Zapewnienie właściwego poziomu technicznego eksportowanych maszyn i urządzeń nowych typów oraz wytwarzanych w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

UCHWAŁA NR 779
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 września 1955 r.
w sprawie zapewnienia właściwego poziomu technicznego eksportowanych maszyn i urządzeń nowych typów oraz wytwarzanych w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

W celu zabezpieczenia właściwego poziomu technicznego przewidzianych do eksportu maszyn i urządzeń, zwanych w dalszym ciągu "maszynami" -
1)
maszyn nowych typów przewidzianych do produkcji seryjnej i masowej,
2)
maszyn w indywidualnym wykonaniu eksportowym -

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

Maszyny nowych typów przewidziane do produkcji seryjnej i masowej.

§  1.
W rozumieniu niniejszej uchwały za maszyny nowych typów należy uważać maszyny dotychczas w kraju nie produkowane i po raz pierwszy zgłoszone do eksportu.
§  2.
Maszyny nowych typów mogą być dopuszczone do eksportu dopiero po stwierdzeniu ich właściwego poziomu technicznego, odpowiadającego potrzebom eksportowym.
§  3.
Zabezpieczenie właściwego poziomu technicznego zgłoszonych do eksportu maszyn nowych typów wymaga - niezależnie od przeprowadzenia prób eksploatacyjnych uruchomionej produkcji seryjnej - również skontrolowania, czy metodyka i tryb przeprowadzania tych prób odpowiadają potrzebom eksportowym.
§  4.
1.
Skontrolowanie metodyki i trybu przeprowadzania prób eksploatacyjnych, mających na celu zabezpieczenie właściwej jakości zgłoszonych do eksportu maszyn nowych typów, należy do zadań komisji oceny maszyn, zwanych dalej "komisjami", powoływanych zgodnie z uchwałą nr 358 Prezydium Rządu z dnia 13 maja 1953 r. w sprawie trybu opracowywania dokumentacji technicznej, zatwierdzania prototypów i dopuszczania do seryjnej produkcji nowych typów maszyn i urządzeń oraz z przepisami wykonawczymi do tej uchwały. W tym celu minister resortu produkującego powoływać będzie do prac komisji, właściwej dla zgłoszonej do eksportu maszyny nowego typu, przedstawiciela Ministerstwa Handlu Zagranicznego.
2.
Uzupełniona w myśl ust. 1 komisja obowiązana jest zbadać, czy wyniki przeprowadzanych prób eksploatacyjnych zabezpieczają potrzeby eksportu, a jeżeli tym potrzebom nie odpowiadają - ustalić odmienną metodykę i tryb przeprowadzania prób eksploatacyjnych dla zabezpieczenia właściwego poziomu technicznego zgłoszonej do eksportu maszyny nowego typu.
3.
W razie gdy zgłoszona do eksportu maszyna nowego typu nie jest objęta zakresem działania żadnej z istniejących komisji, minister resortu produkującego przydzieli sprawę ustalenia metodyki i trybu przeprowadzania prób eksploatacyjnych jednej z działających w jego resorcie komisji lub powoła specjalną komisję, wyznaczając jej skład osobowy w zależności od rodzaju i wielkości maszyny. Do udziału w pracach specjalnej komisji należy również powoływać przedstawiciela Ministerstwa Handlu Zagranicznego.

II.

Maszyny w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

§  5.
W rozumieniu niniejszej uchwały za maszyny w indywidualnym wykonaniu eksportowym należy uważać maszyny, które z racji swego indywidualnego wykonania eksportowego nie mogą przejść próby eksploatacji w kraju i poddane będą - zgodnie z kontraktem eksportowym - próbom technicznym u odbiorcy zagranicznego.
§  6.
Zabezpieczenie właściwego poziomu technicznego maszyn w indywidualnym wykonaniu eksportowym wymaga oparcia produkcji tych maszyn na właściwej dokumentacji. W tym celu minister resortu produkującego ustalać będzie indywidualnymi zarządzeniami - wydawanymi w zależności od potrzeby w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami - tryb opracowania i zakres dokumentacji technicznej dla produkcji maszyn w indywidualnym wykonaniu eksportowym.

III.

Przepisy końcowe.

§  7.
Maszyny nowych typów, produkowane seryjnie i masowo, jak i maszyny w indywidualnym wykonaniu eksportowym, podlegają zaostrzonemu odbiorowi technicznemu, dokonywanemu przez jednostki kontroli technicznej resortu handlu zagranicznego w celu skontrolowania jakości maszyn pod względem zgodności z warunkami kontraktu eksportowego, zawartego z nabywcą zagranicznym.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.92.1190

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie właściwego poziomu technicznego eksportowanych maszyn i urządzeń nowych typów oraz wytwarzanych w indywidualnym wykonaniu eksportowym.
Data aktu: 24/09/1955
Data ogłoszenia: 20/10/1955
Data wejścia w życie: 20/10/1955