedłuża się do dnia 31 grudnia 1959 r. z § 1 uchwały Rady Ministrów nr 377 zmieniającej nin. uchwałę (M.P.58.80.458).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.7.51

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rewindykacja budynków i lokali szkolnych użytkowanych na inne cele.
Data aktu: 13/12/1956
Data ogłoszenia: 28/01/1957
Data wejścia w życie: 28/01/1957, 13/12/1956