Tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen zbytu pomocy naukowych i sprzętu dla szkół i przedszkoli, produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Oświaty.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 17 października 1955 r.
w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen zbytu pomocy naukowych i sprzętu dla szkół i przedszkoli, produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Oświaty.

Na podstawie § 4 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 9 maja 1955 r. w sprawie przekazania Ministrowi Oświaty uprawnień do ustalania cen zbytu pomocy naukowych i sprzętu dla szkół i przedszkoli (Monitor Polski Nr 44, poz. 435) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wnioski o ustalenie cen zbytu nowoprodukowanych (wytwarzanych po raz pierwszy) pomocy naukowych, sprzętu dla szkół i przedszkoli oraz części i detali do tych wyrobów, jeżeli na artykuły te nie zostały ustalone ceny dla przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego) - przedsiębiorstwa składają Zarządowi Przemysłu Szkolnego w Ministerstwie Oświaty w 2 egzemplarzach na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być składane Zarządowi Przemysłu Szkolnego w terminach przez niego ustalonych, najdalej w 3 miesiące po otrzymaniu przez przedsiębiorstwo dokumentacji technicznej wyrobu, jednakże zawsze przed rozpoczęciem jego produkcji.
§  2.
1.
W razie gdy cena ustalona została wyłącznie w wysokości planowanego (normatywnego) kosztu własnego, powiększonego o planowany zysk w wysokości nie przekraczającej 5% kosztów własnych, przedsiębiorstwa obowiązane są składać Zarządowi Przemysłu Szkolnego kalkulacje wynikowe według załącznika nr 2 do niniejszego zarządzenia po upływie 6 miesięcy, ale nie później niż w ciągu 9 miesięcy od daty uruchomienia produkcji wyrobu, chyba że powstaną warunki umożliwiające złożenie ich w terminie wcześniejszym.
2.
Rewizja ceny, o której mowa w ust. 1, dokonywana jest w trybie przewidzianym niniejszym zarządzeniem.
§  3.
Wnioski o ustalenie ceny powinny być w zasadzie opracowane na podstawie norm czasowych i norm materiałowych, zatwierdzonych przez Zarząd Przemysłu Szkolnego.
§  4.
1.
Do rozpatrywania wniosków o ustalenie lub zmianę ceny powołuje się przy Zarządzie Przemysłu Szkolnego komisję w składzie:
1)
przewodniczący - kierownik komórki kosztów własnych i cen Zarządu Przemysłu Szkolnego, oraz jako członkowie:
2)
właściwy rzeczoznawca branżowy - technolog,
3)
przedstawiciel centrali zbytu (Centrali Zaopatrzenia Szkół). 2. Do zakresu działania komisji należy:
1)
dokonywanie formalnej i merytorycznej oceny planowanej kalkulacji,
2)
opracowywanie wniosków o zatwierdzenie ceny wyrobu na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  5.
Wniosek o ustalenie ceny, opracowany przez komisję, dyrektor Zarządu Przemysłu Szkolnego po zaaprobowaniu przedkłada Ministrowi Oświaty do zatwierdzenia.
§  6.
Komisja może we własnym zakresie opracować wniosek o zmianę lub ustalenie ceny.
§  7.
Po zatwierdzeniu ceny przez Ministra Oświaty Zarząd Przemysłu Szkolnego powiadamia zainteresowane przedsiębiorstwa oraz Państwową Komisję Planowania Gospodarczego o wysokości zatwierdzonej ceny z podaniem kryteriów, na podstawie których została ona ustalona.
§  8.
Ceny na nietypowe pomoce naukowe i sprzęt szkolny w razie gdy wartość zamówienia nie przekracza 3.000 zł, ustalane będą przez wykonawcę w uzgodnieniu z odbiorcą w oparciu o składany przez dostawcę wniosek według wzoru zawartego w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia. W razie nieosiągnięcia porozumienia każdej z zainteresowanych stron przysługuje prawo złożenia wniosku o ustalenie cen do Zarządu Przemysłu Szkolnego.
§  9.
Zarząd Przemysłu Szkolnego prowadzi rejestr ustalonych cen zgodnie z wymaganiami § 6 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 9 maja 1955 r. (Monitor Polski Nr 44, poz. 435).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1955 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

.......... (pieczęć przedsiębiorstwa)

Nazwa wyrobu: ..........

Dokumentacja techniczna: ..........

Planowana produkcja sztuk: ..........

Tablica A.

Lp. Wyszczególnienie Jednostka miary Ilość Cena Koszt
1 2 3 4 5 6
1 Materiały bezpośrednie: × × ×
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g) inne
h) razem × × ×
i) koszty zakupu - % ×
k) ogółem materiały bezpośrednie × × × ×
2 Robocizna bezpośrednia godz.
3 Inne koszty bezpośrednie × × ×
a) dokumentacji technicznej × × ×
b) oprzyrządowania × × ×
c) obróbki obcej × × ×
4 Koszty ogólnofabryczne × % ×
5 Koszty wydziałowe × % ×
6 Koszt wytwarzania × × ×
7 Koszty sprzedaży × % ×
8 Pełny koszt własny × × ×
9 Zysk × 5% ×
10 Cena × × ×
11 Proponowana cena zbytu

KALKULACJA OPRZYRZĄDOWANIA

Ilość przyrządów sztuk ..........

Tablica B.

Lp. Wyszczególnienie Jednostka miary Ilość Cena Koszt
1 Materiały bezpośrednie
a)
b)
c)
d)
e)
f) razem × × ×
g) koszty zakupu × % ×
h) ogółem materiały bezpośredni × × ×
2 Robocizna bezpośrednia godz.
3 Obróbka obca × × ×
4 Koszty wydziałowe × % ×
5 Koszt własny × × ×

Uzasadnienie proponowanej ceny wyrobu:

.........., dnia .......... 195.. r.

Główny księgowy

.......... (podpis)

Dyrektor techniczny

.......... (podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

.......... (pieczęć przedsiębiorstwa)

KALKULACJA WYNIKOWA ZA OKRES .....

Nazwa wyrobu: ..........

Dokumentacja techniczna nr: ..........

Wykonana ilość produkcji sztuk: ..........

Jednostka kalkulacyjna: ..........

Lp. Wyszczególnienie Jednostka miary Ilość Cena Koszt
1 2 3 4 5 6
1 Materiały bezpośrednie:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g) inne
h) razem × × ×
i) koszty zakupu × % ×
k) ogółem materiały bezpośrednie × × × ×
2 Robocizna bezpośrednia godz.
3 Inne koszty bezpośrednie × × ×
a) dokumentacji technicznej × × ×
b) oprzyrządowania × × ×
c) obróbki obcej × × ×
4 Koszty ogólnofabryczne × % ×
5 Koszty wydziałowe × % ×
6 Koszt wytworzenia × × ×
7 Koszty sprzedaży × % ×
8 Pełny koszt własny × × ×
9 Zysk × 5% ×
10 Cena zbytu × × ×

Sporządził: ..........

.........., dnia .......... 195.. r.

Główny księgowy

.......... (podpis)

Dyrektor

.......... (podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

Ministerstwo Oświaty

Do

Obywatela Ministra Oświaty

w miejscu

Wniosek Nr .....

o zatwierdzenie cen zbytu.

Zarząd Przemysłu Szkolnego przedstawia ustalone ceny niżej podanych wyrobów z wnioskiem o ich zatwierdzenie:

L p. Nazwa wyrobu Nr dokumentacji Producent Jednostka miary Cena zbytu Podstawa ustalenia ceny zbytu
1 2 3 4 5 6 7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Dyrektor Zarządu Przemysłu Szkolnego

.......... (podpis)

Na podstawie § 2 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 9 maja 1955 r. w sprawie przekazania Ministrowi Oświaty uprawnień do ustalania cen zbytu pomocy naukowych i sprzętu dla szkół i przedszkoli (Monitor Polski Nr 44, poz. 435) zatwierdzam ceny zbytu wyżej wymienionych wyrobów. Powyższe ceny obowiązują od dnia .......... 195.. r.

Minister Oświaty

.......... (podpis)

Warszawa, dnia .......... 195.. r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.113.1452

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen zbytu pomocy naukowych i sprzętu dla szkół i przedszkoli, produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Oświaty.
Data aktu: 17/10/1955
Data ogłoszenia: 02/12/1955
Data wejścia w życie: 02/12/1955, 01/06/1955