Pobór opłaty od środków transportowych: od koni.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1955 r.
w sprawie poboru opłaty od środków transportowych: od koni.

Na podstawie § 9 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 1955 r. w sprawie poboru opłaty od środków transportowych i rowerów (Monitor Polski Nr 81, poz. 969) ustala się, co następuje:
§  1.
Opłatę od środków transportowych: od koni, zwaną w dalszym ciągu instrukcji "opłatą", pobierają wydziały (referaty) finansowe prezydiów miejskich i powiatowych rad narodowych. Na terenie m.st. Warszawy i m. Łodzi opłatę pobierają oddziały finansowe prezydiów dzielnicowych rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi, właściwe według miejsca zamieszkania bądź siedziby posiadacza koni.
§  2.
1.
Od osób podlegających obowiązkowi uzyskania karty rejestracyjnej w zakresie podatku obrotowego i dochodowego opłatę pobiera się bez osobnego wezwania równocześnie z uzyskaniem (wydaniem) karty rejestracyjnej.
2.
Uiszczenia dokonywane przez podatników równocześnie z uzyskiwaniem kart rejestracyjnych zapisuje się w kartach kontowych zbiorowych i przebitkowo w osobnym dzienniku wpłat i zwrotów założonym dla tej opłaty, równoważąc uiszczenia przypisami. Dla tych zapisów przeznacza się w karcie kontowej kolumny 13, 14 i 15, w dzienniku zaś wpłat i zwrotów trzecią grupę trzech kolumn. Sumy dzienne uiszczeń przenosi się do dziennika przypisów do drugiej grupy trzech kolumn.
3.
W przypadku nieuiszczenia przez podatnika opłaty w terminie uzyskania karty rejestracyjnej wydział (oddział) finansowy wymierza opłatę, przy czym stosuje postępowanie według przepisów dotyczących wymiaru należności za kartę rejestracyjną, wydając decyzję w sprawie wymiaru opłaty z terminem płatności dwóch tygodni po doręczeniu decyzji.
4.
Na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 3, wydział (oddział) finansowy przypisuje opłatę w tych samych kartach kontowych zbiorowych, które założono dla uiszczeń równoważonych przypisami i przebitkowo w dzienniku przypisów. Dla przypisów wymierzonych opłat w dzienniku przypisów oraz dla uiszczeń na poczet wymierzonych opłat w dzienniku wpłat i zwrotów przeznacza się drugą grupę trzech kolumn, w kartach zaś kontowych zbiorowych kolumny 10, 11 i 12.
§  3.
1.
Od osób podlegających podatkowi gruntowemu od przychodów z czynności furmaństwa opłatę pobierają wydziały (oddziały) finansowe prezydiów powiatowych (miast stanowiących powiaty) rad narodowych, oddziały finansowe prezydiów dzielnicowych rad narodowych w m.st. Warszawie i w m. Łodzi oraz referaty finansowe prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - bez osobnego wezwania w terminie płatności pierwszej raty zaliczki na podatek gruntowy. Opłaty te pobierają również inkasenci podatkowi równocześnie z poborem podatku gruntowego. Na pobrane kwoty opłaty inkasenci wydają osobne pokwitowania, których odbitki (dowody wpłat) przesyłają lub oddają w wydziale (oddziale) finansowym celem zaksięgowania.
2.
Uiszczenia dokonywane przez podatników bez osobnego wezwania zarówno w kasach wydziałów (oddziałów) finansowych, jak i do rąk inkasentów, księguje się w wydziale (oddziale) finansowym w sposób ustalony w § 2 ust. 2.
3.
W razie nieuiszczenia przez podatnika opłaty w terminie pierwszej raty zaliczki na podatek gruntowy, wydział (oddział) finansowy ustala opłatę nakazem płatniczym. Opłata płatna jest w tym przypadku w terminie dwóch tygodni po doręczeniu nakazu.
4.
Wydziały (oddziały - referaty) finansowe prezydiów miejskich rad narodowych dla osób zamieszkałych (mających siedzibę) w miastach, wydziały zaś finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych dla osób zamieszkałych (mających siedzibę) w gromadach i osiedlach ustalają obowiązek uiszczenia opłat za rok bieżący równocześnie z ustalaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku gruntowego od przychodów z czynności furmaństwa za rok ubiegły, stosując postępowanie według przepisów instrukcji Ministerstwa Finansów z dnia 14 marca 1955 r. Nr PW 5/2/55 w sprawie wymiaru podatku gruntowego od przychodów osiąganych przez rolników z furmaństwa. W związku z tym wydziały (referaty) finansowe - do czasu ustalenia nowych wzorów - uzupełniają odpowiednio wzory druków nr 414, 415 i 416 (zeznania podatnika, rejestru wymiarowego i nakazu płatniczego) przez umieszczenie napisu: "opłata od koni" i kwoty opłaty.
5.
W sporządzanych dla wydziałów finansowych gromadzkich wykazach podatników podatku gruntowego trudniących się furmaństwem inkasenci podatkowi podają równocześnie, ile każdy podatnik posiada koni podlegających opłacie.
6.
Ze względu na to, że wpływy z opłat uzyskane od osób zamieszkałych (mających siedzibę) w miastach i osiedlach stanowią dochody budżetów tych miast i osiedli, wpływy zaś uzyskane od osób zamieszkałych (mających siedzibę) w gromadach stanowią dochody budżetu właściwej powiatowej rady narodowej, księgowość opłat wydziały (oddziały - referaty) finansowe prowadzą w następujący sposób:
1)
wydziały (oddziały) finansowe prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz oddziały finansowe prezydiów dzielnicowych rad narodowych w m.st. Warszawie i w m. Łodzi przypisują wymierzone opłaty na podstawie nakazów płatniczych w kartach kontowych zbiorowych i przebitkowo w dzienniku przypisów, założonym wspólnie dla opłat wymienionych w ust. 1 i w § 2 ust. 1 przeznaczając w nim dla przypisów opłat wymierzonych przy podatku gruntowym trzecią grupę trzech kolumn; uiszczenia wpisuje się w kartach kontowych zbiorowych i przebitkowo w dzienniku wpłat i zwrotów założonym osobno dla wpłat od osób wymienionych w ust. 4, przeznaczając w nim również trzecią grupę trzech kolumn, w kartach zaś kontowych - kolumny 13, 14 i 15;
2)
referaty finansowe prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów prowadzą księgowość opłat w kartach dochodów według przepisów o rachunkowości budżetowej;
3)
wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych wpisują wymierzone opłaty do wykazów, zakładanych w 2 egzemplarzach dla każdej gromady i osiedla osobno. Jedne egzemplarze wykazów przesyła się inkasentom podatkowym do inkasa, drugie zaś są podstawą do przypisania w kartach kontowych zbiorowych i przebitkowo w dzienniku przypisów. Dzienniki przypisów i dzienniki wpłat i zwrotów wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych prowadzą w sposób ustalony w pkt 1 dla wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty. Wpłaty dokonywane zbiorowo przez inkasentów zapisuje się na podstawie nadesłanych przez nich dowodów wpłat indywidualnie w kartach kontowych zbiorowych i przebitkowo w dzienniku wpłat i zwrotów.
§  4.
Opłatę uiszczać można również w oddziałach Narodowego Banku Polskiego na rachunek właściwego wydziału (oddziału finansowego).
§  5.
1.
Wpływy z opłaty uzyskane od osób wymienionych w § 2 i § 3, zamieszkałych (mających siedzibę) w osiedlach, wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych w ciągu 5 dni po upływie miesiąca przelewają na rachunki dochodów budżetów tych osiedli w Narodowym Banku Polskim.
2.
Przelewy zapisuje się w dzienniku wpłat i zwrotów na rozchód, podobnie jak zwroty nadpłat.
3.
Dla uzgodnienia sald kart kontowych odpisuje się przekazywane kwoty w dzienniku odpisów oraz indywidualnie na kontach podatników zamieszkałych w osiedlach.
§  6.
Wpływy z opłaty podlegają zarachowaniu na część 12 dział 3, rozdział 3 § 5 "Opłata od środków transportowych" dochodów budżetu właściwej rady narodowej.
§  7.
1.
Przy wpłatach dokonywanych po terminie płatności pobiera się dodatek za zwłokę na ogólnych zasadach.
2.
Nie uiszczona w przepisanym terminie opłata podlega przymusowemu ściągnięciu.
§  8.
Zwrot opłaty może być dokonany na podstawie decyzji wydziału (oddziału) finansowego w sposób ustalony w obowiązujących przepisach o rachunkowości podatkowej.
§  9.
W 1955 r. wydziały (oddziały) finansowe ustalą obowiązek uiszczenia opłaty w sposób określony w § 2 ust. 3 i w § 3 ust. 4, tj. przez wydanie decyzji z terminem płatności dwóch tygodni po doręczeniu decyzji.
§  10.
Instrukcja obowiązuje od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.81.973

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Pobór opłaty od środków transportowych: od koni.
Data aktu: 12/08/1955
Data ogłoszenia: 16/09/1955
Data wejścia w życie: 16/09/1955