Ujawnianie i zagospodarowanie zbędnych i ponadnormatywnych materiałów zaopatrzeniowych w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielczych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 9 lipca 1954 r.
w sprawie ujawniania i zagospodarowania zbędnych i ponadnormatywnych materiałów zaopatrzeniowych w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielczych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.

Na podstawie art. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) i § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 6 lipca 1954 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła uprawnień do wydawania przepisów o zagospodarowaniu zbędnych i ponadnormatywnych artykułów zaopatrzeniowych w państwowych i spółdzielczych jednostkach nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (Monitor Polski Nr A-67, poz. 850) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy zbędnych i ponadnormatywnych remanentów materiałów zaopatrzeniowych znajdujących się w dniu 15 sierpnia 1954 r. oraz bieżąco powstających w przedsiębiorstwach podporządkowanych zarządom przemysłu wchodzącym w skład Ministerstwa Przemyski Drobnego i Rzemiosła, wojewódzkim zarządom przemysłu terenowego i przemysłu terenowego materiałów budowlanych oraz w spółdzielniach pracy zrzeszonych w centralach spółdzielni: Związek Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych, Centrala Spółdzielni Inwalidów i Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, zwanych dalej "zakładami produkcyjnymi".
2.
Przez remanenty zbędne rozumie się materiały, których zakład produkcyjny nie zużywa bieżąco na własne potrzeby.
3.
Przez remanenty ponadnormatywne rozumie się ilość materiałów, które przekraczają zatwierdzoną normę zapasu maksymalnego, a w braku zatwierdzonej normy zapasu - ilość materiałów przekraczającą planowane zużycie w danym roku.
§  2.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą metali nieżelaznych oraz przedmiotów majątku trwałego, a w szczególności maszyn i urządzeń produkcyjnych, części do maszyn i urządzeń produkcyjnych, jak również nie naruszają przepisów o gospodarowaniu tymi artykułami.
§  3.
1.
Zakłady produkcyjne:
1)
w terminie do dnia 25 sierpnia 1954 r. dokonają spisu posiadanych w dniu 15 sierpnia 1954 r. materiałów zbędnych i ponadnormatywnych.
2)
w terminie do dnia 30 sierpnia 1954 r. zgłoszą materiały zbędne i ponadnormatywne do sprzedaży.
2.
W odniesieniu do materiałów zbędnych i ponadnormatywnych powstających bieżąco zakłady produkcyjne postępują zgodnie z przepisami §§ 8-14 z tym że zgłaszanie do sprzedaży tych materiałów powinno odbywać się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca na podstawie stanu materiałów na koniec poprzedniego miesiąca.
§  4.
1.
W celu wykonania zadań o których mowa w § 3 ust. 1, zakłady produkcyjne powinny wyznaczyć spośród pracowników zespół złożony co najmniej z trzech osób. W skład zespołu powinien wejść przedstawiciel komórki produkcyjnej, zaopatrzenia oraz przedstawiciel czynnika społecznego.
2.
Zespół wybiera przewodniczącego.
3.
Zespół orzeka większością głosów. W razie niemożności osiągnięcia większości głosów rozstrzyga glos przewodniczącego.
§  5.
Zespół zobowiązany jest:
1)
ustalić normatywy zapasu dla poszczególnych grup materiałowych w braku zatwierdzonych norm,
2)
dokonać przeglądu posiadanych zapasów materiałowych po uprzednim przeanalizowaniu planu produkcyjnego,
3)
ustalić ilości materiałów ponadnormatywnych i materiałów zbędnych znajdujących się w posiadaniu zakładu produkcyjnego,
4)
oznaczyć materiały ponadnormatywne i zbędne, które należy zmagazynować oddzielnie od materiałów przeznaczonych do zużycia, jeżeli to jest możliwe za względu na pomieszczenie.
§  6.
1.
Z czynności, o których mowa w § 5, zespół sporządza protokół w 3 egzemplarzach.
2.
W protokole należy wyodrębnić materiały ponadnormatywne i zbędne, podając ich nazwę, rodzaj i ilość.
3.
Protokół podpisują wszyscy członkowie zespołu.
§  7.
1.
Przewodniczący zespołu przekazuje sporządzony protokół do zatwierdzenia kierownictwu zakładu (dyrektorowi przedsiębiorstwa, zarządowi spółdzielni).
2.
Kierownictwo zakładu, po ewentualnym wniesieniu poprawek, zatwierdza protokół oraz przekazuje go jednostce bezpośrednio nadrzędnej.
3.
Pracę zespołu uważa się za zakończoną z chwilą ujawnienia przez zakład produkcyjny wszystkich' materiałów ponadnormatywnych i zbędnych.
§  8.
1.
Na podstawie zatwierdzonego protokołu (§ 7) kierownik komórki zaopatrzenia zakładu produkcyjnego sporządza w ciągu 3 dni zestawienie zbędnych i ponadnormatywnych materiałów według stanu na dzień 15 sierpnia 1954 r.
2.
Zestawienie powstających bieżąco materiałów zbędnych i ponadnormatywnych (§ 3 ust. 2) sporządza kierownik komórki zaopatrzenia i przedstawia do zatwierdzenia kierownictwu zakładu.
3.
W zestawieniu należy dokładnie podać oznaczenie materiałów zbędnych i ponadnormatywnych, a w szczególności:
1)
nazwę i wyczerpującą charakterystykę materiałów (wymiary, gatunek i rodzaj), posługując się wykazem Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 29d materiałów do planowania zaopatrzenia,
2)
pochodzenie materiału (poniemieckie, z dostaw reparacyjnych, importu, produkcji bieżącej itp.)
3)
wartość użytkową,
4)
dokładną ilość, w powszechnie stosowanej dla danego materiału jednostce miary.
§  9.
1.
Materiały zbędne i ponadnormatywne należy zgłosić do sprzedaży.
2.
Zgłoszenie, z wyjątkiem zgłoszeń zakładów produkcyjnych podporządkowanych zarządom przemysłu, polega na przesłaniu 2 egzemplarzy zestawienia, sporządzonego w myśl § 8, do jednostki bezpośrednio nadrzędnej (wojewódzkiego zarządu przemysłu terenowego, wojewódzkiego zarządu przemysłu terenowego materiałów budowlanych, związku branżowego, wojewódzkiego związku spółdzielni, ekspozytury).
3.
Zakłady produkcyjne podporządkowane zarządom przemysłu przesyłają zestawienia, o których mowa w ust. 2, do wydziału przemysłu prezydium właściwej terenowo wojewódzkiej rady narodowej. Kopię tego zestawienia należy przesłać do wiadomości właściwego zarządu przemysłu.
4.
Jedna kopia zestawienia z odnotowaną datą wysłania pozostaje w zakładzie produkcyjnym.
§  10.
1.
Samowolne zużywanie przez posiadacza materiału zgłoszonego do sprzedaży jednostce nadrzędnej jest zakazane.
2.
Zużycie przez posiadacza materiału zgłoszonego do sprzedaży może nastąpić jedynie po wyrażeniu zgody przez jednostkę bezpośrednio nadrzędną.
§  11.
1.
Jednostki nadrzędne w terminie 15 dni po otrzymaniu zestawienia materiałów ponadnormatywnych i zbędnych obowiązane są wskazać nabywców tych materiałów spośród nadzorowanych przez siebie jednostek, potrzebujących ich do produkcji lub do wykonania usług.
2.
Zakupiony surowiec nie może spowodować stanu ponadnormatywnego w zakładzie nabywcy i powinien być wliczony na poczet przydziałów.
§  12.
1.
Wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego i przemysłu terenowego materiałów budowlanych oraz terenowe jednostki spółdzielcze obowiązane są do przesłania zestawień nie wykorzystanych w ramach własnej organizacji materiałów zbędnych i ponadnormatywnych z wyjątkiem materiałów podanych w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia, do wydziału przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Materiały podane w wykazie należy zgłosić do Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Przemysłu Drobnego.
§  13.
1.
Wydział przemysłu na podstawie otrzymanych zestawień powinien wskazać posiadaczowi nabywcę na zgłoszone materiały.
2.
W celu wykonania przepisów ust. 1 wydziały przemysłu uprawnione są do podejmowania wszelkich środków zapewniających wyszukanie nabywcy na zgłoszone materiały, a w szczególności:
1)
powiadomić o posiadanych remanentach do upłynnienia jednostki państwowego przemysłu drobnego i spółdzielczości pracy znajdujące się na terenie województwa,
2)
powiadomić o posiadanych remanentach zakłady przemysłu kluczowego znajdujące się na terenie województwa,
3)
materiały, które nie znajdują zastosowania w jednostkach wymienionych w pkt 1 i 2, należy zaoferować spółdzielczości pomocniczej.
§  14.
W odniesieniu do materiałów, które nie znajdują nabywców wśród zakładów produkcyjnych znajdujących się na terenie danego województwa, wydziały przemysłu wydadzą polecenie zaoferowania ich do sprzedaży właściwej rejonowej centrali handlowej, rejonowej zbiornicy złomu bądź zbiornicy odpadków użytkowych, stosownie do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 2 maja 1951 r. w sprawie ujawnienia, upłynnienia i zapobiegania tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr A-46, poz. 602 z późniejszymi zmianami).
§  15.
Materiałami określonymi w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia dysponuje bezpośrednio Centralny Zarząd Zaopatrzenia Przemysłu Drobnego.
§  16.
Jednostki bezpośrednio nadrzędne zakładów produkcyjnych obowiązane są dopilnować terminowego i prawidłowego wykonania zadań wynikających z niniejszego zarządzenia w zakresie upłynniania zarówno posiadanych w dniu 15 sierpnia 1954 r., jak i bieżąco powstających remanentów materiałów zbędnych i ponadnormatywnych.
§  17.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 17 czerwca 1953 r. w sprawie zagospodarowania zbędnych materiałów zaopatrzeniowych w jednostkach spółdzielczych (Dz. Urz. MPD i Rz. Nr 16, poz. 90).
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ MATERIAŁÓW PONADNORMATYWNYCH I ZBĘDNYCH ZASTRZEŻONYCH DO DYSPOZYCJI CENTRALNEGO ZARZĄDU ZAOPATRZENIA PRZEMYSŁU DROBNEGO

1. surówka odlewnicza,

2. wytwory hutnicze,

w tym grupy: 23, 25, 28, 29, 30, 31, 42, 43, 54, 55,

3. tarcica iglasta,

4. tarcica liściasta,

5. sklejka,

6. soda amoniakalna,

7. kwas siarkowy,

8. siarczan niklu,

9. siarczan miedzi,

10. kauczuk naturalny,

11. mleczko kauczukowe.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-67.852

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ujawnianie i zagospodarowanie zbędnych i ponadnormatywnych materiałów zaopatrzeniowych w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielczych nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
Data aktu: 09/07/1954
Data ogłoszenia: 19/07/1954
Data wejścia w życie: 19/07/1954