Organizacja finansowa i tryb finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

UCHWAŁA NR 128
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 27 marca 1954 r.
w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

§  1.
Dochody i wydatki państwowych ośrodków maszynowych (POM) wchodzą do budżetu centralnego sumami brutto.
§  2.
Działalność POM oparta jest na rocznych planach techniczno-ekonomicznych z podziałem na kwartały.
§  3.
Tryb i formę opracowywania planu techniczno-ekonomicznego POM regulują odrębne przepisy.
§  4.
1.
POM wyposażone są we własne środki obrotowe w zakresie następujących zapasów:
a)
paliwa i smarów,
b)
części zamiennych,
c)
materiałów remontowych,
d)
materiałów ogólno-gospodarczych,
e)
przedmiotów nietrwałych.
2.
Zasady obliczania normatywów środków obrotowych, o których mowa w ust. 1, ustala Minister Rolnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.
§  5.
Środki obrotowe POM w granicach normatywów pokrywa się z budżetu centralnego.
§  6.
1.
Finansowanie i kontrolę bankową działalności eksploatacyjnej POM wykonuje Narodowy Bank Polski (NBP).
2.
Kontrolę wpływu należności za usługi POM sprawują wydziały finansowe prezydiów właściwych powiatowych i wojewódzkich rad narodowych.
§  7.
Podstawę kontroli bankowej POM stanowią zatwierdzone przez właściwą jednostkę nadrzędną roczne plany techniczno-ekonomiczne z podziałem kwartalnym, określające granice poszczególnych wydatków.
§  8.
1.
Kredyty budżetowe, przeznaczone na finansowanie działalności POM, są otwierane przez Ministra Finansów na poszczególne okresy kwartalne w oparciu o roczne plany techniczno-ekonomiczne.
2.
Oddziały NBP uruchamiają poszczególnym POM do 75% przekazanych kredytów budżetowych w formie zaliczki. Pozostała część kredytu budżetowego jest uruchamiana przez NBP na wniosek POM w granicach otwarć dla POM, w rozmiarze odpowiadającym wykonaniu zadań rzeczowych, objętych planem kwartalnym.
§  9.
W przypadku przekroczenia kwartalnego planu produkcyjnego POM mogą na podstawie przedłożonego wniosku uzyskać dodatkowe środki w formie kredytu bankowego - w rozmiarze odpowiadającym przekroczeniu planowanych zadań rzeczowych. Spłata kredytu bankowego następować będzie w następnym kwartale z budżetu POM.
§  10.
W przypadku stwierdzenia przez ekspozyturę okręgową Centralnego Zarządu POM lub przez NBP, że środki finansowe postawione do dyspozycji POM zostały przekroczone w stosunku do rzeczowego wykonania usług lub wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem - oddziały NBP są upoważnione do blokowania otwartych kredytów budżetowych do wysokości sum wynikających z przekroczeń.
§  11.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi:
a)
szczegółowy tryb finansowania POM,
b)
zasady kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez POM,
c)
zasady kontroli bankowej funduszu płac w POM,
d)
organizację finansową i tryb finansowania gospodarstw przyzakładowych POM.
§  12.
Działalność inwestycyjną POM regulują odrębne przepisy.
§  13.
Księgowość POM jest prowadzona według planu kont dostosowanego do potrzeb POM, ustalonego zarządzeniem Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.
§  14.
Sprawozdawczość finansowa POM regulowana jest w trybie przewidzianym dla ustalania i zatwierdzania wewnętrznej sprawozdawczości przedsiębiorstw państwowych, a w zakresie dochodów i wydatków - w trybie przewidzianym dla jednostek budżetowych.
§  15.
POM mogą podejmować wykonanie zleconych im przez władze nadrzędne czynności nie objętych planami gospodarczo-finansowymi (akcje zlecone) jedynie wówczas, gdy na wykonanie tych czynności przewidziane są w budżecie Państwa odpowiednie środki.
§  16.
W zakresie praw i obowiązków głównych i starszych księgowych POM mają zastosowanie przepisy uchwały Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1950 r. w sprawie praw i obowiązków głównych (starszych) księgowych przedsiębiorstw i zakładów uspołecznionych (Monitor Polski Nr A-26, poz. 280).
§  17.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała nr 882 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania Państwowych Ośrodków Maszynowych (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1503).
§  18.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Rolnictwa i Ministrowi Finansów.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-32.466

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja finansowa i tryb finansowania państwowych ośrodków maszynowych.
Data aktu: 27/03/1954
Data ogłoszenia: 14/04/1954
Data wejścia w życie: 01/01/1954, 14/04/1954