Zmiana uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustalenie zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

UCHWAŁA NR 126
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1957 r.
o zmianie uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustaleniu zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

§  1.
Mieszkania w domach wznoszonych w ramach planu inwestycyjnego rozdzielane są zgodnie z celem gospodarczym poszczególnych inwestycji, a mianowicie:
a)
w budownictwie mieszkaniowym rozproszonym, prowadzonym przez poszczególne resorty (budownictwo z planu inwestycyjnego, ze środków pozalimitowych, z funduszu zakładowego) - zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez właściwego ministra w zasadzie na mieszkania służbowe inwestora bezpośredniego,
b)
w budownictwie mieszkaniowym rozproszonym, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych - do dyspozycji prezydium właściwej rady narodowej,
c)
w budownictwie osiedlowym realizowanym przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych (DBOR) - do dyspozycji poszczególnych prezydiów rad narodowych na mieszkania służbowe i kwaterunkowe, bądź w części zastrzeżonej - do dyspozycji resortu obrony narodowej, resortu spraw wewnętrznych na potrzeby wojsk wewnętrznych i Milicji Obywatelskiej, a na terenie województw: katowickiego, wrocławskiego i krakowskiego - do dyspozycji resortu górnictwa węglowego. Ilość mieszkań zastrzeżoną do dyspozycji powyższych resortów określa corocznie Prezes Rady Ministrów na wniosek właściwych ministrów.
§  2.
Wytyczne w sprawie rozdziału mieszkań wybudowanych przez prezydia rad narodowych jako inwestorów bezpośrednich i w ramach budownictwa osiedlowego (§ 1 lit. b i c) wyda Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
§  3.
Rozdzielnik mieszkań z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych w części nie zastrzeżonej w myśl § 1 lit. c) zatwierdzany jest uchwałą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (lub prezydium rady narodowej równorzędnego szczebla) w oparciu o ustalone w odrębnym trybie zadania rzeczowe planu inwestycyjnego budownictwa osiedlowego na dany rok kalendarzowy.
§  4.
1.
Projekt rocznego rozdzielnika mieszkań sporządzają prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych na podstawie zadań rzeczowych planu inwestycyjnego budownictwa osiedlowego na dany rok kalendarzowy, ustalonych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zmniejszonych o ilości mieszkań zastrzeżonych do dyspozycji resortów zgodnie z § 1 lit. c). Zatwierdzony uchwałą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (lub prezydium rady narodowej równorzędnego szczebla) roczny rozdzielnik przekazywany jest w odpisie Ministerstwu Gospodarki Komunalnej w terminie do końca lutego tego roku, w którym ma obowiązywać. Terminy oddawania do użytku mieszkań zastrzeżonych do dyspozycji resortów, zgodnie z § 1 lit. c), powinny być uzgodnione z właściwymi resortami. Mieszkania te oddawane są do użytku właściwym dysponentom bezpośrednio przez inwestora (DBOR) poza rozdzielnikami.
2.
Prezydia rad narodowych powołują komisje do opracowania projektu rozdzielnika. W skład tych komisji powinni wchodzić przedstawiciele dyrekcji większych kluczowych zakładów przemysłowych i przedstawiciele wojewódzkich komisji porozumiewawczych związków zawodowych, a do współpracy mogą być zapraszani przedstawiciele zarządów okręgowych zainteresowanych związków zawodowych.
3.
W razie gdy rozdzielniki zatwierdzone przez prezydia wojewódzkich rad narodowych nie zapewniają zaspokojenia najniezbędniejszych potrzeb resortu, zainteresowany minister w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej może przedstawić Radzie Ministrów wniosek o korektę rozdzielnika.
§  5.
1.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do składania Ministrowi Gospodarki Komunalnej sprawozdania z realizacji rozdzielnika w terminach:
a)
do 1 sierpnia za I półrocze,
b)
do 1 lutego następnego roku za rok ubiegły.
2.
Zbiorcze sprawozdanie z realizacji rozdzielnika Minister Gospodarki Komunalnej przedstawi Radzie Ministrów odpowiednio w terminach do 15 sierpnia i do 15 lutego.
§  6.
Prezydia rad narodowych powinny informować ludność o realizacji przydziałów mieszkań z nowego budownictwa przez ogłaszanie w miejscowej prasie imiennych wykazów.
§  7.
Upoważnia się prezydia rad narodowych do przeprowadzania kontroli przydziałów mieszkań dokonywanych przez wszystkich dysponentów oraz wykorzystania powierzchni wszystkich mieszkań zgodnie z obowiązującymi normami zaludnienia. O stwierdzonych uchybieniach w gospodarowaniu mieszkaniami organy kwaterunkowe będą zawiadamiać właściwego ministra, ponadto zaś mogą zakreślać dysponentowi termin zaludnienia mieszkań zgodnie z obowiązującymi normami. Jeżeli dysponent w wyznaczonym terminie nie zaludni mieszkania, organ kwaterunkowy może przydzielić część nie wykorzystanego lokalu we własnym zakresie działania.
§  8.
1.
Znosi się dotychczasowy odrębny system rozdziału mieszkań dla dzielnicy Nowa Huta w Krakowie oraz unieważnia się wszystkie przepisy ustalające odrębny tryb rozdziału mieszkań dla niektórych kategorii dysponentów.
2.
Uchwała niniejsza nie dotyczy rozdziału mieszkań na obszarze m.st. Warszawy.
§  9.
Uchyla się instrukcję w sprawie zasad i trybu rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego, stanowiącą załącznik do uchwały nr 655 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr 82, poz. 979).
§  10.
Wykonanie uchwały powierza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.28.192

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zmiana uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustalenie zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 01/04/1957
Data ogłoszenia: 11/04/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1957, 11/04/1957