Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

ZARZĄDZENIE NR 372
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 1956 r.
w sprawie udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

I.

Konieczność powiązania tematów badań naukowych z aktualnymi potrzebami życia wymaga częstokroć zapoznawania się przez pracowników nauki i studentów z materiałami służbowymi urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych oraz instytucji uspołecznionych.

Ze względu na zabezpieczenie tajemnicy państwowej i służbowej udostępnianie materiałów służbowych dla potrzeb nauki powinno następować przy zachowaniu trybu określonego w §§ 1-7.

§  1.
Kierownicy zakładów pracy udostępnią jawne materiały służbowe pracownikom nauki i studentom, którzy przedstawią pisemne zaświadczenie dziekana wydziału szkoły wyższej bądź kierownika placówki naukowo-badawczej zawierające:
1)
nazwisko i imię osoby, której materiały mają być udostępnione,
2)
temat oraz zakres pracy naukowej albo zajęć dydaktycznych,
3)
uzasadnienie konieczności korzystania z odpowiednich materiałów służbowych, w szczególności dla ściślejszego powiązania pracy naukowej z aktualnymi potrzebami życia.
§  2.
Udostępnianie poufnych materiałów służbowych dla celów naukowych lub dydaktycznych wymaga zezwolenia właściwej władzy (organu), udzielonego na wniosek dziekana wydziału szkoły wyższej lub kierownika placówki naukowo-badawczej. Wniosek powinien zawierać dane analogiczne jak w zaświadczeniu, o którym mowa w § 1.
§  3.
Władzą (organem) właściwą do wydawania zezwolenia na korzystanie z poufnych materiałów służbowych dla celów naukowych i dydaktycznych w oparciu o wniosek, o którym mowa w § 2, jest:
1)
przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) po porozumieniu z członkiem prezydium sprawującym nadzór nad właściwą jednostką organizacyjną, jeżeli materiały poufne dotyczą zakresu działania prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub prezydiów rad narodowych niższych stopni;
2)
kierownik bezpośrednio nadrzędnej jednostki organizacyjnej nad zakładem pracy, którego poufne materiały służbowe mają być udostępnione, a w ministerstwach (urzędach centralnych) osoba wyznaczona przez ministra (kierownika urzędu centralnego); minister może zastrzec poszczególne sprawy lub kategorie spraw do swej własnej decyzji.
§  4.
Udostępnianie pracownikom nauki tajnych materiałów służbowych może nastąpić wyjątkowo w uzasadnionych przypadkach na wniosek rektora szkoły wyższej lub kierownika placówki naukowo-badawczej (instytutu, zakładu) i wymaga zezwolenia właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub osoby przez niego upoważnionej.
§  5.
Władza (organ) właściwa do wydania zezwolenia powinna udzielić wnioskodawcy odpowiedzi w terminie 14 dni.
§  6.
Zezwolenie na korzystanie z poufnych lub tajnych materiałów służbowych powinno określać możliwie dokładnie, jakie materiały podlegają udostępnieniu oraz w jakim zakresie wolno je publikować i wykorzystywać do celów dydaktycznych. W zezwoleniu należy ponadto zaznaczyć, że do osoby korzystającej z poufnych lub tajnych materiałów służbowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zabezpieczeniu tajemnicy państwowej i służbowej, obowiązujące w danym zakładzie pracy.
§  7.
Ustalone w niniejszym zarządzeniu zasady postępowania stosuje się również w tym przypadku, gdy osoba przygotowująca pracę naukową jest jednocześnie pracownikiem zakładu pracy, z którego materiałów służbowych ma korzystać.

II.

Dla ułatwienia publicystom, dziennikarzom, pracownikom instytucji politycznych i społecznych korzystania z danych liczbowych i informacji statystycznych będących w posiadaniu prezydiów rad narodowych zarządza się, co następuje:
§  8.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) mogą udostępniać informacje statystyczne i dane liczbowe dotyczące rozwoju życia gospodarczego i społecznego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy informacji statystycznych i danych liczbowych o charakterze tajnym lub poufnym oraz danych, o których mowa w art. 12 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239).
§  9.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) upoważnią kierowników wydziałów statystyki do:
1)
udzielania i przekazywania danych liczbowych i informacji statystycznych, o których mowa w § 8,
2)
koordynacji pracy wydziałów i zarządów prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) w przedmiocie udzielania i przekazywania danych liczbowych i informacji statystycznych.
§  10.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) zobowiążą kierowników wydziałów statystyki do prowadzenia ewidencji udzielonych i przekazywanych informacji statystycznych i danych liczbowych.
§  11.
Udostępnianie informacji statystycznych i danych liczbowych następuje na zasadach ustalonych w części I niniejszego zarządzenia.

III.

§  12.
Traci moc okólnik nr 190 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 1952 r. w sprawie udostępniania pracownikom nauki i studentom materiałów służbowych instytucji państwowych (Monitor Polski Nr A-69, poz. 1051).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.102.1182

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.
Data aktu: 10/12/1956
Data ogłoszenia: 17/12/1956
Data wejścia w życie: 17/12/1956