Odległości dozwolonego przewozu w ciężarowym transporcie samochodowym między osiedlami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 26 maja 1955 r.
w sprawia odległości dozwolonego przewozu w ciężarowym transporcie samochodowym między osiedlami.

Na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie używania ciężarowych pojazdów samochodowych w transporcie między osiedlami i wykorzystania ich próżnych przebiegów (Dz. U. Nr 29, poz. 197) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ciężarowe pojazdy samochodowe należące do spółdzielni pracy transportowej i przedsiębiorstw transportowych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej mogą być używane do przewozu tylko w granicach odległości określonych w zezwoleniu na wykonywanie publicznego transportu drogowego,
2.
Ciężarowe pojazdy samochodowe użytkowane przez inne jednostki mogą być używane tylko w granicach odległości określonych w §§ 2-4.
§  2.
1.
Ciągniki typu rolniczego i ciężarowe samochody-wywrotki nie mogą być używane w ciężarowym transporcie między osiedlami z wyjątkiem przypadków określonych w §§ 3 i 5.
2.
Inne ciężarowe pojazdy samochodowe mogą być używane w transporcie między osiedlami w granicach powiatu, na obszarze którego pojazd ma miejsce stałego postoju lub miejsce garażowania.
3.
Przez powiat należy również rozumieć obszar m. st. Warszawy, obszar m. Łodzi wraz z powiatem łódzkim oraz obszar miasta stanowiącego powiat wraz z przyległym powiatem.
4.
W przypadku gdy ciężarowy pojazd samochodowy, o którym mowa w ust. 2, ma stałe miejsce postoju lub miejsce garażowania na obszarze powiatu przylegającego do granic administracyjnych m. st. Warszawy, m. Łodzi lub miasta stanowiącego powiat, pojazd może być używany również do przewozu na teren i z terenu tych miast.
§  3.
1.
W razie konieczności przewozu ładunków:
1)
do punktów skupu i zsypu produktów rolnych,
2)
do punktów zaopatrzenia i zbytu,
3)
przy naładunku i wyładunku wagonów kolejowych lub statków,
4)
do prowadzonych budów,

ciężarowe pojazdy samochodowe wymienione w § 2 ust. 1 mogą być używane na odległość do 10 kilometrów, a inne ciężarowe pojazdy samochodowe - na odległość do 30 km od granic administracyjnych osiedla, w którym mają stałe miejsce postoju lub miejsce garażowania.

2.
Ciężarowe pojazdy samochodowe z wyjątkiem wymienionych w § 2 ust. 1, użytkowane przez branżowe przedsiębiorstwa transportowe, mogą być używane do przewozów w celach określonych w ust. 1 na obszar powiatu sąsiadującego z obszarem określonym w § 2.
3.
Ograniczenia odległości określone w ust. 1 nie mają zastosowania do ciężarowych pojazdów samochodowych:
1)
używanych do przewozu materiałów w związku z budową i utrzymaniem dróg i mostów,
2)
użytkowanych przez państwowe gospodarstwa rolne oraz rolnicze spółdzielnie produkcyjne przy przewozie ładunków z najbliższej bazy zaopatrzenia,
3)
użytkowanych przez państwowe gospodarstwa leśne przy wywozie drewna z lasu.
4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce załadowania pojazdu może zabronić dokonywania przewozów w przypadkach przewidzianych w ust. 1-3, o ile uzna, że dokonywanie tych przewozów nie jest gospodarczo uzasadnione.
§  4.
Ograniczenie odległości przewozu określone w § 2 ust. 2 nie ma zastosowania przy przewozie:
1)
towarów łatwo psujących się, wymienionych w liście stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 listopada 1952 r. w sprawie wykorzystania próżnych przebiegów ciężarowych pojazdów samochodowych w transporcie między osiedlami (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1611),
2)
żywca zwierzęcego lub drobiu żywego w ramach przeprowadzanych akcji skupu,
3)
materiałów wybuchowych, żrących i łatwopalnych,
4)
padliny lub odpadków zwierzęcych,
5)
ładunków wymagających specjalnego przystosowania pojazdu samochodowego,
6)
ładunków na zlecenie organów wojskowych lub służby bezpieczeństwa publicznego konwojowanych przez osoby wyznaczone przez te organy.
§  5.
Ograniczenia odległości przewozu nie mają zastosowania przy świadczeniu usług transportowych ciężarowymi pojazdami samochodowymi w wykonaniu obowiązków wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r. w sprawie świadczenia usług transportowych (Dz. U. Nr 49, poz. 359 i z 1953 r. Nr 43, poz. 214) oraz z innych przepisów.
§  6.
Odległości (obszar), w granicach których mogą być używane ciężarowe pojazdy samochodowe, powinny być określane w karcie drogowej pojazdu w rubryce "uwagi".
§  7.
Zgodnie z § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie używania ciężarowych pojazdów samochodowych w transporcie między osiedlami i wykorzystania ich próżnych przebiegów (Dz. U. Nr 29, poz. 197) traci moc § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1951 r. w sprawie zakazu lub ograniczenia używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. Nr 4, poz. 29) oraz wydane na jego podstawie zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 29 marca 1951 r. w sprawie stosowania ulg w ograniczeniach niezarobkowego transportu towarów samochodami ciężarowymi i ciągnikami (Monitor Polski Nr A-29, poz. 378).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.51.531

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Odległości dozwolonego przewozu w ciężarowym transporcie samochodowym między osiedlami.
Data aktu: 26/05/1955
Data ogłoszenia: 08/06/1955
Data wejścia w życie: 08/06/1955