Pokrywanie niedoborów kasowych jednostek budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 czerwca 1957 r.
w sprawie pokrywania niedoborów kasowych jednostek budżetowych.

Na podstawie § 68 ust. 5 i § 97 ust. 2 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592 i Nr A-113, poz. 1477, z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr A-51, poz. 688 i Nr A-55, poz. 753) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Niedoborem kasowym w rozumieniu niniejszych przepisów jest różnica między rzeczywistym stanem gotówki na rachunku bankowym w kasie jednostki budżetowej lub u jej organów (poborców, inkasentów) a stanem rachunkowym, ustalonym na podstawie ksiąg i prawidłowych dowodów księgowych.
2.
Nie jest niedoborem kasowym suma pobrana przez jednostkę budżetową na rzecz innej jednostki lub instytucji, a bezprawnie zużyta przez jednostkę inkasującą na własne potrzeby.
§  2.
1.
W razie ujawnienia niedoboru kasowego powinien być sporządzony protokół przez organ, który niedobór ujawnił.
2.
Protokół ujawnienia niedoboru kasowego powinien zawierać określenie wysokości niedoboru, zwięzły opis czynności wykonanych w celu jego ustalenia, określenie okoliczności powstania niedoboru, wskazanie stwierdzonej lub domniemanej przyczyny jego powstania i - o ile to jest możliwe - osób odpowiedzialnych za niedobór.
3.
Protokół powinien być przesłany właściwej jednostce nadrzędnej nad jednostką, w której niedobór ujawniono, ponadto właściwemu organowi finansowemu, mianowicie w odniesieniu do jednostek budżetu centralnego - Ministerstwu Finansów, w odniesieniu do jednostek budżetów terenowych - wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych. Protokół ujawnienia niedoboru kasowego w prezydium rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, osiedla lub gromady powinien być przesłany wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej rady narodowej.
4.
O niedoborach kasowych powstałych wskutek popełnienia przestępstw organ, który niedobór ujawnił, obowiązany jest niezwłocznie powiadomić organ powołany do ścigania przestępstw, przesyłając mu protokół ujawnienia niedoboru.
§  3.
1.
Jeśli osoba odpowiedzialna za powstanie niedoboru kasowego jest znana, powinna ona go pokryć bezzwłocznie po jego ujawnieniu.
2.
W razie niemożności natychmiastowego pokrycia niedoboru przez odpowiedzialną osobę powinien on być bezzwłocznie pokryty ze środków właściwego budżetu. Właściwym budżetem jest budżet, którym objęta jest jednostka budżetowa, w której ujawniono niedobór kasowy.
3.
Kredyt budżetowy na pokrycie niedoboru kasowego powinien być uzyskany w drodze zmian w budżecie, dokonanych w trybie przepisów o wykonywaniu budżetu.
§  4.
Niedobory kasowe podlegają pokryciu z rachunków wydatków budżetowych ze środków budżetowych, otwartych przez organ finansowy na wniosek głównego dysponenta kredytów budżetowych.
§  5.
Niedobory kasowe, podlegające pokryciu z budżetów miast nie stanowiących powiatów, osiedli i gromad, powinny być niezwłocznie po ujawnieniu pokryte na podstawie dyspozycji prezydiów rad narodowych tych miast, osiedli lub gromad. W razie niewydania przez właściwe prezydium bankowi dyspozycji w ciągu 7 dni od dnia ujawnienia niedoboru, dyspozycję pokrycia niedoboru z rachunku prezydium powinno wydać prezydium powiatowej rady narodowej.
§  6.
1.
Kwoty uzyskane w wyniku dochodzenia należności z tytułu niedoboru podlegają zaliczeniu na dochód tego budżetu, z którego nastąpiło pokrycie niedoboru.
2.
W tym celu powinien być dokonany w księgowości dochodów budżetowych przypis należności z tego tytułu. Przypis powinien być dokonany bez względu na ustalenie dłużnika odpowiedzialnego za niedobór.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 3 listopada 1953 r. w sprawie różnic kasowych powstałych przy wykonywaniu funkcji kasowych przez jednostki budżetowe (Monitor Polski Nr A-105, poz. 1415).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że stosuje się ono również do niedoborów powstałych przed jego ogłoszeniem.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.60.369

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pokrywanie niedoborów kasowych jednostek budżetowych.
Data aktu: 27/06/1957
Data ogłoszenia: 29/07/1957
Data wejścia w życie: 29/07/1957