Warunki i tryb udzielania zezwoleń na wykonywanie przewozu osób lub towarów statkami na śródlądowych drogach wodnych.

INSTRUKCJA
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 28 października 1955 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na wykonywanie przewozu osób lub towarów statkami na śródlądowych drogach wodnych.

§  1.
Przewóz osób i towarów statkami na śródlądowych drogach wodnych może być wykonywany tylko na podstawie zezwolenia uzyskanego zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z 1952 r. Nr 26, poz. 182).
§  2.
Posiadanie zezwolenia wymienionego w § 1 nie jest wymagane dla statków:
1)
państwowych przedsiębiorstw żeglugowych,
2)
organów administracji żeglugowej,
3)
wykonujących przewozy międzybrzegowe.
§  3.
Do uprawiania przewozu mogą być dopuszczone statki z własnym napędem mechanicznym lub bez własnego napędu mechanicznego.
§  4.
Zezwolenia na wykonywanie przewozu na śródlądowych drogach wodnych udziela Minister Żeglugi.
§  5.
1.
Ubiegający się o uzyskanie zezwolenia wymienionego w § 1 powinien złożyć podanie do Ministra Żeglugi za pośrednictwem właściwego terytorialnie rejonu dróg wodnych.
2.
W razie gdy odcinek drogi wodnej, na którym odbywać się będzie projektowany przewóz, znajduje się w zasięgu dwóch lub więcej rejonów dróg wodnych, właściwy będzie ten rejon dróg wodnych, w którego zasięgu znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba osoby ubiegającej się o zezwolenie.
§  6.
Do podania wymienionego w § 5 ust. 1 należy dołączyć w 2 egzemplarzach:
1)
wykaz szczegółowy statków, których uruchomienie jest projektowane, z podaniem zasadniczych wymiarów, zanurzenia, wyporności oraz siły maszyn poszczególnego statku wraz z dokładnym określeniem odcinka drogi wodnej, na którym poszczególny statek ma być uruchomiony, oraz rodzaju przewozu,
2)
odpisy dokumentów rejestracyjnych statków,
3)
odpisy świadectw zdolności żeglugowej statków.
§  7.
1.
Rejon dróg wodnych przesyła podanie wraz z załącznikami do Ministerstwa Żeglugi (Centralnego Zarządu Dróg Wodnych) dołączając swoją opinię w sprawie projektowanego przewozu.
2.
Centralny Zarząd Dróg Wodnych po rozpatrzeniu materiałów wymienionych w ust. 1 przedstawia je wraz z uzasadnionym i uzgodnionym z Centralnym Zarządem Żeglugi Śródlądowej i Stoczni wnioskiem - do decyzji Ministrowi Żeglugi.
§  8.
Zezwolenie na wykonywanie przewozów na śródlądowych drogach wodnych wydaje się na ściśle określony czas, nie dłuższy jednak niż dwa lata.
§  9.
1.
Zezwolenie na wykonywanie przewozu na śródlądowych drogach wodnych może być w każdym czasie odwołane.
2.
W razie odwołania zezwolenia dokonującemu przewozy wyznaczony zostaje odpowiedni termin do zaprzestania przewozów.
§  10.
Zezwolenie przewidziane w § 1 nie zwalnia od obowiązku uzyskania zezwolenia władzy wodnej na podstawie art. 45, 185 i 186 ustawy wodnej (Dz. U. z 1928 r. Nr 62, poz. 574), gdy w związku z uprawianiem przewozów na śródlądowych drogach wodnych zachodzi potrzeba wykonania stałych urządzeń w wodzie publicznej.
§  11.
Przepisów niniejszej instrukcji nie stosuje się do statków znajdujących się w użyciu Wojska Polskiego, organów ochrony pogranicza oraz Milicji Obywatelskiej.
§  12.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.123.1611

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Warunki i tryb udzielania zezwoleń na wykonywanie przewozu osób lub towarów statkami na śródlądowych drogach wodnych.
Data aktu: 28/10/1955
Data ogłoszenia: 23/12/1955
Data wejścia w życie: 23/12/1955