Rozdział materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 12 lutego 1955 r.
w sprawie rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.

Stosownie do § 5 ust. 2 i § 6 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 stycznia 1955 r. w sprawie trybu rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i indywidualnych rzemieślników (Monitor Polski Nr 10, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy rozdziału przez izby rzemieślnicze materiałów przydzielonych w trybie przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 stycznia 1955 r. w sprawie trybu rozdziału materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej i indywidualnych rzemieślników (Monitor Polski Nr 10, poz. 113) i przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów usługowych prowadzonych przez indywidualnych rzemieślników, zarówno zrzeszonych, jak i nie zrzeszonych w rzemieślniczych spółdzielniach pomocniczych.
§  2.
1.
Po otrzymaniu zawiadomień o przydziale (§ 4 zarządzenia z dnia 28 stycznia 1955 r.) izba rzemieślnicza obowiązana jest powiadomić o przydziałach właściwy cech rzemieślniczy. W przypadku gdy na terenie danego powiatu istnieje więcej niż jeden cech rzemieślniczy, należy dokonać rozdziału materiałów miedzy poszczególne cechy, zrzeszające rzemieślników świadczących usługi.
2.
Rozdzielniki, o których mowa w ust. 1, izba rzemieślnicza przesyła cechom rzemieślniczym oraz w odpisie zainteresowanym spółdzielniom pomocniczym.
§  3.
Rozdziału materiałów i surowców pomiędzy rzemieślników świadczących usługi, mających siedzibę na terenie danego powiatu, dokonują komisje rozdzielcze powoływane przy poszczególnych cechach rzemieślniczych.
§  4.
1.
Komisję rozdzielczą powołuje starszy cechu w porozumieniu z przewodniczącym rady nadzorczej zainteresowanej (zainteresowanych) spółdzielni pomocniczej.
2.
W skład komisji powinni wejść:
1)
starszy cechu jako przewodniczący,
2)
dwaj członkowie cechu powołani przez radę nadzorczą (rady nadzorcze) spółdzielni pomocniczych jako przedstawiciele tych spółdzielni,
3)
jeden członek cechu powołany przez zarząd cechu,
4)
kierownik biura cechu jako sekretarz komisji.
§  5.
1.
Komisje rozdzielcze powinny zebrać się bezzwłocznie po otrzymaniu rozdzielników i dokonać rozdziału materiałów najpóźniej w ciągu 3 dni.
2.
O posiedzeniu komisji rozdzielczej przewodniczący jej obowiązany jest powiadomić referat (wydział) przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  6.
1.
Komisje rozdzielcze dokonując rozdziału materiałów powinny brać pod uwagę w pierwszym rzędzie potrzeby zakładów rzemieślniczych wchodzących w skład spółdzielni pomocniczych oraz
1)
świadczących usługi dla wsi,
2)
szkolących uczniów.
2.
Określenie potrzeb zakładów usługowych powinno nastąpić z uwzględnieniem zakresu świadczonych usług oraz norm zużycia materiałów przy świadczeniu usług typowych.
§  7.
Sporządzony przez komisję rozdzielczą rozdzielnik wymaga zatwierdzenia przez referat (wydział) przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  8.
1.
Jednocześnie z wysłaniem rozdzielników izby rzemieślnicze przekażą właściwym cechom odpowiednią ilość książek zakupu.
2.
Izby rzemieślnicze obowiązane są do prowadzenia ewidencji wydanych książek zakupu oraz do kontroli wydawania ich przez cechy.
§  9.
Na podstawie zatwierdzonych rozdzielników cechy rzemieślnicze wypełniają książki zakupu i wydają je swym członkom za pokwitowaniem w specjalnym rejestrze wydawanych książek.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.16.170

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozdział materiałów przeznaczonych na zaopatrzenie zakładów rzemieślniczych świadczących usługi.
Data aktu: 12/02/1955
Data ogłoszenia: 26/02/1955
Data wejścia w życie: 26/02/1955