Umundurowanie i oznaki Służby Więziennej.

UCHWAŁA NR 863
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1955 r.
w sprawie umundurowania i oznak Służby Więziennej.

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 20 lipca 1954 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 34, poz. 144) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Umundurowanie funkcjonariuszów Służby Więziennej składa się z zimowego i letniego ubioru służbowego i wyjściowego.
2.
Funkcjonariuszom Służby Więziennej może być wydany ubiór specjalny lub ćwiczebny na czas wykonywania szczególnych zadań służbowych.
§  2.
1.
W skład ubioru wchodzą następujące zasadnicze przedmioty:
1)
czapka, kurtka, spodnie (spódnica dla kobiet), pas, płaszcz i peleryna,
2)
obuwie czarne.
2.
Szczegółowy skład każdego ubioru, okres jego używalności, rodzaj tkaniny oraz tabelę należności określi Minister Spraw Wewnętrznych w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  3.
Umundurowanie funkcjonariuszów Służby Więziennej jest koloru stalowoniebieskiego, posiada wypustki, pałki i otoki czapek w kolorze granatowym z sukna wyłogowego oraz naramienniki w kolorze stalowym z wypustką koloru granatowego.
§  4.
Funkcjonariusze Służby Więziennej noszą następujące oznaki stopni służbowych:
1)
funkcjonariusze młodsi (podoficerowie):
a)
na przodzie otoku czapki garnizonowej, na środku między orzełkiem a paskiem - w postaci odcinków tłoczonych z blachy koloru złotego lub hartowanych bajorkiem tego koloru na podkładce sukiennej koloru granatowego:

strażnik - jeden odcinek,

starszy strażnik - dwa odcinki ułożone równolegle jeden pod drugim,

przodownik - dwa odcinki ułożone w kształcie litery "V" skierowanej kątem w dół,

starszy przodownik - oznakę przodownika oraz jeden znak w kształcie litery "V" umieszczony wewnątrz oznaki stopnia przodownika,

b)
na naramiennikach kurtki, bluzy i płaszcza - oznaki stopnia z taśmy koloru złotego naszyte przez całą szerokość naramienników:

strażnik - jeden pasek,

starszy strażnik - dwa paski,

przodownik - dwa odcinki w kształcie litery "V" skierowanej kątem do wszycia rękawa,

starszy przodownik - oznakę przodownika oraz jeden znak w kształcie litery "V" umieszczony wewnątrz oznaki przodownika; 2)

funkcjonariusze starsi (oficerowie):

I.

od aspiranta do starszego inspektora włącznie:

a)
na otoku czapki garnizonowej - jeden galon koloru złotego naszyty naokoło czapki na linii złączenia kwater z otokiem oraz na przodzie otoku czapki, między galonem a paskiem - kwadraty tłoczone z żółtego metalu lub haftowane bajorkiem koloru złotego, umieszczone w jednej linii równoległej do galonu czapki:

aspirant - jeden kwadrat, umieszczony pośrodku otoku,

podinspektor - dwa kwadraty,

inspektor - trzy kwadraty,

starszy inspektor - cztery kwadraty,

b)
na naramiennikach kurtek, bluz i płaszczy - kwadraty jak pod lit. a), umieszczone wzdłuż linii prostej biegnącej przez środek naramiennika w ilości zależnej od posiadanego stopnia służbowego:

aspirant - jeden kwadrat,

podinspektor - dwa kwadraty,

inspektor - trzy kwadraty,

starszy inspektor - cztery kwadraty;

II.

od komisarza III stopnia do komisarza I stopnia włącznie:

a)
na otoku czapki garnizonowej - dwa galony koloru złotego; pierwszy galon naszyty naokoło czapki na linii złączenia kwater z otokiem, drugi zaś poniżej pierwszego; ponadto na przodzie otoku czapki, między galonem a paskiem - kwadraty, umieszczone w jednej linii równoległej do galonu czapki:

komisarz III stopnia - jeden kwadrat umieszczony pośrodku otoku,

komisarz II stopnia - dwa kwadraty,

komisarz I stopnia - trzy kwadraty,

b)
na naramiennikach kurtek i płaszczy - po dwa paski tłoczone z żółtego metalu lub haftowane bajorkiem koloru złotego, umieszczone w poprzek naramiennika; ponadto na naramiennikach - kwadraty tłoczone z żółtego metalu lub haftowane bajorkiem koloru złotego, umieszczone wzdłuż linii prostej biegnącej przez środek naramiennika w ilości zależnej od posiadanego stopnia służbowego:

komisarz III stopnia - jeden kwadrat,

komisarz II stopnia - dwa kwadraty,

komisarz I stopnia - trzy kwadraty;

III.

główny komisarz: na otoku czapki garnizonowej - dwa galony koloru złotego: pierwszy galon naszyty naokoło czapki do linii złączenia kwater z otokiem, drugi zaś poniżej pierwszego w kształcie jednostronnego wężyka zwróconego ząbkami do dołu; na przodzie otoku czapki - kwadrat w zwiększonym formacie haftowany bajorkiem koloru złotego; na naramiennikach kurtki i płaszcza - naszyty jednostronny wężyk zwrócony ząbkami w stronę guzika naramiennika, ponadto jeden kwadrat zwiększonego formatu haftowany bajorkiem koloru złotego.

§  5.
Funkcjonariusze Służby Więziennej noszą następujące oznaki służbowe:
1)
funkcjonariusze młodsi - na kołnierzach kurtek i płaszczy patki w kształcie trójkąta z pojedynczym paskiem haftowanym bajorkiem matowozłotym i błyszczem;
2)
funkcjonariusze starsi:
a)
na kołnierzach kurtek - emblematy (miecz i pochodnia otoczone wieńcem z liści dębowych) tłoczone z żółtego metalu lub haftowane bajorkiem matowozłotym i błyszczem, umieszczone na patkach w kształcie pięciokąta,
b)
na kołnierzach płaszczy - podwójne paski haftowane bajorkiem matowozłotym i błyszczem, umieszczone na patkach w kształcie trójkąta.
§  6.
Funkcjonariusze młodsi Służby Więziennej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy oznaki wysługi lat naszyte taśmą koloru złotego w kształcie litery "V". Każde 3 lata służby -oznacza się jedną naszywką litery "V". Zakończenie 10 lat służby oznacza się jedną naszywką litery "V" o szerszym rozmiarze taśmy.
§  7.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych wyda szczegółowe przepisy w sprawie ubioru funkcjonariuszów Służby Więziennej.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określi termin i kolejność wprowadzenia w okresie trzech lat 1956-1958 umundurowania ustalonego niniejszą uchwałą.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.105.1412

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Umundurowanie i oznaki Służby Więziennej.
Data aktu: 29/10/1955
Data ogłoszenia: 15/11/1955
Data wejścia w życie: 15/11/1955