Dodatkowe warunki wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 20 czerwca 1955 r.
w sprawie dodatkowych warunków wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli. *

§  1.
1.
Tytułem próby na okres jednego roku od daty ogłoszenia niniejszej instrukcji mogą być wydawane głuchoniemym i głuchym pozwolenia na prowadzenie motocykli.
2.
Przy wydawaniu głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli, o których mowa w ust. 1, należy stosować zasady i tryb postępowania, ustalony przepisami § 39 ust. 14 rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem z dnia 15 grudnia 1953 r. (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 6) i zarządzenia z dnia 5 września 1954 r. w sprawie pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych (Monitor Polski Nr 85, poz. 974), a ponadto przepisy niniejszej instrukcji.
§  2.
Głuchoniemy bądź głuchy może otrzymać wyłącznie pozwolenie kategorii motocyklowej na prowadzenie rowerów i wózków z silnikami pomocniczymi o pojemności skokowej powyżej 50 cm3 oraz motocykli o pojemności skokowej do 250 cm3.
§  3.
Pozwolenie na prowadzenie motocykli może otrzymać głuchoniemy, który jest zrzeszony w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół.
§  4.
Do podania o wydanie pozwolenia na prowadzenie motocykli - głuchoniemy oprócz załączników wymienionych w § 6 w ust. 2 pkt 1 i 3 i ust. 3 pkt 1 zarządzenia, o których mowa w § 1 instrukcji, powinien dołączyć:
1)
świadectwo lekarskie stwierdzające, że stan zdrowia głuchoniemego kwalifikuje go mimo upośledzenia słuchu do prowadzenia motocykli,
2)
zaświadczenie Polskiego Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół według wzoru stanowiącego załącznik do instrukcji stwierdzające, że głuchoniemy ubiegający się o pozwolenie na prowadzenie motocykli:
a)
zrzeszony jest w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół,
b)
został zakwalifikowany przez Polski Związek Głuchoniemych i Ich Przyjaciół do ubiegania się o pozwolenie na prowadzenie motocykli i
c)
umie wystarczająco porozumiewać się ustnie.
§  5.
Przy sprawdzaniu kwalifikacji fachowych głuchoniemego, ubiegającego się o pozwolenie na prowadzenie motocykli, w komisji egzaminacyjnej bierze udział z głosem doradczym przedstawiciel Polskiego Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół.
§  6.
1.
Przepisy instrukcji z wyjątkiem przepisów § 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio do głuchych nie zrzeszonych w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół.
2.
Głuchy (ust. 1) musi posiadać zdolność odpowiadania ustnie na pytania, zadawane mu przez komisję egzaminacyjną.
§  7.
1.
Motocykle, które mają prawo prowadzić głuchoniemi i głusi, powinny być zaopatrzone w lusterka wsteczne, umieszczone w taki sposób, ażeby prowadzący motocykl mógł widzieć drogę poza sobą.
2.
Sposób oznaczania (znakowania) motocykli (ust. 1) określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Pozwolenie na prowadzenie motocykli dla głuchoniemych i głuchych wydaje się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3f do zarządzenia, o którym mowa w § 1 instrukcji.
2.
Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyraz "motocyklowej". Na stronie drugiej pozwolenia u góry nad słowami "Uprawniony jest do prowadzenia" należy umieścić odcisk pieczęci z napisem "Głuchoniemy" lub "Głuchy", a po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia" dopisać wyrazy "motocykli". W rubryce "Adnotacje urzędowe" należy dopisać wyrazy "Ma prawo prowadzić motocykl odpowiednio oznaczony. Ważne do dnia .........."
§  9.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Pieczęć nagłówkowa
Nr ..........

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że Ob. ..........,

urodzony dnia .......... miesiąca .......... roku .......... w .......... (miejscowość i powiat)

zamieszkały w .......... gromada .......... powiat .......... ulica .......... nr ...,

jest zrzeszony w Polskim Związku Głuchoniemych i Ich Przyjaciół - Zarząd Wojewódzki w ..........

i został zakwalifikowany do ubiegania się o pozwolenie na prowadzenie roweru bądź wózka z silnikiem pomocniczym, motocykla *

Ob. .......... umie wystarczająco porozumiewać się ustnie.

Sekretarz

..........

(podpis)

Prezes

..........

(podpis)

* Z dniem 28 czerwca 1956 r. przedłuża się do odwołania moc obowiązującą nin. instrukcji, zgodnie z § 1 instrukcji Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 4 czerwca 1956 r. (M.P.56.54.600).
*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.63.753

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Dodatkowe warunki wydawania głuchoniemym i głuchym pozwoleń na prowadzenie motocykli.
Data aktu: 20/06/1955
Data ogłoszenia: 16/07/1955
Data wejścia w życie: 16/07/1955