Nadanie statutu gromadzkim bibliotekom publicznym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 8 sierpnia 1956 r.
w sprawie nadania statutu gromadzkim bibliotekom publicznym.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. Nr 26, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
Gromadzkim bibliotekom publicznym nadaje się statut stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT GROMADZKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

I.

Cele i zadania.

§  1.
Gromadzka biblioteka publiczna, w dalszym ciągu zwana "biblioteką", jest placówką upowszechnienia kultury, udostępniającą książki i czasopisma oraz organizującą prace oświatowo-czytelnicze w gromadzie.
§  2.
Celem biblioteki jest upowszechnianie oświaty i kultury, rozwijanie świadomości polityczno-społecznej i umiejętności zawodowych mieszkańców gromady przez dostarczanie lektury służącej kształceniu i rozrywce kulturalnej oraz organizowanie czytelnictwa i samokształcenia.
§  3.
Dla osiągnięcia wyżej wymienionych celów biblioteka:

- gromadzi księgozbiór odpowiadający zainteresowaniom i potrzebom mieszkańców gromady,

- zgłasza do powiatowej (powiatowej i miejskiej) biblioteki publicznej dezyderaty w sprawie zakupu książek, biorąc pod uwagę potrzeby i zainteresowania mieszkańców gromady,

- opracowuje księgozbiór zgodnie z obowiązującymi przepisami,

- prowadzi propagandę książek i czytelnictwa, organizując wieczory dyskusyjne, literackie, zebrania czytelników, konkursy czytelnicze i samokształceniowe oraz stosując inne formy propagandy,

- współpracuje z instytucjami służącymi upowszechnianiu oświaty i kultury na wsi, jak świetlica, szkoła, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej, Towarzystwo Upowszechnienia Wiedzy Rolniczej, oraz z organizacjami i instytucjami społecznymi, jak Związek Młodzieży Polskiej, Związek Samopomocy Chłopskiej i inne, pozyskuje współpracę aktywu społecznego oraz miejscowej inteligencji zawodowej,

- organizuje i zaopatruje w książki punkty biblioteczne, pozyskuje dla nich odpowiednich kierowników oraz instruuje ich pracę,

- korzysta z pomocy instrukcyjno-metodycznej biblioteki wyższego stopnia organizacyjnego.

II.

Organy nadzorcze.

§  4.
Bezpośredni nadzór nad biblioteką sprawuje prezydium gromadzkiej rady narodowej. Zwierzchni nadzór nad biblioteką sprawuje Minister Kultury i Sztuki przez Centralny Zarząd Bibliotek.

III.

Organizacja bibliotek.

§  5.
Biblioteka prowadzi wypożyczalnię książek oraz - jeżeli warunki na to pozwalają - czytelnię.
§  6.
Biblioteka organizuje w miarę potrzeby punkty biblioteczne na terenie wsi wchodzących w skład gromady.

IV.

Księgozbiór i jego udostępnienie.

§  7.
Biblioteka posiada do użytku czytelników własny księgozbiór, uzupełniony książkami dopożyczonymi z powiatowej (powiatowej i miejskiej) biblioteki publicznej.
§  8.
Z biblioteki mają prawo korzystać wszyscy obywatele na warunkach określonych regulaminem.
§  9.
Dni i godziny otwarcia biblioteki ustala prezydium gromadzkiej rady narodowej stosownie do potrzeb mieszkańców gromady.

V.

Kierownik biblioteki.

§  10.
Kierownika biblioteki angażuje i zwalnia prezydium gromadzkiej rady narodowej za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej.
§  11.
Kierownik biblioteki jest odpowiedzialny za całokształt działalności biblioteki oraz za jej majątek.

VI.

Finanse, majątek.

§  12.
Wydatki biblioteki objęte są budżetem gromadzkiej rady narodowej. Biblioteka może korzystać ze świadczeń materialnych organizacji i instytucji społecznych.
§  13.
Ewidencja i kontrola majątku prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  14.
Przy zmianach na stanowisku kierownika biblioteki oraz kierowników punktów bibliotecznych sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.69.853

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu gromadzkim bibliotekom publicznym.
Data aktu: 08/08/1956
Data ogłoszenia: 24/08/1956
Data wejścia w życie: 24/08/1956