Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.

UCHWAŁA NR 115
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1957 r.
w sprawie organizacji rynku warzywno-owocarskiego.

W celu
-

dalszego zwiększenia produkcji warzyw i owoców,

-

zwiększenia materialnego zainteresowania rolników we wzroście produkcji warzyw i owoców,

-

usprawnienia organizacji skupu warzyw i owoców,

-

zapewnienia ludności miast zaopatrzenia w warzywa i owoce

Rada Ministrów uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Centrala Spółdzielni Ogrodniczych i zrzeszone w niej spółdzielnie ogrodnicze, gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" i państwowe przedsiębiorstwa skupu prowadzić będą skup warzyw i owoców, swobodnie zawierać umowy na sprzedaż warzyw i owoców z dowolnie wybranymi kontrahentami na zasadach handlowych wzajemnie uzgodnionych.
2.
Zakłady przemysłu owocowo-warzywnego mogą zawierać umowy handlowe na dostawę warzyw i owoców z dowolnie wybranymi przedsiębiorstwami lub organizacjami skupu, ogłaszać przetargi na dostawę warzyw lub owoców, organizować punkty skupu w zakładach oraz kontraktować na najbliższym zapleczu fabryk specjalne uprawy warzyw i owoców, które ze względu na krótką trwałość wymagają dostaw bezpośrednich producent - zakład. Rejon kontraktacji na zapleczu fabryk powinien być uzgodniony z zainteresowanymi przedsiębiorstwami skupu (państwowymi lub spółdzielniami ogrodniczymi).
3.
Przedsiębiorstwa i organizacje handlu detalicznego mają prawo w razie potrzeby dokonywać skupu warzyw i owoców na własne potrzeby na targach, rynkach i bazarach.
4.
Spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie ogrodnicze oraz indywidualni producenci mają prawo nieskrępowanego dowozu i bezpośredniej sprzedaży warzyw i owoców na targach, bazarach i rynkach bądź też sprzedaży przedsiębiorstwom detalicznym, zakładom żywienia zbiorowego lub bezpośrednio sklepom należącym do przedsiębiorstw i organizacji detalicznych.
5.
Stosunki handlowe pomiędzy organizacjami, przedsiębiorstwami skupu a przedsiębiorstwami i organizacjami handlu detalicznego powinny być oparte na bezpośrednich umowach handlowych kupna i sprzedaży.
6.
Przedsiębiorstwa prywatne mają prawo skupu na targach i bazarach oraz sprzedaży detalicznej warzyw i owoców w ramach posiadanych uprawnień handlowych.
§  2.
1.
W celu właściwego oddziaływania na zwiększenie produkcji, lepszego powiązania aparatu skupu z producentami, jak i właściwego zaopatrzenia rynków deficytowych, eksportu i przemysłu należy utrzymać i nadal rozwijać kontraktację warzyw i owoców.
2.
Umowy kontraktacyjne powinny przewidywać ceny minimalno-gwarancyjne na kontraktowane warzywa i owoce.
3.
Zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami do opracowania wniosków w zakresie pomocy materiałowej dla kontraktujących producentów.
§  3.
Spółdzielnie ogrodnicze powinny wpływać na zwiększenie i polepszenie produkcji ogrodniczej przez:
a)
organizowanie poradnictwa techniczno-produkcyjnego,
b)
organizowanie zwalczania szkodników na plantacjach warzyw i w sadach,
c)
nabywanie i wspólne eksploatowanie maszyn i narzędzi ogrodniczych,
d)
organizowanie dostaw nasion, materiału szkółkarskiego, nawozów sztucznych, środków ochrony roślin itp.,
e)
rozwijanie budownictwa przechowalni warzyw i owoców, szklarni, inspektów itp.
§  4.
1.
Uspołecznione przedsiębiorstwa skupu powinny płacić producentom ceny wynikające z podaży i popytu. Ceny te powinny być w zasadzie uzgodnione uprzednio z odbiorcami: przedsiębiorstwami handlu detalicznego, przemysłu, handlu zagranicznego itp.
2.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego (jak również przedsiębiorstwa skupu) kupują warzywa i owoce od producentów po cenach umownych.
3.
Prezydia rad narodowych w uzgodnieniu z Państwową Komisją Cen mają prawo okresowego ustalania maksymalnych cen detalicznych na niektóre podstawowe warzywa i owoce. Ceny takie mogą być wprowadzone w ściśle określonych miejscowościach o charakterze przemysłowym oraz wypoczynkowym.
4.
Przedsiębiorstwa detaliczne nie uspołecznione kupują warzywa i owoce od producentów i sprzedają je po cenach przez siebie wyznaczonych.
§  5.
1.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Centralą Spółdzielni Ogrodniczych do koordynowania działalności przedsiębiorstw skupu i handlu detalicznego w zakresie bilansów towarowych, planów zaopatrzenia rynku (szczególnie ośrodków deficytowych), zaopatrzenia przemysłu oraz rezerw zimowych w warzywach i owocach.
2.
Nadwyżki płodów ogrodniczych, po zabezpieczeniu rynku wewnętrznego, mogą być przez Centralę Spółdzielni Ogrodniczych eksportowane w porozumieniu z Ministerstwem Handlu Wewnętrznego.
§  6.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się zainteresowanym ministrom.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.28.190

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja rynku warzywno-owocarskiego.
Data aktu: 25/03/1957
Data ogłoszenia: 11/04/1957
Data wejścia w życie: 11/04/1957