Zgłaszanie nie eksploatowanych kabli i przewodów.

UCHWAŁA NR 1066
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 31 grudnia 1955 r.
w celu zgłaszania nie eksploatowanych kabli i przewodów.

W celu wzmożenia odzysku kabli i przewodów nie eksploatowanych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia rad narodowych i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są do zgłaszania nie eksploatowanych zawieszonych nad ziemią lub umieszczonych pod ziemią kabli i przewodów.
2.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi tryb zgłaszania nie eksploatowanych kabli i przewodów przez prezydia rad narodowych, jednostki gospodarki uspołecznionej i osoby fizyczne oraz ustali organ uprawniony do wydobycia i demontażu tych kabli i przewodów na zasadach wyłączności.
§  2.
1.
W razie zgłoszenia nie eksploatowanych kabli i przewodów przez osobę fizyczną organ uprawniony na zasadach wyłączności do wydobycia i demontażu tych kabli i przewodów przyzna zgłaszającemu nagrodę według zasad ustalonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do uchwały, w wysokości zależnej od wartości zgłoszonych kabli i przewodów wraz z ich wyposażeniem.
2.
Wartość zgłaszanych kabli i przewodów wraz z ich wyposażeniem ustala komisja powołana przez Ministra Łączności. Minister Łączności określa skład, zakres działania i tryb postępowania tej komisji.
3.
Nagroda przysługuje również pracownikowi prezydium rady narodowej lub jednostki gospodarki uspołecznionej, który odnalazł zgłoszone kable lub przewody, choćby poszukiwanie kabli i przewodów należało do jego obowiązków służbowych.
§  3.
Nagroda nie przysługuje w razie zgłoszenia nie eksploatowanych tras kabli lub przewodów objętych w dniu wejścia w życie uchwały spisami inwentarzowymi prezydiów rad narodowych lub jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  4.
Nagrody, o których mowa w § 2, przyznaje się tylko w przypadku zgłoszeń dokonanych po dniu wejścia w życie uchwały.
§  5.
Minister Finansów zapewni właściwemu organowi (§ 2 ust. 1) odpowiednie środki finansowe na nagrody.
§  6.
Traci moc uchwała nr 547 Prezydium Rządu z dnia 9 lipca 1952 r. w sprawie zagospodarowania kabli, przewodów i urządzeń zasilających z tras nie eksploatowanych (Monitor Polski Nr A-63, poz. 958).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRZYZNAWANIA NAGRÓD ZA ZGŁASZANIE NIE EKSPLOATOWANYCH TRAS KABLI I PRZEWODÓW

§ 1. 1
Za zgłoszenie nie eksploatowanych tras kabli i przewodów pracownicy jednostek gospodarki uspołecznionej oraz inne osoby fizyczne otrzymują nagrodę według niżej podanej tabeli:
Wartość zgłoszonych kabli, przewodów i urządzeń w tysiącach złotych Wysokość nagrody w procentach wartości zgłoszonych kabli, przewodów i urządzeń
do 15 2%
ponad 15 do 75 1,4% nie mniej niż 300 zł
ponad 75 do 150 1% nie mniej niż 1.000 zł
ponad 150 0,7% nie mniej niż 1.500 zł, nie więcej niż 15.000 zł
§  2.
Przy zgłaszaniu nie eksploatowanych kabli i przewodów do organu uprawnionego na zasadach wyłączności do wydobywania i demontażu tych kabli i przewodów należy podać:
1)
imię, nazwisko i adres zgłaszającego oraz nazwę instytucji, w której zgłaszający pracuje, potwierdzenie terenowo właściwej placówki łączności lub energetycznej (np. nadzoru teletechnicznego, podstacji elektrowni), że wskazane przez zgłaszającego kable, przewody lub urządzenia nie były znane i nie są ujęte w spisach inwentarzowych,
2)
dokładne określenie miejsca, w którym odnaleziony kabel, przewód lub urządzenie się znajduje,
3)
określenie typu kabla, przewodu lub urządzenia (np. ziemny, opancerzony, kanalizacyjny, napowietrzny, samowiszący) oraz ewentualnie inne dane bliżej charakteryzujące odnaleziony kabel, jak np. profil kabla, ilość żył, materiał, z którego kabel jest zrobiony, izolację.
§  3.
Nagroda za odznalezienie nie znanych tras kabli i przewodów przysługuje niezależnie od tego, czy zostanie dokonany odzysk materiałów i urządzeń z tej trasy.
§  4.
Wypłata ustalonych nagród następuje w terminie do 25 dni od daty orzeczenia komisji.
§  5.
Kwoty z tytułu nagród wypłaca ze swego budżetu organ uprawniony na zasadach wyłączności do wydobywania i demontażu nie eksploatowanych kabli i przewodów.
1 Załącznik § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 431 z dnia 28 grudnia 1960 r. (M.P.61.1.7) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.14.221

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zgłaszanie nie eksploatowanych kabli i przewodów.
Data aktu: 31/12/1955
Data ogłoszenia: 20/02/1956
Data wejścia w życie: 20/02/1956