Ustalenie wzoru umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 lipca 1955 r.
w sprawie ustalenia wzoru umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. w sprawie umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych dla nieletnich (Dz. U. Nr 13, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wzory umundurowania pracowników wymienionych w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. w sprawie umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych dla nieletnich (Dz. U. Nr 13, poz. 74) określają załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Umundurowanie sukienne jest koloru marengo, umundurowanie drelichowe koloru zielonego. Godło Państwa (orzeł), guziki na płaszczu sukiennym, na kurtce i na czapce mundurowej oraz gwoździe (kwadraciki) na kołnierzu i czapce na oznaczenie stopnia służbowego są metalowe. Galony na czapce dla oznaczenia stopnia służbowego wykonane są z siutażu. Dystynkcje na kołnierzu umieszczone są na podkładce pluszowej, koloru granatowego w kształcie trójkąta. Krokiewki na czapkach na oznaczenie stopnia służbowego są haftowane. Guziki i przywiązane do stopni służbowych odznaki (dystynkcje) są koloru ciemnozłotego w odcieniu miedzianym.
§  3.
Odznaki na oznaczenie stopni służbowych noszą pracownicy stosownie do posiadanych stopni służbowych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ STOPNI SŁUŻBOWYCH I PRZYWIĄZANYCH DO NICH ODZNAK (DYSTYNKCJI) SŁUŻBOWYCH PRACOWNIKÓW ZAKŁADÓW POPRAWCZYCH I SCHRONISK DLA NIELETNICH

1.
Wychowawca niekwalifikowany.

Na czapce mundurowej na jej przodzie, nad czołem, na górnym otoku, równo nad środkiem daszka, w odległości 10 mm od górnej krawędzi otoku godło Państwa, a pod nim, na dolnym otoku czapki, nad środkiem daszka dwa znaki litery "V", jeden wewnątrz drugiego w odległości 2 mm; ramiona znaków skierowane do góry i ustawione pod kątem 60°; długość ramion znaku wewnętrznego 20 mm, szerokość 3 mm.

Na kołnierzu umieszczone są dwa znaki litery "V", jeden wewnątrz drugiego w odległości 4 mm; ramiona znaków skierowane są ku górze i ustawione pod kątem 60°; długość ramion znaku wewnętrznego 20 mm.

2.
Wychowawcy kwalifikowani i nauczyciele.

Na czapce mundurowej pod godłem Państwa (orzeł) naokoło otoku czapki, na zeszyciu otoku górnego i dolnego - jeden galon o szerokości 6 mm; poniżej galonu równo nad środkiem daszka gwóźdź w kształcie kwadratu; długość boku kwadratu 10 mm; przekątna kwadratu biegnie równolegle do galonu.

Na kołnierzu na środku podkładki w kształcie trójkąta umieszczony jest jeden gwóźdź o długości boku 10 mm w ten sposób, że przekątna kwadratu biegnie pionowo przez środek podkładki.

3.
Kierownicy działów, warsztatów i świetlicy.

Na czapce mundurowej jak w pkt 2 - dwa gwoździe umieszczone w odstępie od siebie 5 mm z przekątnymi kwadratów skierowanymi do siebie.

Na kołnierzu jak w pkt 2 - dwa gwoździe umieszczone równolegle do górnego boku trójkąta obok siebie w odstępie 5 mm z przekątnymi kwadratów skierowanymi do siebie.

4.
Kierownicy szkół.

Na czapce mundurowej jak w pkt 2 - trzy gwoździe umieszczone w odstępie od siebie 3 mm.

Na kołnierzu jak w pkt 2 - trzy gwoździe, z których dwa umieszczone są obok siebie w odstępie 5 mm, a trzeci pod nimi pośrodku.

5.
Wicedyrektor zakładu, kierownik schroniska.

Na czapce mundurowej jak w pkt 2 - cztery gwoździe umieszczone w odstępie od siebie 2 mm.

Na kołnierzu jak w pkt 2 - cztery gwoździe, z których dwa umieszczone są obok siebie w linii poziomej w odstępie 5 mm, a trzeci i czwarty pionowo pod nimi w odstępie 5 mm.

6.
Dyrektor zakładu.

Czapka mundurowa z odznakami jak u wychowawcy i nauczycieli (pkt 2), z tym że zamiast jednego - dwa galony, każdy o szerokości 6 mm, umieszczone do siebie równolegle, jeden pod drugim w odstępie 3 mm, i jeden gwóźdź.

Na kołnierzu dwa galony o szerokości 6 mm umieszczone jeden pod drugim równolegle do górnego boku trójkąta w odstępie 7 mm; w połowie pod galonami w odstępie 10 mm gwóźdź skierowany przekątną ku galonom.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PŁASZCZE SUKIENNE MĘSKI I DAMSKI ORAZ CZAPKA MUNDUROWA

Płaszcz sukienny marengo jednorzędowy, cały na podszewce, zapinany na sześć guzików płaszczowych. Na kołnierzu odznaki stopnia służbowego. Kieszenie boczne z listewkami zapinane na guzik płaszczowy. Kołnierz z podkładką pod haftki i spinacz zapinany na jedną parę haftek. W lewym przodzie podszewki (w płaszczach damskich w prawym przodzie) kieszeń wewnętrzna z zapinką na guziki z masy. Plecy z fałdą od góry do stanu zeszytą, od stanu do dołu otwartą, z pętem w stanie zapiętym na dwa guziki płaszczowe, u dołu z rozporkiem zapinanym. Od strony spodniej rękawa kieszeń. Dół podszewki obrębiony, na bocznych szwach złączony z wierzchem podtrzymywaczami. Na kołnierzu patki.

Czapka marengo wykonana w siedmiu wielkościach od 54 do 60 rozmiaru, okrągła z daszkiem fibrowym. Z przodu pasek skórzany czarny, na górnym otoku godło Państwa (orzeł). Na dolnym otoku odznaki na oznaczenie stopnia służbowego.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

MUNDUR LETNI DRELICHOWY

Kurtka zielona, jednorzędowa zapinana na pięć guzików mundurowych dużych. Krótki wykładany fason. Kieszenie nakładane, dwie górne i dwie boczne z patkami zapinanymi na guziki mundurowe małe. Plecy pośrodku ze szwem. Rękawy gładkie, u dołu przy szwach łokciowych przyszyte po dwa guziki mundurowe małe. Przody i plecy od strony wewnętrznej wykończone podszewką. W plecach podszewka sięga poniżej głębokości pach. Pachy oblamowane wokoło podszewką. Na kołnierzu odznaki stopnia służbowego. Krój spodni i spódnicy taki sam jak sukiennych.

KURTKA I SPÓDNICA

Kurtka marengo jednorzędowa, zapinana na cztery guziki duże. Krótki wykładany fason. Kieszenie wpuszczone do wewnątrz, dwie górne i dwie boczne z patkami zapinanymi na guziki mundurowe małe. W prawym przodzie podszewki kieszeń wewnętrzna z zapinką na guzik. Plecy pośrodku ze szwem. Rękawy gładkie, u dołu przy szwach łokciowych przyszyte po dwa guziki mundurowe małe. Cała kurtka na podszewce. Na kołnierzu odznaki stopnia służbowego.

Spódnica marengo, dopasowana w stanie i biodrach, lekko kloszowa u dołu. Z przodu spódnicy kontrafałda szerokości ogólnej 10 cm. Kontrafałda od góry do połowy długości spódnicy 5 cm zeszyta i obustronnie zastebnowana. Góra lewego szwu bocznego zaopatrzona w rozporek długości 18 cm zapinana na cztery zatrzaski. Dół spódnicy podwinięty i przeszyty ściegiem. Góra spódnicy zaopatrzona w naszyty pasek szerokości 3 cm. Długość spódnicy ustala się zależnie od wzrostu, przy czym mierzy się od stanu do wysokości 30 cm od podłogi.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

SPODNIE SUKIENNE

Spodnie marengo, długie, biodrowe. W tylnej części nogawki prawej kieszeń z patką zapinaną na guzik. Zegarkówka po lewej stronie w szwie paska. Na pasku siedem podtrzymywaczy i stebnowane ściągacze.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.72.900

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru umundurowania niektórych pracowników zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
Data aktu: 17/07/1955
Data ogłoszenia: 16/08/1955
Data wejścia w życie: 16/08/1955