Lokalizacja inwestycji w nieruchomościach zabytkowych.

UCHWAŁA NR 102
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 marca 1957 r.
w sprawie lokalizacji inwestycji w nieruchomościach zabytkowych.

W celu zachowania dla przyszłych pokoleń i oddania na użytek społeczeństwa pomników kultury Narodu Polskiego z dziedziny zabytków architektonicznych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wykonawcy narodowych planów gospodarczych, w szczególności z zakresu budownictwa administracyjnego, kulturalno-społecznego, naukowego i mieszkaniowego, obowiązani są przy lokalizacji obiektów inwestycyjnych ustalić przy współpracy wojewódzkich i miejskich konserwatorów zabytków, czy na danym terenie nie znajdują się nieruchomości zabytkowe, nadające się do odbudowy lub remontu na powyższe cele inwestycyjne.
§  2.
1.
Wojewódzcy konserwatorzy zabytków obowiązani są prowadzić kartoteki zabytków nieruchomych nadających się do odbudowy na cele wymienione w § 1 i udzielać inwestorom odpowiednich informacji.
2.
Konserwatorzy zabytków będą dostarczać organom wyrażającym zgodę na lokalizację spisy nieruchomości zabytkowych nadających się do odbudowy.
§  3.
1.
Wojewódzkie (miejskie) zarządy architektoniczno-budowlane prezydiów rad narodowych obowiązane są przed udzieleniem zgody na proponowaną przez inwestora lokalizację nowej inwestycji sprawdzić, czy nie ma w najbliższym terenie nieruchomości zabytkowych nadających się do odbudowy lub remontu i - w wypadku pozytywnym - zaprojektować w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków zlokalizowanie inwestycji w danej nieruchomości.
2.
Wymienione w ust. 1 organy odmówią zgody na lokalizację inwestycji w innej nieruchomości, jeżeli inwestor nie uzasadni lub niedostatecznie uzasadni swą odmowę skorzystania z obiektu zabytkowego.
§  4.
Odmowa inwestora na zlokalizowanie inwestycji w nieruchomości zabytkowej może się opierać wyłącznie na:
1)
braku niezbędnych dla danej inwestycji warunków technicznych, o ile ich uzupełnienie nie dałoby się pogodzić z charakterem zabytkowym obiektu;
2)
kosztach znacznie przewyższających budowę nowego obiektu.
§  5.
1.
Przy wykorzystaniu budynku zabytkowego dla zlokalizowanej w nim inwestycji dopuszczalne jest uzasadnione przekroczenie normatywów powierzchniowych i kubaturowych.
2.
Przy wykorzystaniu budynku zabytkowego o szczególnie artystycznym wystroju da zlokalizowanej w nim inwestycji dopuszczalne jest uzasadnione przekroczenie sławek kosztorysowych (według kosztorysu normatywnego) w pozycjach dotyczących wystroju.
3.
Przekroczenie normatywów powierzchniowych oraz kosztorysowych uwarunkowane jest sporządzeniem przez inwestora szczegółowego uzasadnienia technicznego.
§  6.
1.
Wojewódzki konserwator zabytków obowiązany jest udzielać wskazówek przy sporządzaniu dokumentacji technicznej dla inwestycji w nieruchomościach zabytkowych i pozostawać w ścisłej łączności z biurem projektowym opracowującym dokumentację; opracowana przez biuro dokumentacja wymaga akceptacji władz konserwatorskich.
2.
Władze konserwatorskie sprawują nadzór nad zgodnością realizacji inwestycji z postulatami opieki nad zabytkami.
§  7.
Uprawnienia przewidziane w niniejszej uchwale dla wojewódzkich konserwatorów zabytków przysługują miejskim konserwatorom zabytków.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.27.182

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Lokalizacja inwestycji w nieruchomościach zabytkowych.
Data aktu: 21/03/1957
Data ogłoszenia: 05/04/1957
Data wejścia w życie: 05/04/1957