Zasady i tryb uznawania stajni za zarodowe i reprodukcyjne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 27 sierpnia 1955 r.
w sprawie zasad i trybu uznawania stajni za zarodowe i reprodukcyjne.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadaniem stajni zarodowych i reprodukcyjnych jest doskonalenie pogłowia koni i produkowanie zwierząt zarodowych wysokiej jakości, a w szczególności ogierów dla potrzeb hodowli masowej, a ponadto w stajniach reprodukcyjnych produkowanie wysokowartościowych koni roboczych.
§  2.
1.
Stajnie uznaje się za zarodowe lub reprodukcyjne, jeżeli odpowiadają następującym warunkom:
1)
w stajniach, które mają być uznane za zarodowe, co najmniej 10 klaczy jest wpisanych do krajowej lub wojewódzkiej księgi koni zarodowych;
2)
w stajniach, które mają być uznane za reprodukcyjne, jest wpisana do którejkolwiek z ksiąg następująca ilość klaczy:
a)
w stajniach państwowych - co najmniej 10,
b)
w innych stajniach - co najmniej 5;
3)
zwierzęta są żywione racjonalnie, a gospodarstwo posiada pastwisko i zabezpiecza w pełni pokrycie zapotrzebowania na pasze dla koni;
4)
zapewnione są zdrowe warunki bytowania zwierząt, a w szczególności: budynek stajenny jest widny, suchy, dobrze przewietrzany, posiada dostateczną powierzchnię podłogi i kubaturę powietrza, jest zaopatrzony w odpowiednie urządzenia wewnętrzne, jak: boksy, biegalnie, żłoby itp., oraz posiada okólniki dostosowane do liczebności zwierząt;
5)
osoby zajmujące się prowadzeniem i obsługiwaniem stajni posiadają stosowne kwalifikacje.
§  3.
1.
O uznaniu stajni za zarodowe lub reprodukcyjne orzekają prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie opinii wydanej przez komisję.
2.
Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji stajni.
3.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje stajni, które mają być uznane za zarodowe, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik chowu koni prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jako członkowie - zootechnik selekcji prezydium powiatowej rady narodowej oraz lekarz weterynarii wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji swego przedstawiciela, który pełni wówczas funkcję przewodniczącego komisji.
5.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje stajni, które mają być uznane za reprodukcyjne, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik lub zootechnik chowu koni prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jako członek - zootechnik selekcji prezydium powiatowej rady narodowej.
6.
W przypadku gdy chodzi o uznanie stajni podległej Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, w skład komisji wchodzi również zootechnik właściwego zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych lub zespołu hodowli zarodowej.
§  4.
Posiadacze stajni uznanych za zarodowe lub reprodukcyjne obowiązani są odchować corocznie materiał nadający się do dalszej hodowli w ilości nie mniejszej niż 60% stanu liczbowego klaczy.
§  5.
Stajnie uznane za zarodowe lub reprodukcyjne pozostają pod nadzorem i szczególną opieką służby zootechnicznej prezydiów rad narodowych oraz korzystają z bezpłatnej opieki weterynaryjnej, której zakres ustali odrębne zarządzenie.
§  6.
1.
W przypadku gdy stajnia uznana za zarodową lub reprodukcyjną przestała odpowiadać warunkom określonym w § 2, uznanie zostaje cofnięte przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii komisji, określonej w § 3. Komisja wydaje opinie, po przeprowadzeniu lustracji stajni.
2.
W przypadku gdy posiadacz stajni nie dopełnia obowiązku określonego w § 4, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może cofnąć uznanie stajni za zarodową lub reprodukcyjną.
§  7.
Aktualny wykaz wszystkich stajni uznanych za zarodowe i reprodukcyjne podaje się do publicznej wiadomości w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej dwa razy do roku:
1)
za pierwsze półrocze roku kalendarzowego - w sierpniu,
2)
za drugie półrocze - w lutym następnego roku.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.80.955

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb uznawania stajni za zarodowe i reprodukcyjne.
Data aktu: 27/08/1955
Data ogłoszenia: 15/09/1955
Data wejścia w życie: 15/09/1955