Zasady wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

UCHWAŁA NR 911
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 1955 r.
w sprawie zasad wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Na podstawie art. 18 ust. 1 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1950 r. Nr 47, poz. 428, z 1952 r. Nr 3, poz. 17 i z 1955 r. Nr 40, poz. 248) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Powołane w uchwale:
1)
artykuły dekretu - oznaczają artykuły dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1950 r. Nr 47, poz. 428, z 1952 r. Nr 3, poz. 17 i z 1955 r. Nr 40, poz. 248),
2)
przepisy o organizacji wynalazczości pracowniczej - oznaczają zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 16 ust. 1 dekretu.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa:
1)
o ministrach i ministerstwach, rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych, przewodniczących określonych w ustawach komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej oraz wymienione urzędy centralne, komisje i komitety,
2)
o centralnych zarządach, rozumie się przez to centralne zarządy branżowe (zarządy) lub inne jednostki równorzędne,
3)
o projekcie racjonalizatorskim lub o projekcie, rozumie się przez to projekt pracowniczego wynalazku, wzoru użytkowego, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia.
§  2.
1.
Przepisy uchwały mają zastosowanie do pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień w rozumieniu dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1950 r. Nr 47, poz. 428, z 1952 r. Nr 3, poz. 17 i z 1955 r. Nr 40, poz. 248).
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do:
1)
usprawnień administracyjnych,
2)
usprawnień dotyczących udoskonalenia organizacji i kierownictwa uspołecznionego zakładu pracy, np. uproszczenia lub udoskonalenia obiegu dokumentów, rachunkowości, sprawozdawczości, planowania, obrotu pieniężnego itp.,
3)
nowych metod hodowli w rolnictwie i leśnictwie,
4)
nowych sposobów leczenia chorób w dziedzinie medycyny i weterynarii,
5)
udoskonaleń technicznych i usprawnień w zakresie dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji technicznej wykonanej przez biura projektów i biura konstrukcyjne, jeżeli udoskonalenia te i usprawnienia, zgłoszone przez pracowników wymienionych biur, opracowane zostały zgodnie z zadaniami wynikającymi z planu postępu technicznego lub zgodnie z obowiązującymi w zakresie projektowania przepisami, wytycznymi, normami i normatywami albo są osiągnięciem wiedzy technicznej wymaganej na danym stanowisku pracy.
3.
Przepisy uchwały mają zastosowanie do projektów racjonalizatorskich, dokonanych przez pracowników uspołecznionych zakładów pracy przy realizowaniu zatwierdzonej dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji technicznej, jeżeli projekty te wprowadzają zmiany w wymienionej dokumentacji w zakresie konstrukcji, techniki wykonywania robót lub wyposażenia materiałowego i przynoszą korzyści gospodarce narodowej oraz nie są objęte zakresem obowiązków służbowych zgłaszającego. Przyjęcie do wykorzystania wymienionych projektów następuje po wprowadzeniu w trybie obowiązujących przepisów zmian w zatwierdzonej dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji technicznej.
§  3.
1.
Za dokonanie pracowniczego wynalazku, wzoru użytkowego, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia twórcy służy prawo do wynagrodzenia zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
2.
Wynagrodzenie wypłaca się za projekty przyjęte do wykorzystania w trybie przewidzianym w przepisach o organizacji wynalazczości pracowniczej.
§  4.
Wysokość wynagrodzenia określa się w zależności od technicznego znaczenia projektu, oszczędności lub innej korzyści osiągniętej przez gospodarkę narodową w następstwie zastosowania projektu i od stopnia wykończenia projektu przez twórcę.
§  5.
Wynagrodzenie za projekt opracowany wspólnie przez kilka osób dzieli się między te osoby zgodnie z zawartym między nimi porozumieniem. W razie braku porozumienia wynagrodzenie wypłaca się w częściach równych.
§  6.
1.
W razie gdy projekt nie został przyjęty do wykorzystania, a przyjmuje się go do wykorzystania dopiero w związku z nowym projektem opracowanym przez inną osobę, wynagrodzenie dzieli się między twórców zgodnie z zawartym między nimi porozumieniem. W razie braku porozumienia wynagrodzenie wypłaca się w częściach równych.
2.
W razie przyjęcia do wykorzystania projektu odpowiadającego co do istoty projektowi zgłoszonemu wcześniej przez inną osobę, lecz odrzuconemu, twórcy pierwszego projektu przysługuje prawo do wynagrodzenia wspólnie z twórcą projektu później zgłoszonego, jak gdyby osoby te dokonały wspólnie projektu, jeżeli od dnia wydania decyzji o odrzuceniu wcześniej zgłoszonego projektu do dnia wydania decyzji o przyjęciu później zgłoszonego projektu nie upłynęło więcej niż trzy lata.
§  7.
Prawo do wynagrodzenia gaśnie, jeżeli twórca, wiedząc o przyznanym mu wynagrodzeniu, nie podejmie go w ciągu trzech lat od dnia otrzymania zawiadomienia.

Rozdział  2.

Obliczanie wynagrodzenia za pracownicze wynalazki, wzory użytkowe, udoskonalenia techniczne i usprawnienia.

§  8.
1.
Wysokość wynagrodzenia za pracownicze wynalazki, wzory użytkowe, udoskonalenia techniczne i usprawnienia oblicza się od sumy oszczędności uzyskanej w wyniku zastosowania projektu według tabeli, stanowiącej załącznik do uchwały.
2.
Jeżeli wynagrodzenie obliczone według ust. 1 byłoby niewspółmiernie wysokie w stosunku do wkładu pracy twórcy albo jeżeli projekt powstał w wyniku poprawienia błędu w dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub dokumentacji technicznej, właściwy minister może w uzasadnionych przypadkach odstąpić od zasady wyrażonej w ust. 1 i obniżyć wynagrodzenie określając je według zasad § 12.
3.
Wynagrodzenie za wzory użytkowe, udoskonalenia techniczne i usprawnienia oblicza się i wypłaca za jeden (pierwszy) rok wykorzystania projektu.
4.
Wynagrodzenie za wynalazki oblicza się za pierwszych pięć lat ich wykorzystania, licząc od daty zastosowania wynalazku w pierwszym zakładzie pracy, i wypłaca się za każdy rok oddzielnie.
§  9.
Jeżeli projekt, mający cechy wynalazku, wzoru użytkowego lub udoskonalenia technicznego, przyjęto do wykorzystania przed wydaniem twórcy świadectwa autorskiego o dokonaniu wynalazku lub wzoru użytkowego albo świadectwa o dokonaniu udoskonalenia technicznego, wynagrodzenie za dokonanie projektu wypłaca się w wysokości przewidzianej za dokonanie usprawnienia, z tym że różnicę wynagrodzenia, przypadającego za dokonanie wynalazku, wzoru użytkowego lub udoskonalenia technicznego, wypłaca się po wydaniu twórcy świadectwa autorskiego lub świadectwa o dokonaniu udoskonalenia technicznego.
§  10.
Za wynalazki, wzory użytkowe i udoskonalenia techniczne umożliwiające uruchomienie nowych gałęzi produkcji lub tworzące nowe rodzaje cennych materiałów, zastępujących deficytowe materiały i wyroby, wysokość wynagrodzenia ustalonego na podstawie § 8 lub § 12 może być podniesiona przez właściwego ministra na wniosek centralnego zarządu do 300%. Przy obliczaniu podwyższonego wynagrodzenia nie mają zastosowania przepisy § 18.
§  11.
Za projekty posiadające ważne znaczenie dla gospodarki narodowej, które nie mogą być realizowane w skali masowej i które wykorzystuje się w niewielkich rozmiarach lub formie produkcji jednorazowej, wysokość wynagrodzenia ustalonego na podstawie § 8 lub § 12 może być podniesiona przez właściwego ministra na wniosek centralnego zarządu do 300%, nie więcej jednak niż do 300.000 zł.
§  12.
Za projekty, których zastosowanie przynosi korzyści nie dające się obliczyć, jak np. zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy, polepszenie jakości produkcji itp., wynagrodzenie określa się szacunkowo, odpowiednio do wartości projektu.
§  13.
Za projekty, których zastosowanie przynosi jednocześnie oszczędności oraz korzyści nie dające się obliczyć, wynagrodzenie określa się szacunkowo zgodnie z § 12, biorąc pod uwagę wynagrodzenie, jakie by przypadało na podstawie § 8.
§  14.
Za projekty, stanowiące rozwiązanie ważnego zagadnienia technicznego, które nie mogą być wykorzystane przed powstaniem w gospodarce narodowej odpowiednich warunków do ich realizacji, wysokość wynagrodzenia i terminy wypłat ustala właściwy centralny zarząd, a zatwierdza właściwy minister.
§  15.
1.
W zależności od stopnia technicznego opracowania projektu przewidziane w § 8 lub ustalone na podstawia § 12 wynagrodzenie powiększa się:
1)
w razie złożenia równocześnie z projektem opisu technicznego i niezbędnych rysunków ogólnych - do 10% zasadniczego wynagrodzenia,
2)
w razie złożenia równocześnie z projektem kompletnego opracowania wykonawczego, jak rysunków wykonawczych, montażowych, opisu procesu technologicznego, receptury lub innych szczegółowych materiałów, potrzebnych do zrealizowania projektu - do 20% zasadniczego wynagrodzenia,
3)
w razie złożenia modelu równocześnie z projektem, jeżeli złożenie modelu jest potrzebne do wyjaśnienia istoty projektu - do 30% zasadniczego wynagrodzenia.
2.
Jeżeli podwyżki przewidziane w ust. 1 nie pokrywają rzeczywistych kosztów poniesionych przez twórcę w związku z technicznym opracowaniem projektu, wynagrodzenie powiększa się do wysokości odpowiadającej rzeczywistym kosztom, z tym że wynagrodzenie nie może być większe od kosztów sporządzenia odpowiedniej dokumentacji przez biuro konstrukcyjne.
3.
Podwyżek przewidzianych w ust. 1 nie stosuje się:
1)
jeżeli wymienione prace zostały już w jakikolwiek inny sposób opłacone,
2)
w przypadkach przewidzianych w art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu.
4.
Sum wydatkowanych na pomoc techniczną przy opracowywaniu projektów racjonalizatorskich nie odlicza się od kwoty należnego twórcy wynagrodzenia.
§  16.
1.
Jeżeli wzór użytkowy, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie zostanie zastosowane więcej niż w jednym zakładzie pracy, twórcy wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie przewidziane w tabeli, o której mowa w § 8, pod warunkiem że wzór użytkowy, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie zostanie zastosowane w następnych zakładach pracy nie później niż w ciągu 24 miesięcy od daty zastosowania w pierwszym zakładzie pracy. Obliczenia wynagrodzenia dokonuje każdy z zakładów pracy.
2.
W odniesieniu do projektów, których zastosowanie przynosi korzyści nie dające się obliczyć (§ 12), wynagrodzenie w przypadku przewidzianym w ust. 1 określa centralny zarząd nadzorujący zakłady pracy, w których wzór użytkowy, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie zostało zastosowane, zobowiązując poszczególne zakłady do wypłacania wynagrodzenia w wysokości ustalonej przez ten centralny zarząd.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 zakłady pracy przekazują obliczone przez siebie bądź ustalone przez centralny zarząd wynagrodzenie do zakładu pracy, w którym projekt po raz pierwszy został przyjęty do wykorzystania, w celu wypłacenia go twórcy. Przepisy §§ 32 i 33 stosuje się odpowiednio.
4.
Zakład pracy, w którym projekt został przyjęty do wykorzystania, prowadzi ewidencję dokonanych na rzecz twórcy wypłat, o których mowa w ust. 3. W razie osiągnięcia górnej granicy wynagrodzenia, przewidzianej w § 18, zakład pracy prowadzący ewidencję wypłaconych dodatkowych wynagrodzeń wstrzymuje dalsze wypłaty, zawiadamiając o powyższym zainteresowane zakłady pracy, a otrzymane kwoty, przekraczające górną granicę wynagrodzenia, zakład pracy zwraca zakładom, które je nadesłały,
§  17.
Przepisy § 16 mają odpowiednie zastosowanie do wynalazków pod warunkiem, że wynalazek zostanie zastosowany w następnych zakładach pracy nie później niż w terminie 5 lat od daty zastosowania go w pierwszym zakładzie pracy. W razie zastosowania wynalazku w następnych zakładach pracy w ostatnim roku wymienionego wyżej pięcioletniego okresu wynagrodzenie wypłaca się tylko za 12 miesięcy wykorzystania wynalazku.
§  18.
Łączna kwota wynagrodzenia, wypłaconego z zastosowania projektu w jednym lub więcej zakładach pracy za jeden lub więcej lat wykorzystywania projektu, nie może przekraczać za projekt kwot podanych w tabeli (§ 8), tj. za wynalazek 300.000 zł, za wzór użytkowy lub udoskonalenie techniczne 150.000 zł i za usprawnienie 75.000 zł.
§  19.
Wynagrodzenie za wynalazki, wzory użytkowe i udoskonalenia techniczne - z zastrzeżeniem przewidzianym w art. 9 ust. 3 dekretu - wypłaca się niezależnie od stanowiska zajmowanego przez twórcę w zakładzie pracy.
§  20.
1.
Pracownikom zajmującym kierownicze stanowiska i pracownikom koncepcyjnym, np. dyrektorom, naczelnym inżynierom, głównym technologom, głównym metalurgom, głównym specjalistom, głównym mechanikom, głównym energetykom, technologom, kierownikom wydziałów (działów) zarządu i wydziałów (oddziałów) produkcyjnych przedsiębiorstw i zakładów, nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za dokonanie usprawnienia związanego bezpośrednio z zakresem ich pracy.
2.
Właściwi ministrowie mogą określić szczegółowo stanowiska w zakładach pracy, zajmowane przez osoby, którym w myśl ust. 1 nie przysługuje prawo do wynagrodzenia.
3.
Ministrowie przeznaczą corocznie z funduszu nagród pozostającego w ich dyspozycji odpowiednie kwoty na nagrody dla pracowników określonych w ust. 1 za ich szczególną inicjatywę i aktywny udział w usprawnieniach dotyczących pracy zakładów, w których są zatrudnieni.

Rozdział  3.

Obliczanie oszczędności uzyskanych w wyniku zastosowania pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

§  21.
1.
Oszczędność oblicza się biorąc za podstawą wykorzystanie projektu w okresie 12 miesięcy od chwili jego zastosowania.
2.
W razie gdy projekt zaczęto stosować w ciągu roku, oszczędność oblicza się:
1)
za okres do końca roku kalendarzowego na podstawie planu techniczno-przemysłowo-finansowego tego roku,
2)
za pozostały okres brakujący do 12 miesięcy - na podstawie planu techniczno-przemysłowo-finansowego na rok następny, a jeżeli plan taki nie jest znany - na podstawie planu bieżącego roku.
3.
W gałęziach gospodarki narodowej o charakterze sezonowym oszczędność oblicza się za okres sezonu.
§  22.
1.
W razie wykorzystania projektu przez okres krótszy niż 12 miesięcy oszczędność oblicza się biorąc za podstawę okres faktycznego wykorzystania projektu.
2.
Oszczędność uzyskaną z wykorzystania projektu dotyczącego jednorazowych zamówień oblicza się biorąc za podstawę zamówienie, a w razie gdy projekt wykorzystany jest przy wykonaniu części zamówienia - za podstawą obliczenia bierze się tę część zamówienia.
§  23.
Jeżeli realizacja projektu wymaga wstępnego okresu przygotowawczego, opanowania techniki produkcji (dodatkowego i opracowania, zmiany rysunków itp.), obliczenia oszczędności dokonuje się od chwili rozpoczęcia normalnej produkcji z wykorzystaniem projektu.
§  24.
Jeżeli zastosowanie projektu przynosi oszczędność na jednym odcinku produkcji, zwiększając równocześnie koszty na innych odcinkach, wówczas to zwiększenie kosztów powinno być potrącone przy obliczaniu oszczędności.
§  25.
Kosztów związanych z opracowaniem projektów, jak wykonanie rysunków, modeli, prototypów doświadczalnych itp., nie potrąca się przy obliczaniu oszczędności.
§  26.
W odniesieniu do projektów, których zastosowanie obniża koszty własne produkcji, obliczenie oszczędności odbywa się przez porównanie zaplanowanej kalkulacji kosztów własnych produkcji przed zastosowaniem projektu z kalkulacją wynikową kosztów własnych produkcji sporządzoną z uwzględnieniem zastosowania projektu. Nową kalkulację sporządza się przy tym według tych samych cen, ale z uwzględnieniem nowych norm technicznych wprowadzonych na skutek zastosowania projektu.
§  27.
Jeżeli projekt dotyczy poszczególnego wyrobu, zespołu lub ich części, obliczenia oszczędności dokonuje się na podstawie kalkulacji sporządzonych dla tego wyrobu, zespołu lub ich części.
§  28.
1.
Jeżeli przyjęty do wykorzystania projekt zmienia normy techniczne i kalkulacyjne, jednostka, w której projekt został przyjęty do wykorzystania, jest obowiązana wprowadzić nowe normy techniczne i kalkulacyjne równocześnie z przystąpieniem do zastosowania projektu.
2.
W stosunku do twórcy projektu poprzednie normy utrzymuje się na okres 6 miesięcy licząc od pierwszego dnia zastosowania jego projektu.
§  29.
W odniesieniu do projektów dotyczących całokształtu produkcji, jak np. wprowadzających zwiększenie współczynnika użyteczności sprzętu, zwiększenie cosinusa φ, zmiany kolejności i sposobu remontu urządzeń itp., obliczenie rocznej oszczędności następuje przez porównanie zatwierdzonego rocznego planu kosztów produkcji z rocznym wykonaniem tego planu, sporządzonym przy uwzględnieniu zastosowania projektu.
§  30.
W odniesieniu do projektów obniżających lub usuwających braki produkcji roczną oszczędność stanowi różnica wartości wybrakowanych wyrobów przed zastosowaniem i po zastosowaniu projektu. Wartość wybrakowanych wyrobów określa się na podstawie danych o stratach spowodowanych przez braki za ostatnie 6 miesięcy poprzedzające zastosowanie projektu, przy czym bierze się pod uwagę tylko braki powstałe z tych przyczyn, które usuwa projekt.
§  31.
Właściwi ministrowie wydają w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów szczegółowe przepisy ustalające sposób obliczania oszczędności wynikających z zastosowania projektów dla poszczególnych gałęzi przemysłu lub innych działów gospodarki narodowej.

Rozdział  4.

Zatwierdzanie i wypłata wynagrodzenia.

§  32.
1.
Wysokość wynagrodzenia za pracowniczy wynalazek, wzór użytkowy, udoskonalenie techniczne i usprawnienie ustala, w trybie określonym w przepisach o organizacji wynalazczości pracowniczej, kierownik zakładu pracy. Decyzja kierownika zakładu pracy podlega zatwierdzeniu:
1)
przez dyrektora centralnego zarządu - jeżeli wynagrodzenie wynosi od 10.000 zł do 50.000 zł, a przy wynagrodzeniach obliczonych według § 12 - od 5.000 zł do 10.000 zł;
2)
przez ministra - jeżeli wynagrodzenie przewyższa kwotę 50.000 zł, a przy wynagrodzeniach obliczonych według § 12 - kwotę 10.000 zł.
2.
Tryb zatwierdzania, przewidziany w ust. 1, stosuje się odpowiednio w przypadkach wypłaty wynagrodzenia w następnych czterech latach wykorzystywania wynalazku.
3.
Właściwi ministrowie mogą obniżyć wysokość kwot wynagrodzenia podlegających zatwierdzeniu przez dyrektora centralnego zarządu, określonych w ust. 1 pkt 1.
§  33.
Wypłaty wynagrodzenia twórcom pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień dokonuje się po zatwierdzeniu wynagrodzenia (§ 32) w następujących terminach:
1)
wynagrodzenie do 3.000 zł, a w stosunku do wynagrodzenia brygad racjonalizatorskich - do 10.000 zł, wypłaca się twórcy lub twórcom w ciągu miesiąca od dnia zastosowania projektu lub od dnia zatwierdzenia planu wykorzystania projektu;
2)
wynagrodzenie przewyższające kwotę 3.000 zł, a w stosunku do wynagrodzenia brygad racjonalizatorskich - kwotę 10.000 zł, wypłaca się twórcy lub twórcom w wysokości 50%, lecz nie mniej niż 3.000 zł, w stosunku zaś do wynagrodzenia brygad racjonalizatorskich nie mniej niż 10.000 zł - w ciągu miesiąca od dnia zastosowania projektu lub od dnia zatwierdzenia planu wykorzystania projektu; pozostałą cześć wynagrodzenia wypłaca się po ponownym obliczeniu oszczędności rzeczywiście uzyskanych z zastosowania projektu, nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty zakończenia pierwszego roku wykorzystania projektu;
3)
wynagrodzenie za pierwszy rok wykorzystania wynalazku wypłaca się według zasad określonych w pkt 2, a za następne cztery lata - w ciągu dwóch miesięcy od daty zakończenia każdego roku wykorzystania projektu;
4)
w razie jednorazowego zastosowania projektu lub stosowania go w okresie krótszym od jednego roku wypłata wynagrodzenia następuje według zasad określonych w pkt 1 oraz 2, z tym że końcowa wypłata powinna nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od daty zakończenia stosowania projektu;
5)
wynagrodzenie za projekty, o których mowa w § 12, należy wypłacać w wysokości i terminach określonych w pkt 1, 2, 3 i 4, z tym że podstawę do wypłacenia reszty wynagrodzenia, o której mowa w pkt 2 oraz 4, stanowi pisemne stwierdzenie przez właściwą komórkę organizacyjną, że projekt jest stosowany;
6)
wynagrodzenie przewidziane w § 15 ust. 1 wypłaca się w całości równocześnie z pierwszą wypłatą wynagrodzenia.
§  34.
1.
Wypłaty wynagrodzenia za pracownicze wynalazki, wzory użytkowe, udoskonalenia techniczne i usprawnienia dokonuje zakład pracy, w którym projekt został przyjęty do wykorzystania.
2.
Właściwy minister może zarządzić wypłatę wynagrodzenia przez inną podległą mu jednostkę organizacyjną.
§  35.
1.
Jeżeli w zakładzie pracy wykonującym zamówienie zgłoszony został projekt dotyczący wykonywanego zamówienia i przynoszący korzyści zamawiającemu, przyjęcie projektu do wykorzystania następuje w porozumieniu z zamawiającym, który obowiązany jest zwrócić temu zakładowi kwoty wypłacone twórcy projektu tytułem wynagrodzenia oraz wszelkie inne wydatki poniesione w związku z realizacją projektu. Podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia jest oszczędność lub inne korzyści, obliczone lub wskazane przez zakład pracy i potwierdzone przez zamawiającego.
2.
Jeżeli produkt, którego dotyczy przyjęty do wykorzystania projekt, jest wytwarzany w jednym zakładzie (zakład produkcyjny), a stosowany w innym zakładzie lub zakładach (zakłady użytkujące), wynagrodzenie za dokonanie projektu ustala i wypłaca zakład pracy, w którym produkt jest wytwarzany.
§  36.
Urząd Patentowy może z własnej inicjatywy albo na wniosek zakładu pracy lub organu nadrzędnego nad zakładem pracy orzec pozbawienie tytułu i praw racjonalizatora oraz unieważnienie świadectwa autorskiego o dokonaniu wynalazku, wzoru użytkowego lub udoskonalenia technicznego albo zaświadczenia o dokonaniu usprawnienia, jeżeli wyjdą na jaw okoliczności wskazujące, że pracownik uzyskał bezpodstawnie tytuł i prawa racjonalizatora
§  37.
Kwoty wypłacone tytułem wynagrodzenia za pracownicze wynalazki, wzory użytkowe, udoskonalenia techniczne i usprawnienia nie podlegają zwrotowi, chyba że pracownik uzyskując wynagrodzenie działał w złej wierze albo dopuścił się czynu karalnego.

Rozdział  5.

Premiowanie za współudział w realizacji i rozpowszechnianiu projektów.

§  38.
Pracownicy i kierownicy zakładów pracy, w których projekt został zastosowany, mogą być premiowali z sum przeznaczonych na finansowanie wynalazczości pracowniczej za pilną pracę nad przyśpieszeniem wprowadzenia projektu w życie.
§  39.
1.
Premiowanie odbywa się raz na kwartał z dołu, oddzielnie za każdy projekt wprowadzony w życie.
2.
Podziału sumy premii pomiędzy pracowników dokonuje kierownik zakładu pracy w zależności od wkładu pracy, inicjatywy i energii wykazanej przez pracowników przy realizacji projektu. Kierownikowi zakładu pracy premię przyznaje dyrektor centralnego zarządu.
§  40.
1.
Sumy przeznaczone na premiowanie nie mogą przekraczać 25 kwoty wynagrodzenia przypadającego twórcy projektu; sum tych nie potrąca się z wynagrodzenia twórcy.
2.
Wysokość premii przyznanej jednemu pracownikowi za okres jednego kwartału nie może przekraczać jego dwumiesięcznego zarobku.

Rozdział  6.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  41.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych wydadzą, każdy w swoim zakresie działania, w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przepisy mające na celu dostosowanie postanowień niniejszej uchwały do struktury organizacyjnej jednostek i zakładów pracy podległych wymienionym ministrom.
§  42.
Przepisy niniejszej uchwały mają zastopowanie we wszystkich sprawach w zakresie unormowanym tą uchwałą, wszczętych na podstawie dotychczasowych przepisów, w których wynagrodzenie twórcy nie zostało wypłacone do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
§  43.
1.
Traci moc uchwała nr 291 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1951 r. w sprawie wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-36, poz. 446).
2.
Do czasu wydania przepisów przewidzianych w § 31 zachowują moc przepisy dotychczasowe, o ile nie są sprzeczne z niniejszą uchwałą.
§  44.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA DO OBLICZANIA WYNAGRODZENIA ZA PRACOWNICZE WYNALAZKI, UDOSKONALENIA TECHNICZNE, WZORY UŻYTKOWE I USPRAWNIENIA

Suma oszczędności w zł Wysokość wynagrodzenia (w procentach
za wynalazek za udoskonalenie
w pierwszym zakładzie pracy w następnym zakładzie pracy w pierwszym za
od - do w % i w zł wysokość wynagrodzenia w % i w zł wysokość wynagrodzenia w % i w zł
najmniej najwięcej najmniej najwięcej
500 50% + 70 - 320 15% + 21 - 96 26% + 50
500 - 1.000 36% + 140 320 - 500 10,8% + 42 96 - 150 20% + 80
1.000 - 2.000 30% + 200 500 - 800 9% + 60 150 - 240 17% + 110
2.000 - 5.000 23% + 340 800 - 1.490 6,9% + 102 240 - 447 12,5% + 200
5.000 - 10.000 16% + 690 1.490 - 2.290 4,8% + 207 447 - 687 9,5% + 350
10.000 - 20.000 14% + 890 2.290 - 3.690 4,2% + 267 687 - 1.107 7% + 600
20.000 - 50.000 10,7% + 1.550 3.690 - 6.900 3,21% + 465 1.107 - 2.070 5,5% + 900
50.000 - 100.000 8% + 2.800 6.900 - 10.800 2,4% + 840 2.070 - 3.240 4,1% + 1.600
100.000 - 200.000 6,4% + 4.400 10.800 - 17.200 1,92% + 1.320 3.240 - 5.160 3,5% + 2.200
200.000 - 500.000 5% + 7.200 17.200 - 32.200 1,5% + 2.160 5.160 - 9.660 2,6% + 4.000
500.000 - 1.000.000 4% + 12.200 32.200 - 52.200 1,2% + 3.660 9.660 - 15.660 2% + 7.000
1.000.000 - 2.000.000 3% -i- 22.200 52.200 - 82.200 0,9% + 6600 15.660 - 24.660 1,5% + 11.000
2.000.000 - 5.000.000 2,5% + 32.000 82.200 - 157.000 0,75% + 9.600 24.660 - 47.160 1,5% + 19.000
5.000.000 - 10.000.000 1,8% + 67.200 157.000 - 247.200 0,54% + 20.160 47.100 - 74.160 1% + 29.000
ponad 10.000.000 1,5% + 97.200 247.200 - 0,45% + 29.160 74.160 - 0,7% + 59.000
ale nie więcej niż 300.000 zł (.łącznie) ale nie więcej
od oszczędności i w złotych)
techniczne i za wzór użytkowy za usprawnienie
kładzie pracy w następnym zakładzie pracy w pierwszym zakładzie pracy w następnym zakładzie pracy
wysokość wynagrodzenia w % i w zł wysokość wynagrodzenia w % i w zł wysokość wynagrodzenia w % i w zł wysokość wynagrodzenia
najmniej najwięcej najmniej najwięcej najmniej najwięcej najmniej najwięcej
- 180 7,8% + 15 - 54 16% + 30 - 110 4,8% + 9 - 33
180 - 280 6% + 24 54 - 84 12% + 50 110 - 170 3,6% + 15 33 - 51
280 - 450 5,1% + 33 84 - 135 10% + 70 170 - 270 3% + 21 51 - 81
450 - 825 3,75% + 60 135 - 247,5 7% + 130 270 - 480 2,1% + 39 81 - 144
825 - 1.300 2,85% + 105 247,5 - 390 5,2% + 220 480 - 740 1,56% + 66 144 - 222
1.300 - 2.000 2,1% + 180 390 - 600 4,2% + 320 740 - 1.160 1,26% + 96 222 - 348
2.000 - 3.650 1,65% + 270 600 - 1.095 2,8% + 600 1.160 - 2.000 0,84% + 180 348 - 600
3.650 - 5.700 1,23% + 480 1.095 - 1.710 2,2% + 900 2.000 - 3.100 0,66% + 270 600 - 930
5.700 - 9.200 1,05% + 660 1.710 - 2.760 1,7% + 1.400 3.100 - 4.800 0,51% + 420 930 - 1.440
9.200 - 17.000 0,78% + 1.200 2.760 - 5.100 1,4% + 2.000 4.800 - 9.000 0,42% + 600 1.440 - 2.700
17.000 - 27.000 0,6% + 2.100 5.100 - 8.100 1% + 4.000 9.000 - 14.000 0,3% + 1.200 2.700 - 4.200
27.000 - 41.000 0,45% + 3.300 8.100 - 12.300 0,8% + 6.000 14.000 - 22.000 0,24% +1.800 4.200 - 6.600
41.000 - 94.000 0,45% + 5.700 12.300 - 28.200 0,6% + 10.000 22.000 - 40.000 0,18% + 3,000 6.600 - 12.000
94.000 - 129.000 0,3% + 8.700 28.200 - 38.700 0,45% + 17.500 40.000 - 62.500 0,135% + 5.250 12.000 - 18.750
129.000 - 0,21% + 17.700 38.700 - 0,4% + 22.500 62.500 - 0,12% + 6.750 18.750 -
niż 150.000 zł (łącznie) ale nie więcej niż 75.000 zł (łącznie)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.122.1597

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.
Data aktu: 12/11/1955
Data ogłoszenia: 21/12/1955
Data wejścia w życie: 21/12/1955