Wydanie regulaminu odznaki "Przodujący Kolejarz".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 5 sierpnia 1954 r.
w sprawie wydania regulaminu odznaki "Przodujący Kolejarz".

Na podstawie art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. Nr 16, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydaje się regulamin odznaki "Przodujący Kolejarz", stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1954 r.

Minister Kolei: R. Strzelecki

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ODZNAKI "PRZODUJĄCY KOLEJARZ"

Postanowienia wstępne.
§ 1.
1.
Ustanowiona w art. 13 ust. 2 pkt 6 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. Nr 16, poz. 59) odznaka "Przodujący Kolejarz", zwana w dalszym ciągu "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym, nadawanym pracownikom kolejowym.
2. 1
Przez używane w regulaminie określenie "pracownik kolejowy" rozumie się pracowników mianowanych i umownych zatrudnionych:
1)
w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Komunikacji objętych przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216);
2)
w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe" oraz w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach (zakładach pracy) wyodrębnionych po roku 1945 przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie Ministerstwa Komunikacji.
§  2.
1.
Opis odznaki "Przodujący Kolejarz", jej wzór rysunkowy i wymiar określi osobne zarządzenie Ministra Kolei.
2.
Wzór dokumentu, którym nadano odznakę i uprawnienie do jej noszenia, zawiera załącznik do regulaminu.

Zasady nadawania odznaki.

§  3.
1.
Odznakę może otrzymać pracownik kolejowy, który oprócz posiadania co najmniej jednego z wymagań określonych w § 4 niniejszego regulaminu odpowiada następującym ogólnym warunkom:
1)
posiada co najmniej 3 lata nieprzerwanej służby kolejowej,
2)
wykazuje dobrą znajomość swej pracy oraz systematycznie pogłębia swoje wiadomości fachowe;
3)
wyróżnia się dbałością o majątek społeczny, a zwłaszcza kolejowy i kolei powierzony, oraz wzorowo spełnia zlecone mu obowiązki;
4)
jest zdyscyplinowany i obowiązkowy;
5)
wykazuje wysoki poziom moralny i przykładne zachowanie;
6)
posiada właściwą postawę społeczną.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych odznaka może być nadana za zgodą Ministra Kolei również po krótszym okresie pracy kolejowej niż określony w ust. 1 pkt 1.
§  4.
W szczególności wyróżnia się odznaką pracowników kolejowych, którzy:
1)
przekraczają zadania produkcyjne;
2)
przez racjonalizatorstwo, usprawnienia, wynalazczość, współzawodnictwo i wprowadzenie postępu technicznego przyczynili się do obniżenia kosztów własnych przedsiębiorstwa;
3)
wzorowym wypełnianiem obowiązków służbowych i przestrzeganiem dyscypliny dają przykład innym;
4)
wytężoną pracą pobudzają innych pracowników do wzmożenia wydajności pracy;
5)
szczególnymi osiągnięciami w służbie przyczyniają się do przedterminowego wykonania planu;
6)
przejawiają inicjatywę i pomysłowość w pracy;
7)
dzięki kwalifikacjom zawodowym, staranności oraz czujności zapewniają bezawaryjną pracę taboru kolejowego i kolejowych urządzeń technicznych;
8)
zapobiegli wypadkom kolejowym, próbom sabotażu i szkodnictwa.
§  5.
1.
W trybie niniejszego regulaminu można też wyróżniać odznaką pracowników kolejowych za długoletnią owocną pracę w kolejnictwie.
2.
Przez długoletnią pracę rozumie się przepracowanie w zawodzie kolejarza bez przerwy co najmniej 25 lat.
§  6.
Nadanie odznaki nie stanowi przeszkody w przedstawieniu wyróżnionego pracownika do innych odznaczeń.

Kompetencje w nadaniu odznaki.

§  7. 2
1.
Odznakę pracownikom kolejowym nadają:
1)
Minister Komunikacji:
a)
dyrektorom centralnych zarządów (departamentów i biur) i zjednoczeń, ich zastępcom i równorzędnym oraz
b)
dyrektorom okręgów kolei państwowych (centralnych biur, Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa) oraz ich zastępcom
c)
na wniosek właściwego podsekretarza stanu lub dyrektora generalnego,
d)
pracownikom Ministerstwa Komunikacji nie wymienionym pod lit. a) - na wniosek dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa Komunikacji,
e)
naczelnikom zarządów służb (biur), ich zastępcom i równorzędnym w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych - na wniosek dyrektorów okręgów kolei państwowych, uzgodniony z dyrektorami właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa Komunikacji,
f)
dyrektorom, ich zastępcom i głównym księgowym w przedsiębiorstwach (§ 1 ust. 2 pkt 2) - na wniosek dyrektora centralnego zarządu (zjednoczenia),
g)
pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nie wymienionych pod lit. a)-e) - według uznania Ministra Komunikacji lub na wniosek dyrektorów centralnych zarządów (zjednoczeń) lub dyrektorów okręgów kolei państwowych i równorzędnych, jeżeli szczególne względy uzasadniają wyróżnienie odznaką przez Ministra Komunikacji;
2)
dyrektorzy centralnych zarządów, którym podlegają przedsiębiorstwa, zjednoczeń i centralnych biur (Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa), z zachowaniem kompetencji Ministra Komunikacji:
a)
pracownikom zatrudnionym w zjednoczeniu (centralnym biurze, Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa) - na wniosek kierownika zainteresowanej komórki organizacyjnej,
b)
pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach podległych centralnym zarządom (zjednoczeniom) - na wniosek kierowników tych przedsiębiorstw,
3)
dyrektorzy okręgów kolei państwowych, z zachowaniem kompetencji Ministra Komunikacji:
a)
pracownikom zatrudnionym w dyrekcji okręgowej kolei państwowych - na wniosek naczelników właściwych zarządów służb (biur) i komórek równorzędnych,
b)
kierownikom jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio dyrekcjom - na wniosek właściwego zastępcy dyrektora okręgu kolei państwowych,
c)
pracownikom jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio dyrekcjom - na wniosek kierowników tych jednostek,
d)
pracownikom jednostek organizacyjnych podległych pośrednio dyrekcjom - na wniosek kierowników jednostek podległych bezpośrednio dyrekcjom.
2.
Wnioski, o których mowa:
1)
w ust. 1 pkt 1, skierowane do Departamentu Kadr, przedstawia Ministrowi Komunikacji Dyrektor Departamentu Kadr,
2)
w ust. 1 pkt 2, skierowane do komórki kadrowej centralnego zarządu, zjednoczenia, centralnego biura, Centralnego Ośrodka, przedstawia dyrektorowi centralnego zarządu (zjednoczenia, centralnego biura, Centralnego Ośrodka) kierownik tej komórki;
3)
w ust. 1 pkt 3, skierowane do biura zatrudnienia i płac dyrekcji okręgowej kolei państwowych, przedstawia dyrektorowi okręgu kolei państwowych naczelnik tego biura.
3.
Wnioski o nadanie odznaki, zawierające wszystkie dane uzasadniające wyróżnienie pracowników odznaką, opinię kierownika jednostki organizacyjnej przedstawiającego wniosek oraz opinię zakładowej organizacji partyjnej i związkowej, należy sporządzać na formularzach według wzoru podanego w załączniku nr 2 do regulaminu.
§  8.
1.
Wręczenia odznaki którą przyznał Minister Kolei dokonuje Minister Kolei lub w imieniu Ministra Kolei podsekretarz stanu albo dyrektor generalny w Ministerstwie Kolei.
2.
Wręczenia odznak nadanych przez dyrektorów centralnych zarządów (zarządów, biur) oraz kierowników jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio Ministrowi Kolei dokonują osobiście dyrektorzy (kierownicy), którzy nadali odznaki, lub w ich imieniu zastępcy.
§  9.
Wręczenie odznaki powinno mieć charakter uroczysty, mobilizujący pracowników danej jednostki organizacyjnej (zakładu pracy) do zwiększenia wysiłków pracy dla dobra Polski Ludowej.
§  10.
Odznakę wręcza się w zasadzie w Dniu Kolejarza Polski Ludowej lub w dniach mających szczególne znaczenie dla kolejnictwa, np. uruchomienia nowych linii kolejowych, nowych zakładów urządzeń technicznych itp. Wręczenia dokonuje się na zebraniach pracowników danego zakładu pracy i w obecności zaproszonych przedstawicieli organizacji partyjnych i związkowych. Przy wręczaniu odznaki podkreśla się zasługi położone przez wyróżnionego pracownika.
§  11.
Wręczanie odznaki obejmuje wręczenie odznaki i dokumentu o jej nadaniu.

Noszenie odznaki.

§  12.
Wyróżniony pracownik powinien zasadniczo nosić odznakę stale oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do odznaki. Odznakę nosi się na wierzchniej odzieży po lewej stronie piersi umieszczoną symetrycznie pośrodku kieszeni munduru.

Uprawnienia i obowiązki wyróżnionych odznaką.

§  13.
Pracownicy wyróżnieni odznaką i posiadający wymagane warunki na równi z innymi pracownikami korzystają z pierwszeństwa:
1)
w awansie,
2)
w typowaniu na szkolenie zawodowe,
3)
w skierowaniu na wczasy pracownicze,
4)
w korzystaniu z wszelkiego rodzaju świadczeń socjalnych.
§  14.
Pracownicy wyróżnieni odznaką powinni zawsze okazać się godnymi przyznanego im wyróżnienia i stanowić dla swego zespołu wzór zarówno swym stosunkiem do obowiązków służbowych, jak i swą postawą społeczną.

Ewidencja nadanych odznak.

§  15.
1.
Nadanie odznaki odnotowuje się w karcie ewidencyjnej wyróżnionego pracownika, a do jego akt osobowych dołącza się odpis dokumentu, którym nadano odznakę.
2.
Imienną listę pracowników wyróżnionych odznaką wywiesza się w zakładzie pracy, w którym są zatrudnieni, oraz nazwiska ich ogłasza się w Biuletynie Ministerstwa Kolei i na naradzie roboczej (zawodowej).
3.
Imienny rejestr pracowników wyróżnionych odznaką prowadzą komórki kadrowe w tych jednostkach organizacyjnych, których kierownicy przyznali odznakę. Do rejestru wpisuje się:
1)
liczbę porządkową,
2)
nazwisko i imię wyróżnionego,
3) 3
stanowisko służbowe,
4)
miejsce pracy,
5)
datę przyznania odznaki,
6)
uwagi.

Liczbę porządkową rejestru przy danym pracowniku wpisuje się do dokumentu, którym nadano odznakę, jako numer rejestracyjny tego dokumentu.

Utrata i pozbawienie odznaki.

§  16.
1. 4
Utrata odznaki i unieważnienie dokumentu, którym nadano odznakę, następuje w razie skazania pracownika na karę utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz w przypadku dyscyplinarnego zwolnienia pracownika ze służby.
2.
Kierownik jednostki, który przyznał odznakę, może pozbawić odznaki i unieważnić dokument przyznający odznakę, jeżeli:
1)
nadanie odznaki oparte było na fałszywych danych;
2)
postawa społeczna wyróżnionego odznaką stała się niewłaściwa.
3.
Utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w rejestrze odznak i na odpisie dokumentu odznaki znajdującym się w aktach osobowych pracownika, omawia się na naradzie roboczej (zawodowej) oraz ogłasza w Biuletynie Ministerstwa Kolei.

Postępowanie w razie zagubienia odznaki lub dokumentu odznaki.

§  17.
1.
W przypadku zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu odznaki pracownik obowiązany jest zawiadomić o tym w terminie 7 dni swego bezpośredniego zwierzchnika, który występuje bezzwłocznie do właściwej komórki kadrowej o odnotowanie zguby (zniszczenia lub kradzieży). Odnotowania dokonuje się w rejestrze odznak w rubryce "Uwagi" przy nazwisku danego pracownika.
2. 5
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu odznaki, może nastąpić wydanie nowej odznaki i duplikatu dokumentu za uprzednim pobraniem od pracownika opłaty w wysokości kosztu własnego odznaki ustalonego przez Ministerstwo Komunikacji. Duplikat dokumentu odznaki wydaje się bezpłatne.
3.
Wydanie duplikatu dokumentu odznaki odnotowuje się w rejestrze odznak.

Załącznik  Nr 1 6

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 2 7

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI

"PRZODUJĄCY KOLEJARZ"

grafika

1 Załącznik § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 kwietnia 1961 r. (M.P.61.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 czerwca 1961 r.
2 Załącznik § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 kwietnia 1961 r. (M.P.61.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 czerwca 1961 r.
3 Załącznik § 15 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 kwietnia 1961 r. (M.P.61.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 czerwca 1961 r.
4 Załącznik § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 kwietnia 1961 r. (M.P.61.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 czerwca 1961 r.
5 Załącznik § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 kwietnia 1961 r. (M.P.61.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 czerwca 1961 r.
6 Załącznik nr 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 kwietnia 1961 r. (M.P.61.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 czerwca 1961 r.
7 Załącznik Nr 2 dodany przez § 1 pkt 7 zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 kwietnia 1961 r. (M.P.61.43.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 czerwca 1961 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-80.934

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydanie regulaminu odznaki "Przodujący Kolejarz".
Data aktu: 05/08/1954
Data ogłoszenia: 28/08/1954
Data wejścia w życie: 01/05/1954, 28/08/1954