Dokształcanie pracowników w zakresie szkoły podstawowej.

UCHWAŁA NR 810
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 grudnia 1956 r.
w sprawie dokształcania pracowników w zakresie szkoły podstawowej.

Podniesienie ogólnego wykształcenia klasy robotniczej jest niezbędnym warunkiem stałego wzrostu kwalifikacji zawodowych i postępu technicznego, poziomu kulturalnego i socjalistycznej świadomości mas pracujących. W celu usunięcia szeregu przeszkód w systemie szkolnictwa dla pracujących i stworzenia zachęty do dokształcania się pracowników w zakresie szkoły podstawowej Rada Ministrów na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Dokształcaniem w zakresie 7 klas szkoły podstawowej obejmuje się pracowników głównie w wieku do lat 35.
§  2.
Dokształcaniem przewidzianym w § 1 należy objąć wszystkich pracowników młodocianych w wieku od 16 do 18 lat, jeżeli nie mają ukończonej szkoły podstawowej. Młodociani powinni uczęszczać do szkoły podstawowej dla pracujących lub brać udział w pracach zespołów dokształcających.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Oświaty do:
1)
organizowania i prowadzenia szkół podstawowych dla dorosłych przy zakładach pracy zatrudniających ponad 300 pracowników w wieku do lat 35 bez ukończonej szkoły podstawowej, wśród których jest co najmniej 100 kandydatów do szkoły, jeżeli w pobliżu zakładu pracy nie ma szkoły dla dorosłych, która mogłaby zapewnić naukę wszystkim kandydatom; organizowania klas filialnych przy zakładach pracy, w których jest mniej niż 100 kandydatów szkoły; organizowania i prowadzenia w największych zakładach pracy szkół dwuzmianowych czynnych w godzinach przedpołudniowych i wieczornych;
2)
znacznego rozszerzenia istniejącej sieci zespołów czytelniczych, zespołów nauczania, zespołów przedmiotowych i kursów nauczania początkowego;
3)
zapewnienia odpowiedniej pod względem kwalifikacji zawodowych i wyrobienia społecznego liczby nauczycieli dla szkół podstawowych dla pracujących i oświatowców dla pozostałych placówek oświaty dorosłych, między innymi przez wprowadzenie odpowiedniej tematyki do programów zakładów kształcenia nauczycieli i uwzględnienie jej w publikacjach pedagogicznych;
4)
przygotowania specjalnych podręczników do nauczania niektórych przedmiotów w szkołach podstawowych dla pracujących oraz stałego aktualizowania programów i materiałów nauczania dla zespołów dokształcających;
5)
zwiększenia pomocy metodycznej dla szkół podstawowych dla pracujących i placówek oświaty dorosłych oraz zatrudnionych w nich pracowników pedagogicznych.
§  4.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do wydania zarządzeń nakładających na administrację zakładów pracy obowiązek:
1)
prowadzenia aktualnej ewidencji osób nie mających ukończonej szkoły podstawowej;
2)
opracowania w porozumieniu z wydziałami oświaty prezydiów rad narodowych i uwzględniania w zakładowych umowach zbiorowych zakładowych planów dokształcania pracowników;
3)
zapewnienia dla przyzakładowych szkół podstawowych dla pracujących odpowiednich lokali, wyposażonych w sprzęt szkolny i pomoce naukowe;
4)
zatrudniania w miarę możności pracowników uczęszczających do szkoły w takich zmianach pracy, które umożliwiłyby im regularną obecność na lekcjach.
§  5.
1.
Przy awansowaniu na stanowiska kierownicze w produkcji i przy przyjmowaniu na kursy dokształcania zawodowego, po których ukończeniu robotnicy nabywają prawo do awansu zawodowego, należy w większym niż dotychczas stopniu brać pod uwagę posiadanie wykształcenia w zakresie 7 klas szkoły podstawowej.
2.
Pracownikom kończącym klasę 7 szkoły podstawowej dla pracujących przyznaje się w okresie egzaminów końcowych płatne jednorazowe urlopy okolicznościowe w wymiarze 14 dni kalendarzowych.
§  6.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) i kierowników zakładów pracy do otoczenia uczących się pracowników opieką, udzielania im pomocy i stworzenia warunków umożliwiających podnoszenie wykształcenia ogólnego i kwalifikacji zawodowych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od roku szkolnego 1957/1958.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.17.123

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dokształcanie pracowników w zakresie szkoły podstawowej.
Data aktu: 15/12/1956
Data ogłoszenia: 09/03/1957
Data wejścia w życie: 01/09/1957, 09/03/1957