Zasady i sposób przyznawania oraz wysokość nagród dla pracowników za ujawnianie w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: HUTNICTWA, HANDLU WEWNĘTRZNEGO, PRZEMYSŁU DROGOWEGO I RZEMIOSŁA ORAZ KOLEI
z dnia 30 listopada 1953 r.
w sprawie zasad i sposobu przyznawania oraz wysokości nagród dla pracowników za ujawnianie w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. *

Na podstawie § 4 ust. 2 uchwały nr 982 Prezydium Rządu z dnia 15 listopada 1952 r. w sprawie eliminowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali (Monitor Polski Nr A-100, poz. 1526) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za ujawnienie w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przez pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej zajmujących się w jakiejkolwiek formie zbiórką, skupem, przerobem, eksploatacją i wysyłką złomu wypłacane będą nagrody pieniężne.
§  2.
1.
Zasady i sposób przyznawania oraz wysokość nagród określą regulaminy nagradzania, opracowane przez zakład pracy i zatwierdzone przez jednostką nadrzędną danego zakładu.
2.
Termin opracowania regulaminów, o których mowa w ust. 1, ustala się na dzień 15 czerwca 1954 r.
§  3.
Wysokość nagród, o których mowa w § 1, nie może przekraczać:
1)
zł 3 za każdy przedmiot wybuchowy i niebezpieczny o dużych wymiarach, jak pociski artyleryjskie, bomby, naczynia zamknięte itp.,
2)
zł 4,50 za każdy przedmiot wybuchowy i niebezpieczny, który ze względu na wymiar i formę jest trudniej dostrzegalny i rozpoznawalny, jak miny, mniejsze pociski itp.,
3)
zł 6 za każdy przedmiot wybuchowy i niebezpieczny trudno rozpoznawalny, a mogący stanowić niebezpieczeństwo, jak miny nietypowe i inne przedmioty nietypowe,
4)
zł 0,10 za każdą łuskę artyleryjską, karabinową oraz pocisk karabinowy, o ile występują w skupiskach do 100 sztuk,
5)
zł 25 ryczałtem za wskazanie skupiska o zawartości ponad 100 sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  4.
1.
Podstawą uprawniającą do przyznania nagrody jest protokół, sporządzony przez posiadacza złomu, stwierdzający ujawnienie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, zgodny z zapisem w ewidencji, o której mowa w § 4 ust. 1 uchwały nr 982 Prezydium Rządu z dnia 15 listopada 1952 r. w sprawie eliminowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali (Monitor Polski Nr A-100, poz. 1526).
2.
Nagród nie przyznaje się w przypadku ujawnienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przy odbiorze przesyłki przez organy kontrolne.
§  5.
1.
Zakład, którego pracownicy ujawnili przedmioty wybuchowe i niebezpieczne w złomie, wypłaca nagrody ze swoich środków obrotowych, obciążając wysyłającego złom ich wysokością.
2.
Zakład wysyłający złom księguje kwoty, których został obciążony przez odbiorcę złomu z tytułu wypłacanych przez niego nagród, jako kary:
1)
zakład przemysłowy - w ciężar kosztów ogólnozakładowych (ogólnofabrycznych) nieprodukcyjnych,
2)
zakład handlowy - w ciężar konta "Straty i zyski".
3.
Odbiorca złomu, który dokonał odbioru złomu bez zachowania wymagań przewidzianych w § 8 ust. 1 i 3 uchwały powołanej w § 4, przez co nie ujawnił przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przy odbiorze i nie jest w stanie wskazać zakładu wysyłającego złom, który mógłby obciążyć za wypłacone pracownikom nagrody, wypłaca nagrody z własnych środków obrotowych, księgując je jako karę za niedopatrzenie w ciężar kosztów ogólnozakładowych (ogólnofabrycznych) nieprodukcyjnych.
§  6.
Tracą moc dotychczas wydane przepisy w sprawie przyznawania i wypłacania nagród za ujawnienie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w złomie.
§  7.
Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia powierza się resortowym pełnomocnikom do spraw surowców wtórnych żelaza i stali oraz metali nieżelaznych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Od dnia 1 lipca 1974 r. nin. zarządzenie obowiązuje ze zmianami wynikającymi z niepublikowanej uchwały nr 163 Rady Ministrów z dnia 6 lipca 1973 r. w sprawie nagród i premii wypłacanych poza planem funduszu płac oraz ze środków nie objętych funduszem płac w gospodarce uspołecznionej - zob. § 13 ust. 2 uchwały nr 92 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1974 r. w sprawie gospodarowania surowcami wtórnymi metali (M.P.74.17.104).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-46.646

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i sposób przyznawania oraz wysokość nagród dla pracowników za ujawnianie w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Data aktu: 30/11/1953
Data ogłoszenia: 19/05/1954
Data wejścia w życie: 19/05/1954