Skład i tryb postępowania komisji nadzorujących skażanie spirytusu w zakładach podległych Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 8 sierpnia 1955 r.
w sprawie składu i trybu postępowania komisji nadzorujących skażanie spirytusu w zakładach podległych Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

W związku z § 2 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 marca 1955 r. w sprawie obrotu spirytusem i skażania spirytusu (Monitor Polski Nr 29, poz. 280) zarządza się, co następuje:
§  1.
Skażanie spirytusu odbywa się pod nadzorem komisji w składzie:
1)
inspektor gospodarki spirytusowej lub pracownik powołany w trybie § 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 11 października 1954 r. w sprawie kontroli gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrobu, przerobu i zużycia spirytusu oraz wyrobu wódek resortu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego (Monitor Polski Nr 102, poz. 1279) jako przewodniczący

oraz jako członkowie:

2)
magazynier i
3)
przedstawiciel rady zakładowej.
§  2.
1.
Przed przystąpieniem do skażania komisja ustala ilość spirytusu przeznaczonego do skażenia oraz potrzebną do skażenia ilość środka skażającego.
2.
W przypadku skażania spirytusu na denaturat lub spirytusu przeznaczonego do celów napędowych komisja nadzoruje, czy skażanie odbywa się zgodnie z instrukcją technologiczną i receptą skażania.
3.
W przypadku skażania spirytusu przeznaczonego do innych celów komisja sprawdza, czy naczynie ze środkiem skażającym jest zabezpieczone urzędowo oraz czy odbiorca spirytusu przedstawił wynik analizy środka skażającego, stwierdzającej przydatność jego do skażenia.
4.
Jeżeli urzędowe zabezpieczenie naczynia ze zbadanym już środkiem skażającym okazało się naruszone lub też dostęp do wnętrza naczynia był możliwy bez naruszenia zabezpieczenia, należy ponownie pobrać próbki tego środka i przesłać je do zbadania.
§  3.
Skażenie jest ukończone, gdy środek skażający rozpuścił się całkowicie w spirytusie albo utworzył emulsję i otrzymany roztwór został starannie wymieszany.
§  4.
Z dokonania skażenia spirytusu komisja sporządza protokół według wzoru nr 1, 2 lub 3, podanego w załączniku do zarządzenia.
§  5.
Ze skażonego spirytusu komisja pobiera próbki zgodnie z § 2 ust. 4 i 5 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 marca 1955 r. (Monitor Polski Nr 29, poz. 280).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór nr 1.

PROTOKÓŁ Nr .....

skażenia spirytusu ogólnym środkiem skażającym lub środkiem skażającym do celów napędowych.

Dnia .......... 195 ... r.

Komisja w składzie: ..........

..........

..........

dokonała skażenia spirytusu przeznaczonego do produkcji denaturatu - celów napędowych.

Do skażenia wzięto:

Gatunek spirytusu Ciężar bądź objętość Temperatura w stopniach C (przy obliczeniu objętościowym) Pogrążenie alkoholomierza i temperatura Moc rzeczywista w procentach objętościowych przy 15°C Litrów objętościowych przy 15°C Litrów 100°
Ogółem Litrów 100° ..........

Do spirytusu tego dodano .......... l środka skażającego.

Po należytym wymieszaniu płynu otrzymano .......... litrów/kilogramów spirytusu skażonego o temperaturze ..... °C,

o mocy ..... (pogrążenie alkoholomierza ..... w ..........°C, co stanowi ..... litrów/kilogramów płynu w 15°C),

i .......... litrów 100°.

Z mieszaniny pobrano próbkę 0,5 l i zabezpieczono ..........

..........

Protokół niniejszy sporządzono w .......... egzemplarzach.

Podpisy: ..........

..........

..........

..........

Wzór nr 2.

PROTOKÓŁ Nr .....

skażenia spirytusu w fabryce octu ..........

Dnia .......... 195 ... r.

Komisja w składzie: ..........

..........

..........

dokonała skażenia spirytusu dostarczonego z ..........

..........

..........

Spirytus ten przelano do kadzi przeznaczonej do skażania oraz zmieszano z .......... litrami wody i .......... litrami octu o zawartości kwasu octowego .......... g/100 ml, a po należytym wymieszaniu otrzymano mieszaniny .......... litrów.

Przeprowadzone badanie wykazało w mieszaninie kwasu octowego .......... g/100 ml i .......... % objętościowych alkoholu.

Z mieszaniny pobrano próbkę 0,5 l, którą zabezpieczono ..........

..........

Protokół niniejszy sporządzono w .......... egzemplarzach.

Podpisy: ..........

..........

..........

Wzór nr 3.

PROTOKÓŁ Nr .....

skażenia spirytusu szczególnymi środkami w ..........

Dnia .......... 195 ... r.

Komisja w składzie: ..........

..........

..........

po stwierdzeniu, że zabezpieczenia na naczyniach (opakowaniach) ze środkami skażającymi nie są uszkodzone, dokonała skażenia spirytusu przeznaczonego do ..........

..........

Do skażenia wzięto ..... l spirytusu o mocy ..... (pogrążenie alkoholomierza ..... przy temperaturze ..... °C),

co stanowi .......... litrów 100°.

Celem skażenia dodano do spirytusu ..........

(rodzaj i ilość środków skażających)

Po dodaniu wymienionych wyżej środków skażających oraz po dokładnym wymieszaniu płynu otrzymano .......... litrów/kilogramów spirytusu (pogrążenie alkoholomierza .......... w temperaturze .......... °C).

Z otrzymanej mieszaniny pobrano próbkę w ilości ..........

i zabezpieczono ..........

Protokół niniejszy sporządzono w ..... egzemplarzach.

Podpisy: ..........

..........

..........

..........

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.74.919

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Skład i tryb postępowania komisji nadzorujących skażanie spirytusu w zakładach podległych Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
Data aktu: 08/08/1955
Data ogłoszenia: 23/08/1955
Data wejścia w życie: 23/08/1955