Zm.: zarządzenie z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 czerwca 1955 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz na podstawie § 64 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592 oraz z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr 51, poz. 688 i Nr 55, poz. 753) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych (Monitor Polski Nr A-18, poz. 324) wprowadza się następujące zmiany:

§§ 13-18 otrzymują brzmienie:

"§ 13.

Organy finansowe otwierają dysponentom kredytów budżetowych jednorazowo na cały rok kredyty budżetowe. Dysponenci kredytów budżetowych wyższego stopnia przekazują kredyty budżetowe jednostkom podległym również jednorazowo na cały rok przez przekazanie dysponentom niższego stopnia i bankom specjalnym planów sfinansowania inwestycji.

§ 14. 1. Banki specjalne uruchamiają dla inwestorów bezpośrednich kredyty budżetowe w wysokości rocznej sumy kredytów budżetowych ustalonych w planach sfinansowania inwestycji. Limity finansowania z różnych środków własnych oraz z amortyzacji banki specjalne uruchamiają dla inwestorów bezpośrednich w miarę faktycznej akumulacji tych środków do wysokości ustalonej w rocznym planie sfinansowania inwestycji.

2. Inwestorzy dokonują księgowań otwartych (przekazanych) im kredytów budżetowych, na podstawie planów sfinansowania inwestycji z chwilą zatwierdzenia tychże planów. Limity finansowania ze środków własnych inwestorzy powinni księgować na podstawie odpowiednich zawiadomień banków specjalnych.

§ 15. 1. Banki specjalne dokonują wypłat obciążających kredyty budżetowe do pełnej wysokości kredytów budżetowych otwartych na dany rok, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 2.

2. W przypadkach gdy wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej (prezydium rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu) nie dokonuje terminowego przelewania środków budżetowych, banki specjalne mogą dokonywać wypłat jedynie do wysokości faktycznie otrzymanych środków budżetowych i w razie wyczerpania tych środków zaprzestać finansowania inwestycji, objętych danym budżetem jednostkowym. Nie dotyczy to wypłat znajdujących pokrycie w środkach własnych inwestorów, zakumulowanych po dniu, w którym nastąpiło zaprzestanie finansowania.

§ 16. Limity finansowania wygasają z końcem danego roku.

§ 17. 1. Banki specjalne upoważnione są do udzielania inwestorom bezpośrednim kredytów antycypacyjnych na poczet nie zapadłych jeszcze rat amortyzacji indywidualnej, przypadających do zakumulowania w następnych okresach roku.

2. Górną granicę kredytu antycypacyjnego stanowi suma rocznej amortyzacji ustalona w jednostkowym planie sfinansowania inwestycji, pomniejszona o wysokość rat amortyzacji, które zgodnie z planem sfinansowania inwestycji inwestor powinien był odprowadzić przed dniem przyznania kredytu. Bank specjalny może obniżyć górną granicę kredytu, jeżeli stwierdzi, że przewidziana w jednostkowym planie sfinansowania inwestycji akumulacja amortyzacji jest za wysoka.

3. Banki specjalne mogą odmówić udzielenia kredytu, o którym mowa w ust. 1, w przypadku:

1) stwierdzenia niegospodarności inwestora,

2) nieterminowej lub niepełnej akumulacji zapadłych rat amortyzacji,

3) niezłożenia przez inwestora przewidzianych w odpowiednich przepisach okresowych rozliczeń amortyzacji.

4. Udzielone kredyty antycypacyjne podlegają spłacie z rat amortyzacji, na poczet akumulacji których zostały udzielone. W przypadku nieterminowego lub niepełnego przelewania przez inwestora rat amortyzacji banki specjalne obowiązane są przenieść na rachunek kredytu przeterminowanego zapadłe a nie spłacone raty kredytu antycypacyjnego.

5. Kredyty antycypacyjne są oprocentowane według stopy procentowej określonej w odrębnych przepisach.

§ 18. 1. Banki specjalne mogą udzielać kredytu dysponentom rachunków amortyzacji scentralizowanej na poczet przyszłych wpływów zaplanowanych do odprowadzenia na rachunek amortyzacji scentralizowanej przez płatników amortyzacji.

2. Kredyt, o którym mowa w ust. 1, może być udzielony na wniosek dysponenta rachunku amortyzacji scentralizowanej i po udowodnieniu przez tegoż dysponenta, że suma kredytu znajduje pełne pokrycie w zaplanowanej do końca roku akumulacji wpływów na rachunek amortyzacji scentralizowanej.

3. Kredyty, o których mowa w ust. 1, są oprocentowane według stopy procentowej określonej w odrębnych przepisach."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.58.712

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych.
Data aktu: 13/06/1955
Data ogłoszenia: 29/06/1955
Data wejścia w życie: 01/01/1955, 29/06/1955