Ogłoszenie regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 15 grudnia 1956 r.
w sprawie ogłoszenia regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie § 1 uchwały nr 794 Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1956 r. w sprawie regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (Monitor Polski Nr 106, poz. 1229) ogłasza się w załączniku do niniejszego zarządzenia regulamin Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN RADY GŁÓWNEJ SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

I.

Skład Rady i organizacja wewnętrzna.

§  1.
Przewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, zwanej dalej "Radą", jest Minister Szkolnictwa Wyższego.
§  2.
Członkami Rady są przedstawiciele głównych kierunków studiów w szkołach wyższych w ogólnej liczbie 60 członków, powołani w drodze wyborów spośród samodzielnych pracowników nauki.
§  3.
1.
Członków Rady powołuje się spośród samodzielnych pracowników nauki, zatrudnionych na uniwersytetach w liczbie 21, w wyższych szkołach technicznych - w liczbie 15, w wyższych szkołach rolniczych - w liczbie 7, w wyższych szkołach ekonomicznych - w liczbie 3, w akademiach medycznych - w liczbie 12, w wyższych szkołach pedagogicznych - w liczbie 1 i w wyższych szkołach wychowania fizycznego - w liczbie 1.
2.
W obrębie poszczególnych typów szkół wyższych wymienionych w ust. 1 właściwy minister ustala główne kierunki studiów (§ 2) oraz liczbę przedstawicieli przypadających na poszczególne kierunki studiów w ramach ogólnej liczby przedstawicieli, przypadających na dany typ szkół wyższych na podstawie ust. 1.
§  4.
1.
Wyborów członków Rady dokonują ogólnokrajowe zjazdy samodzielnych pracowników nauki, zatrudnionych na poszczególnych kierunkach studiów ustalonych zgodnie z § 3 ust. 2.
2.
Zjazdy zwołuje właściwy minister (Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej). Na zjeździe przewodniczy przewodniczący, wybrany przez zjazd spośród jego uczestników. Do prawomocności wyboru członków Rady niezbędna jest obecność co najmniej połowy uprawnionych do głosu. Wyboru dokonuje się większością głosów w głosowaniu tajnym.
§  5.
1.
Zamiast wyborów bezpośrednich na zjazdach, o których mowa w § 4, właściwy minister może zarządzić wybory pośrednie przez zebranie elektorów. Elektorów, w liczbie ustalonej przez ministra proporcjonalnie do liczby zainteresowanych samodzielnych pracowników nauki, zatrudnionych w danej szkole, wybiera zebranie, w którym biorą udział wszyscy zainteresowani samodzielni pracownicy nauki danej szkoły.
2.
Zebrania wyborcze w poszczególnych szkołach zwołują rektorzy, a zebranie elektorów właściwy minister. Kandydatów na członków Rady Głównej mogą wysuwać zarówno elektorzy na zebraniu wyborczym, jak też bezpośrednio zespoły zainteresowanych samodzielnych pracowników nauki w poszczególnych szkołach. W tym celu właściwy minister ustala terminy zgłaszania kandydatów przez szkoły i zawiadamia o tym rektorów. Poza tym wyborów dokonuje się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów § 4.
§  6.
Kadencja członków trwa trzy lata licząc od chwili powołania. W razie wygaśnięcia mandatu w czasie trwania kadencji właściwy minister (Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej) może zarządzić wybory uzupełniające. Mandat członka powołanego dodatkowo wygasa z upływem kadencji innych członków.
§  7.
1.
Rada tworzy sekcje dla poszczególnych typów szkół lub poszczególnych głównych kierunków studiów.
2.
W skład sekcji wchodzą:
a)
przewodniczący i zastępcy przewodniczącego, powołani przez Radę spośród jej członków,
b)
wszyscy członkowie Rady, zatrudnieni w szkołach wyższych na kierunkach studiów reprezentowanych przez sekcję,
c)
inni członkowie sekcji, powołani przez Prezydium Rady spośród samodzielnych pracowników nauki lub osób pełniących ich funkcje.
§  8.
W obrębie sekcji Rada może tworzyć podsekcje dla pokrewnych kierunków studiów.
§  9.
Przy sekcjach Rady i pod ich kierownictwem działają stałe lub czasowe zespoły rzeczoznawców powołane do opracowywania zagadnień związanych z poszczególnymi kierunkami studiów albo wspólnych dla różnych kierunków studiów. Członków i przewodniczących zespołów powołują właściwe sekcje.
§  10.
1.
Prezydium Rady składa się z przewodniczącego, sekretarza Rady, zastępcy sekretarza Rady oraz przewodniczących sekcji.
2.
Sekretarza Rady i jego zastępcę wybiera plenum spośród członków Rady.
§  11.
Rada lub jej Prezydium mogą powoływać w miarę potrzeby stałe lub czasowe komisje do opracowania poszczególnych zagadnień. W skład komisji mogą być powołani zarówno członkowie Rady, jak i osoby spoza jej grona.
§  12.
1.
W posiedzeniach Rady i jej Prezydium oraz w posiedzeniach sekcji, podsekcji, zespołów rzeczoznawców i komisji mogą brać udział z głosem doradczym podsekretarze stanu Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego oraz kierownicy i ich zastępcy innych zainteresowanych resortów, a także pracownicy ministerstw (Głównego Komitetu Kultury Fizycznej), do których należy zarząd szkół wyższych, delegowani przez właściwych kierowników resortów.
2.
W posiedzeniach Rady i jej Prezydium bierze udział z głosem doradczym przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Zawodowego Nauczycielstwa Polskiego. Przewodniczący Rady może ponadto zapraszać do udziału w posiedzeniach Rady i jej organów inne osoby. Analogiczne prawo przysługuje przewodniczącym sekcji, podsekcji i zespołów rzeczoznawców.

II.

Zakres i tryb działania Rady.

§  13.
1.
Rada współdziała z Ministrem Szkolnictwa Wyższego i z innymi ministrami, do których należy zarząd szkół wyższych podlegających ustawie o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki, we wszystkich istotnych sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego.
2.
Do zakresu działania Rady Głównej należy w szczególności:
a)
wypowiadanie się w sprawach ogólnych, dotyczących rozwoju szkolnictwa wyższego i jego potrzeb, a zwłaszcza opiniowanie perspektywicznych i okresowych planów rozwoju szkolnictwa wyższego,
b)
opracowywanie i opiniowanie projektów dotyczących organizacji szkół wyższych,
c)
opracowywanie i opiniowanie projektów, dotyczących organizacji studiów, planów studiów oraz programów i metod nauczania,
d)
opracowywanie i opiniowanie projektów, dotyczących organizacji badań naukowych w szkołach wyższych i współpracy szkół wyższych z innymi placówkami naukowymi w tym zakresie,
e)
opiniowanie planów badań naukowych i sprawozdań z ich wykonania,
f)
przeprowadzanie na miejscu w szkołach wyższych badań związanych z wykonaniem zadań przez szkoły wyższe,
g)
udzielanie opinii w sprawach współpracy szkół wyższych z zagranicą,
h)
wypowiadanie się w innych sprawach szkolnictwa wyższego na zlecenie Ministra Szkolnictwa Wyższego.
3.
Rada działa z inicjatywy właściwego ministra lub z inicjatywy własnej. Zasięganie opinii Rady w sprawach wymienionych w ust. 2 lit. a), b), c), d) i e), jak również w innych sprawach zastrzeżonych w ustawie z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1956 r. Nr 45, poz. 205), jest obowiązkowe.
§  14.
Rada działa:
a)
na posiedzeniach plenarnych albo
b)
przez swoje Prezydium, sekretarza Rady, sekcje, podsekcje, zespoły rzeczoznawców i komisje.
§  15.
1.
Przewodniczący zwołuje plenarne posiedzenie Rady co najmniej dwa razy do roku. Przewodniczący jest obowiązany zwołać posiedzenie Rady, jeśli tego zażąda co najmniej jedna trzecia jej członków.
2.
Na posiedzeniach plenarnych przewodniczy Minister Szkolnictwa Wyższego lub zastępujący go podsekretarz stanu.
3.
Do powzięcia uchwał jest wymagana obecność na posiedzeniu co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady. Uchwały zapadają większością głosów.
§  16.
1.
Projekt porządku dziennego plenarnych posiedzeń Rady ustala Prezydium Rady, a zatwierdza plenum Rady.
2.
Rada na plenarnych posiedzeniach wypowiada się w sprawach perspektywicznych i okresowych planów rozwoju szkolnictwa wyższego i w innych sprawach zasadniczych dotyczących rozwoju całego szkolnictwa wyższego, dokonuje ogólnej oceny sytuacji w szkolnictwie, rozpatruje potrzeby szkolnictwa i środki ich zaspokojenia, rozpatruje sprawozdania Prezydium Rady i sekcji oraz wytycza kierunki ich działania.
3.
Rada może się wypowiedzieć bezpośrednio we wszystkich sprawach, nawet szczegółowych, należących do zakresu działania Rady w myśl § 13 ust. 2.
§  17.
1.
Prezydium Rady przygotowuje wnioski pod obrady plenum Rady, nadzoruje prace sekcji i komisji, ustala wytyczne do planów ich pracy i rozpatruje ich sprawozdania.
2.
W okresie między posiedzeniami plenarnymi Rady Prezydium wypowiada się w jej imieniu w sprawach organizacji szkół i organizacji studiów oraz w innych sprawach, wspólnych dla różnych typów szkół i kierunków studiów.
3.
Posiedzenia Prezydium zwołuje Przewodniczący w miarę potrzeby.
§  18.
1.
Sekcje i podsekcje (§ 7) przy pomocy zespołów rzeczoznawców opracowują i opiniują projekty planów i programów studiów, opiniują plany badań naukowych i rozpatrują wszystkie inne sprawy, należące do zakresu działania Rady z punktu widzenia kierunków studiów, reprezentowanych przez siebie.
2.
Stanowisko sekcji lub podsekcji w sprawach planów i programów studiów, metod nauczania, planów wydawniczych podręczników i innych pomocy naukowych oraz planów, badań naukowych uważa się za miarodajną opinię Rady, jeżeli stanowisko to nie jest sprzeczne ze stanowiskiem plenum Rady lub jej Prezydium.
3.
Sekcje i podsekcje mogą występować z inicjatywą we wszystkich sprawach, dotyczących reprezentowanych przez siebie szkół i kierunków studiów.
4.
Sekcje organizują zespoły rzeczoznawców (§ 8) i kierują ich pracą.
5.
Posiedzenia sekcji i podsekcji zwołują ich przewodniczący w miarę potrzeby.
§  19.
1.
Sekretarz Rady czuwa nad prawidłowym biegiem prac wszystkich organów Rady, przygotowuje materiały na posiedzenia Rady i jej Prezydium i nadzoruje pracę sekretariatu. Zastępca Sekretarza Rady jest stałym jego pomocnikiem i jego zastępcą w razie potrzeby.
2.
Sekretariat Rady obsługuje Radę i jej Prezydium oraz komisje pod względem technicznym oraz prowadzi niezbędną dokumentację i archiwum.
3.
W skład sekretariatu wchodzą pracownicy Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, przydzieleni przez Ministra.
§  20.
Obsługę merytoryczną i techniczną sekcji, podsekcji i zespołów rzeczoznawców sprawują właściwe jednostki organizacyjne tych ministerstw (Głównego Komitetu Kultury Fizycznej), do których należy zarząd szkół wyższych danego typu.

III.

Finansowanie prac Rady.

§  21.
1.
Członkowie Rady, sekcji, podsekcji, komisji i zespołów rzeczoznawców oraz inne osoby zaproszone do udziału w pracach Rady i jej organów otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według zasad ustalonych przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
2.
Osobom zamiejscowym przysługuje ponadto zwrot kosztów podróży, należność za noclegi i diety według zasad obowiązujących pracowników państwowych.
3.
Sekretarz Rady i jego zastępca pobierają stałe wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości, ustalonej przez Ministra Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  22.
Poszczególne opracowania, wchodzące w zakres zadań Rady, o ile nie są wykonane przez pracowników ministerstw w ramach ich obowiązków służbowych, mogą być zlecane rzeczoznawcom na podstawie umowy o dzieło. Rzeczoznawcą może być również członek Rady lub jej organów. Umowę zawiera przedstawiciel resortu, przy którym funkcjonuje Rada bądź sekcja. Zasady wynagrodzenia określa Prezydium Rady.
§  23.
1.
Wydatki związane z działalnością Rady, Prezydium Rady i komisji, powołanych do spraw wspólnych szkolnictwa wyższego, pokrywa się z budżetu Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.
2.
Wydatki związane z działalnością sekcji, podsekcji, zespołów rzeczoznawców i poszczególnych rzeczoznawców pokrywa się z budżetu właściwych ministerstw.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.106.1239

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogłoszenie regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Data aktu: 15/12/1956
Data ogłoszenia: 31/12/1956
Data wejścia w życie: 15/12/1956