Utworzenie funduszu zakładowego w państwowych ośrodkach maszynowych.

UCHWAŁA NR 257
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 2 kwietnia 1955 r.
w sprawie utworzenia funduszu zakładowego w państwowych ośrodkach maszynowych.

W celu większego zainteresowania pracowników państwowych ośrodków maszynowych w wykonaniu zadań planu finansowo-produkcyjnego oraz stworzenia tym pracownikom możliwości poprawy warunków bytowo-socjalnych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
W państwowych ośrodkach maszynowych tworzy się fundusz zakładowy, którym dysponuje dyrektor państwowego ośrodka maszynowego (POM) w porozumieniu z radą zakładową.
§  2.
Na fundusz zakładowy w państwowych ośrodkach maszynowych składa się:
a)
0,5% planowanego funduszu płac danego POM,
b)
30% kwoty oszczędności, uzyskanych z tytułu obniżki kosztu ha orki średniej.
§  3.
Fundusz zakładowy tworzy się w państwowym ośrodku maszynowym, który:
a)
wykonał roczny plan robót polowych w 100%,
b)
nie przekroczył planowanego kosztu ha orki średniej,
c)
ściągnął należności przypadające do uregulowania w 1954 i 1955 r. przynajmniej w wysokości 80%.
§  4.
Kwota oszczędności z tytułu obniżenia kosztu ha orki średniej wynika z różnicy między kosztem 1 ha orki średniej planowanym i wykonanym, przemnożonej przez ilość ha orki średniej wykonanych w danym roku.
§  5.
Z funduszu zakładowego przeznacza się:
a)
50% na budownictwo mieszkaniowe i remonty budynków mieszkalnych lub mieszkań zajmowanych przez pracowników POM oraz na inwestycje o charakterze kulturalnym, socjalnym i sportowym, jak również na inne cele, mające na względzie poprawę bytu załogi,
b)
30% na nagrody indywidualne i zbiorowe dla pracowników POM za osiągnięcia produkcyjne,
c)
20% na jednorazowe zapomogi, nagrody itp.
§  6.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych i Leśnych zatwierdzi regulamin funduszu zakładowego, oparty na zasadach niniejszej uchwały, ustalający szczegółowy tryb tworzenia i wydatkowania funduszu.
§  7.
1.
Niniejsza uchwała nie anuluje funduszu nagród i prac zleconych (0,8%), którym dysponują POM zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami.
2.
Narodowy Bank Polski dokona w roku 1955 pierwszych przelewów na fundusz zakładowy POM - na podstawie bilansów za rok 1954 - ze środków przewidzianych w budżecie POM na 1955 r.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Finansów i Rolnictwa.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.34.323

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie funduszu zakładowego w państwowych ośrodkach maszynowych.
Data aktu: 02/04/1955
Data ogłoszenia: 20/04/1955
Data wejścia w życie: 01/01/1955, 20/04/1955