Odkażanie środków transportu drogowego, używanych do przewozu zwierząt racicowych, skór nie wyprawionych i odpadków zwierzęcych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 27 kwietnia 1954 r.
w sprawie odkażania środków transportu drogowego, używanych do przewozu zwierząt racicowych, skór nie wyprawionych i odpadków zwierzęcych.

Na podstawie art. 2 pkt 9 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji i gospodarki motoryzacyjnej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) i ust. 7 cz. I uchwały nr 1107 (Prezydium Rządu z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie wzmożenia walki z pryszczycą zwierząt racicowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się "Instrukcję w sprawie odkażania środków transportu drogowego Państwowej Komunikacji Samochodowej i spółdzielni pracy transportowej, zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Transportu, używanych do przewozu zwierząt, racicowych, skór nie wyprawionych i odpadków zwierzęcych", stanowiącą załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE ODKAŻANIA ŚRODKÓW TRANSPORTU DROGOWEGO PAŃSTWOWEJ KOMUNIKACJI SAMOCHODOWEJ I SPÓŁDZIELNI PRACY TRANSPORTOWEJ ZRZESZONYCH W CENTRALI SPÓŁDZIELNI TRANSPORTU, UŻYWANYCH DO PRZEWOZU ZWIERZĄT RACICOWYCH, SKÓR NIE WYPRAWIONYCH I ODPADKÓW ZWIERZĘCYCH

Pryszczyca jest ostro przebiegającą zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt racicowych, występującą u bydła, świń, owiec i kóz oraz u dzikich zwierząt racicowych jak sarny, jelenie, dziki i inne.

Celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się pryszczycy zwierząt racicowych ustala się następujące zasady odkażania ciężarowych pojazdów samochodowych i konnych należących do Państwowej Komunikacji Samochodowej i spółdzielni pracy transportowej, zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Transportu, sprzętu użytego przy czynnościach ładunkowych oraz pracowników, zatrudnionych przy przewozie i oczyszczaniu tych pojazdów i sprzętu:

§ 1.
Ciężarowe pojazdy samochodowe i konne oraz sprzęt użyty przy czynnościach ładunkowych i oczyszczaniu należy każdorazowo niezwłocznie po użyciu do przewozu zwierząt racicowych, skór nie wyprawionych i odpadków zwierzęcych oczyścić i odkazić.
§  2.
1.
Oczyszczanie i odkażanie pojazdów i sprzętu (§ 1) należy do obowiązków zlecającego przewóz pojazdem w miejscach załadowania i rozładowania, jak rampy, miejsca postoju na stacjach kolejowych, miejsca skupu lub spędu zwierząt, targowiska, rzeźnie, zakłady przetwórcze, gospodarstwa rolne, magazyny, składy i inne, w których to miejscach zlecający przewóz powinien wyznaczyć potrzebny personel do wykonania czynności przy oczyszczaniu i odkażaniu taboru i sprzętu.
2.
O ile z uzasadnionych powodów odkażanie nie będzie mogło być dokonane przez zlecającego przewóz pojazdem w miejscach wskazanych w ust. 1" oczyścić i odkazić pojazdy obowiązane są na koszt zlecającego placówki terenowe Państwowej Komunikacji Samochodowej (ekspozytury, stacje terenowe) lub spółdzielnie pracy transportowej na stacjach obsługi bądź w miejscu garażowania (postoju) pojazdu przed załadowaniem lub przed wyjazdem po ładunek, a także po wykonaniu przewozu.
§  3.
Na stacjach obsługi lub w miejscu garażowania (postoju) pojazdów, które użytkowane są do przewozu zwierząt racicowych, skór nie wyprawionych i odpadków zwierzęcych, należy mieć przygotowane odpowiednie ilości środków odkażających, jak soda żrąca, mydło, oraz sprzęt do szorowania, mycia i odkażania pojazdów, jak opryskiwacze, szczotki, miotły, szpadle, a ponadto obuwie, ubrania, dostateczną ilość wody, wiader i ręczników.
§  4.
1.
Do odkażania ciężarowych pojazdów samochodowych i konnych należy stosować sodę żrącą w 2% rozczynie wodnym, w miarą możności z dodatkiem 5% świeżo gaszonego wapna.
2.
Wodny roztwór sody żrącej powinien być przygotowany w następujący sposób: 5 kg krystalicznej sody żrącej zalewa się w odpowiednim naczyniu 7,5 litrami studziennej wody i miesza się drewnianą łopatką aż do zupełnego rozpuszczenia się sody w wodzie. W ten sposób otrzymuje się około 9 litrów podstawowego 40% roztworu, z którego dopiero w miarę potrzeby sporządza się właściwy roztwór sody żrącej. Chcąc uzyskać 2% roztwór sody żrącej rozcieńcza się 1.8 litra roztworu podstawowego 50 litrami wody; celem sporządzenia 1% roztworu sody żrącej rozcieńcza się, 1,8 litra roztworu podstawowego 100 litrami wody.
3.
Przy rozpuszczaniu i sporządzaniu podstawowego i następnych roztworów sody żrącej, jak również przy odkażaniu należy zachować ostrożność bacząc, by odpryski kryształków lub kropel roztworu sody żrącej nie oparzyły ciała, a w szczególności oczu. Ze względu na silnie żrące działanie tego środka czynności związane ze sporządzaniem roztworów sody żrącej i odkażaniem należy wykonywać w rękawicach ochronnych.
§  5.
1.
Po mechanicznym oczyszczeniu pojazdów z zanieczyszczeń odkażania ich należy dokonywać przez mycie skrzyni, nadwozia, podwozia, kół, jak również znajdującego się na pojazdach sprzętu - 2% roztworem sody żrącej, przygotowanym według przepisu § 4 ust. 2, a następnie po upływie przynajmniej 30 minut od odkażania spłukać pojazd strumieniem czystej wody, celem zapobieżenia poparzeniu zwierząt w czasie ich przewozu.
2.
2% roztworem sody żrącej należy odkażać każdorazowo sprzęt użyty przy czynnościach ładunkowych niezwłocznie po jego użyciu.
§  6.
1.
Pracownicy zatrudnieni przy załadunku i rozładunku oraz przy oczyszczaniu pojazdów powinni po wykonaniu określonych w § 5 czynności oczyścić i odkazić ręce i inne zanieczyszczone części ciała l% roztworem sody żrącej przygotowanym według przepisu § 4 ust. 2, a po upływie kilku minut umyć je ciepłą wodą z mydłem.
2.
Zatrudnieni przy oczyszczaniu pojazdów powinni pracować w okularach ochronnych, fartuchu gumowym i gumowych butach.
3.
Odzież i obuwie po dokładnym oczyszczeniu należy kilkakrotnie przetrzeć 1% roztworem sody żrącej używając do tej czynności szczotki i rękawic ochronnych.
§  7.
Sodę żrącą, potrzebną do przeprowadzania odkażeń środków transportu drogowego, można zakupywać w wojewódzkich hurtowniach Centrali Zaopatrzenia Weterynaryjno-Zootechnicznego "Centrowet" po uprzednim zgłoszeniu zapotrzebowania.
§  8.
Opłaty za oczyszczenie, mycie i dezynfekcję pojazdu w przypadkach określonych w § 2 ust. 2 należy stosować zgodnie z przepisami taryfy towarowej transportu samochodowego i spedycji.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-46.653

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Odkażanie środków transportu drogowego, używanych do przewozu zwierząt racicowych, skór nie wyprawionych i odpadków zwierzęcych.
Data aktu: 27/04/1954
Data ogłoszenia: 19/05/1954
Data wejścia w życie: 19/05/1954