Powołanie komisji oceny projektów norm oraz wprowadzenie stałej kontroli stosowania norm w resortach.

UCHWAŁA NR 129
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 12 lutego 1955 r.
w sprawie powołania komisji oceny projektów norm oraz wprowadzenia stałej kontroli stosowania norm w resortach.

W celu usprawnienia wykonania zadań nałożonych na resorty dekretem z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym (Dz. U. Nr 15, poz. 61) oraz przyspieszenia dodatnich skutków normalizacji dla gospodarki narodowej w dziedzinie postępu technicznego, oszczędności materiałów i podniesienia jakości produkcji Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Dla zapewnienia właściwej oceny projektów norm resortowych i państwowych właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) resortów prowadzących działalność normalizacyjną zarządzą powołanie w ministerstwach (urzędach centralnych) oraz centralnych zarządach i innych jednostkach podległych bezpośrednio kierownikowi resortu komisji oceny projektów norm (KOPN).
§  2.
1.
Zadaniem komisji oceny projektów norm w ministerstwie (urzędzie centralnym) jest ocenianie projektów norm państwowych opracowanych przez resort oraz tych projektów norm resortowych, które zostały opracowane przez jednostki nie podporządkowane centralnym zarządom i jednostkom równorzędnym. Obsługę biurową komisji sprawuje departament, w skład którego wchodzi komórka głównego normalizatora resortu.
2.
Zadaniem komisji oceny projektów norm w centralnym zarządzie (jednostce równorzędnej) jest ocenianie projektów norm resortowych, opracowanych przez daną jednostkę lub jednostki jej podporządkowane. Obsługę biurową komisji sprawuje komórka normalizacyjna centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
3.
Do zadań KOPN obydwu szczebli należy ponadto opiniowanie na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, przy której działa KOPN, planów normalizacyjnych tych jednostek.
§  3.
1.
Na członków KOPN należy powoływać pracowników danego resortu, posiadających wysokie kwalifikacje w zakresie spraw rozpatrywanych przez KOPN. Przy ocenie projektów norm dotyczących artykułów eksportowych w skład KOPN wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Handlu Zagranicznego.
2.
Członkowie KOPN otrzymują wynagrodzenie w wysokości 38 zł za posiedzenie. Przewodniczący otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia członka KOPN.
§  4.
Do prac KOPN mogą być powołani przez przewodniczącego jako rzeczoznawcy specjaliści o wysokich kwalifikacjach również spoza resortu.
§  5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej określi na wniosek Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zasady i tryb przeprowadzania resortowej kontroli stosowania norm w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  6.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) resortów prowadzących działalność normalizacyjną oraz produkcyjną wydadzą w ciągu 40 dni od daty wydania zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, o którym mowa w § 5, instrukcje określające szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli stosowania norm w podległych jednostkach.
2.
Instrukcje, o których mowa w ust. 1, powinny być uzgodnione z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.
§  7.
1.
Kwartalne sprawozdania z przeprowadzonych kontroli w zakresie stosowania norm przesyłane będą przez właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) właściwym wiceprezesom Rady Ministrów i Ministrowi Kontroli Państwowej do dnia 25 pierwszego miesiąca po upływie każdego kwartału. Odpisy wymienionych sprawozdań przesyłane będą równocześnie do wiadomości Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
2.
W przypadku stwierdzenia niestosowania obowiązujących norm państwowych bez wyrażenia zgody na odstąpienie od nich przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego organ przeprowadzający kontrolę ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym właściwych organów Prokuratury. W przypadku stwierdzenia niestosowania norm resortowych dotyczących artykułów przeznaczonych na eksport bez wyrażenia zgody na odstąpienie od nich przez Ministra Handlu Zagranicznego organ przeprowadzający kontrolę ma obowiązek zawiadomienia właściwego ministra w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej, a w przypadkach gdy czyn ma znamiona przestępstwa - obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym właściwych organów Prokuratury.
3.
Zobowiązuje się Polski Komitet Normalizacyjny do systematycznego wydawania druków obowiązujących (i zalecanych) norm państwowych i umożliwienia nabycia tych wydawnictw w odpowiednich ilościach i w odpowiednim terminie.
§  8.
Zobowiązuje się Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego do przeprowadzania systematycznych kontroli prac normalizacyjnych oraz stosowania norm w resortach w oparciu o zasady określone zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydanym na podstawie art. 26 dekretu z dnia 4 marca 1953 r. o normach i o Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
§  9.
1.
Uchwała nie dotyczy resortu Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej może powołać komisję oceny projektów norm, do której zadań będzie należało opiniowanie projektów norm otrzymywanych spoza resortu do opinii. Do komisji tej stosować się będą przepisy §§ 3 i 4 uchwały.
3.
Zasady i tryb postępowania komisji wymienionej w ust. 2 określi Minister Obrony Narodowej.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.28.271

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie komisji oceny projektów norm oraz wprowadzenie stałej kontroli stosowania norm w resortach.
Data aktu: 12/02/1955
Data ogłoszenia: 30/03/1955
Data wejścia w życie: 30/03/1955