Podporządkowanie dyrekcji budowy osiedli robotniczych wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi).

UCHWAŁA NR 44
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 21 stycznia 1956 r.
w sprawie podporządkowania dyrekcji budowy osiedli robotniczych wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi).

W celu dalszego rozszerzenia uprawnień rad narodowych i zapewnienia warunków do lepszego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mas pracujących przez skoncentrowanie w prezydiach rad narodowych bezpośredniego nadzoru nad planowaniem budownictwa mieszkaniowego, jego realizacją i eksploatacją zasobów mieszkaniowych oraz kierownictwa w tych sprawach Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Podporządkowuje się z dniem 1 stycznia 1956 r. wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi) dyrekcje budowy osiedli robotniczych.
§  2.
1.
Minister Gospodarki Komunalnej przekaże właściwym wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi) finansowane dotychczas z budżetu centralnego przedsiębiorstwa państwowe pod nazwą dyrekcji budowy osiedli robotniczych ("Dyrekcja Budowy Miasta Nowa Huta", "Dyrekcja Budowy Miasta Tychy").
2.
Stołeczny Zarząd Dyrekcji Osiedli Robotniczych podporządkowuje się Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie, a Śląski Zarząd Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych - Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie.
§  3.
1.
Bezpośredni nadzór nad dyrekcjami budowy osiedli robotniczych sprawują prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi), wyznaczając w tym celu jednego z zastępców przewodniczącego prezydium.
2.
Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie oraz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie sprawują nadzór nad dyrekcjami budowy osiedli robotniczych przy pomocy właściwych zarządów, o których mowa w § 2 ust. 2.
§  4.
Niezależnie od całości obowiązków wynikających z bezpośredniego nadzoru nad działalnością dyrekcji budowy osiedli robotniczych do zakresu działania prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi) przechodzą następujące funkcje inwestora centralnego:
1)
występowanie z wnioskami do organów nadrzędnych o ulgi lub priorytety przy realizacji poszczególnych obiektów budownictwa mieszkaniowego,
2)
występowanie o przekazanie terenów, co do których wymagana jest decyzja władzy naczelnej,
3)
zatwierdzanie planów operacyjnych inwestycji dyrekcji budowy osiedli robotniczych,
4)
kontrola rzeczowej i finansowej realizacji planu budownictwa mieszkaniowego,
5)
przygotowywanie projektów rocznych i wieloletnich planów inwestycyjnych budownictwa osiedlowego,
6)
opracowywanie programów sieci urządzeń komunalnych i socjalno-usługowych w budownictwie osiedlowym.
§  5.
Utrzymuje się komisje oceny projektów inwestycyjnych (KOPI) w dyrekcjach budowy osiedli robotniczych oraz dotychczasowy zakres działania tych dyrekcji w sprawach opiniowania i zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budownictwa mieszkaniowego.
§  6.
Zwierzchni nadzór nad działalnością dyrekcji budowy osiedli robotniczych sprawuje Minister Gospodarki Komunalnej za pośrednictwem Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR".
§  7.
Oprócz funkcji inwestora centralnego, z wyjątkiem przewidzianym w § 4, w zakresie działania Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR" pozostają w szczególności sprawy:
1)
instrukcji i wytycznych dla dyrekcji budowy osiedli robotniczych w zakresie zasad i metod działania, organizacji pracy, metodologii planowania oraz inne zadania wynikające z zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej,
2)
zarządzeń i wytycznych z zakresu opracowywania programów i projektowania budownictwa mieszkaniowego, a w szczególności standardów przestrzennych i wyposażenia osiedli, budynków mieszkalnych i urządzeń socjalno-usługowych,
3)
uzyskiwania na inwestycje terenów, których przekazanie wymaga decyzji władz naczelnych,
4)
inicjowania prac badawczych, studiów, opracowań typowych i doświadczeń w zakresie budownictwa mieszkaniowego.
§  8.
Plan usług w zakresie nadzoru technicznego zlecanych dyrekcjom budowy osiedli robotniczych przez innych inwestorów zatwierdza Minister Gospodarki Komunalnej po zasięgnięciu opinii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi).
§  9.
Ustalanie dla poszczególnych województw oraz m.st. Warszawy i m. Łodzi, jak również dla resortów realizujących we własnym zakresie budownictwo mieszkaniowe, wytycznych co do wielkości zadań rzeczowych i limitów środków inwestycyjnych dla rocznych i wieloletnich planów budownictwa mieszkaniowego należy do zakresu działania Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Wysokość limitów finansowych w projektach planów inwestycyjnych budownictwa "ZOR" ustala się zgodnie z zasadami powszechnie stosowanymi do innych inwestorów.
§  11.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów do zrewidowania całokształtu przepisów dotyczących inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego i do opracowania w terminie do dnia 15 lutego 1956 r. zmian tych przepisów wynikających z przepisów niniejszej uchwały.
§  12.
Zasady wynagrodzenia pracowników dyrekcji budowy osiedli robotniczych nie ulegają zmianie.
§  13.
1.
Działalność inwestycyjna dyrekcji budowy osiedli robotniczych finansowana będzie z budżetu centralnego do dnia 31 grudnia 1956 r., a od dnia 1 stycznia 1957 r. - z budżetów terenowych.
2.
Działalność administracyjna dyrekcji budowy osiedli robotniczych oraz zarządów wymienionych w § 2 ust. 2 finansowana będzie do dnia 31 marca 1956 r. z budżetu centralnego.
§  14.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do przyznania odpowiedniej liczby etatów w związku z utworzeniem nowych dyrekcji budowy osiedli robotniczych.
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrom Finansów i Gospodarki Komunalnej, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, przewodniczącym Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.10.129

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Podporządkowanie dyrekcji budowy osiedli robotniczych wojewódzkim radom narodowym (Radom Narodowym w m.st. Warszawie i m. Łodzi).
Data aktu: 21/01/1956
Data ogłoszenia: 08/02/1956
Data wejścia w życie: 23/02/1956